راه و شهرسازیمجله خبری

بذرپاش چگونه وزیر راه و شهرسازی شد؟

به گزارش ساختمان آنلاین به نقل از ایسنا، بررسی صلاحیت مهرداد بذرپاش وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی در صحن علنی مجلس به ریاست محمدباقر قالیباف همراه بود.

گفته شده بود که ابراهیم رییسی برای دفاع از وزیر پیشنهادی خود در این جلسه حضور خواهد یافت ولی از آنجا که رییس‌جمهور برای شرکت در آیین گرامیداشت هفتادمین سالگرد روز دانشجو به دانشگاه تهران رفته بود، به آغاز این مراسم نرسید.

بنابراین بررسی صلاحیت بذرپاش با گزارش سخنگویان کمیسیون های کشاورزی و عمران شروع شد و پس از آن وزیر پیشنهادی راه برای دفاع از برنامه های خود فرصت داشت.

به گزارش ایسنا، ذبیح الله اعظمی سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی از موافقت این کمیسیون با وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی خبر داد.

عبدالجلال ایری سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی نیز در گزارش خود از موافقت این کمیسیون با وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی خبر داد.

در جلسه امروز مخبر معاون اول رئیس جمهور، وزرای کشاورزی و ورزش و فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاون اجرایی رئیس جمهور حضور داشتند.

اظهارات مخالفان وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی

مهدی عسگری نماینده مردم کرج در مجلس شورای اسلامی در مخالفت با وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی با تاکید بر ضرورت تحقق وعده دولت در حوزه ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی تاکید کرد که وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی باید برنامه خود را صراحتا در این حوزه اعلام می کرد.

وی اظهار کرد: امروز در آستانه تصمیم مهمی در مجلس شورای اسلامی هستیم و برای وزارتخانه ای تصمیم می گیریم که زیرساخت های اساسی کشور را در بر می گیرد. ما امروز در حوزه حمل و نقل زمینی، دریایی و هوایی چالش های زیادی داریم. پیشرفت کشور در حوزه اقتصادی وابسته به ارتباط با همسایگان از طریق خطوط ترانزیتی شمال به جنوب و شرق به غرب است که همه اینها به وزارت راه و شهرسازی بر می گردد. مهمترین موضوعی که در این وزارتخانه وجود دارد بحث زمین و مسکن است. (متن کامل سخنان وی را اینجا بخوانید)

مجتبی یوسفی عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی نیز در مخالفت با گزینه پیشنهادی وزارت راه و شهرسازی با بیان اینکه آقای بذرپاش مدیر است اما قطعاً از آقای قاسمی مدیرتر نیست، گفت: آیا در حوزه تخصصی در بین یک میلیون نفر مهندس و چندین میلیون فعال در حوزه شهرسازی، حمل و نقل و کریدورهای بین‌المللی، یک نفر نبود که معرفی شود؟

وی گفت: از ریاست محترم رئیس جمهوری تشکر می کنم که این شجاعت را داشت که بعد از تشکیل کابینه اگر وزیر یا استانداری کوتاهی کرد، خودش پیش قدم شود که این کار قابل احترامی است.

مجتبی توانگر نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در مخالفت با وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی گفت: آقای رییسی ما در جریان نیروهای انقلاب با عده قلیلی که در خیابان، اغتشاش و آشوب می کنند مرزبندی داریم و با تمام وجود برای امنیت، رفاه و آرامش مردم در مقابل این جماعت داعش صفت می ایستیم اما معترضین برای ما مهم و محترم هستند. بر اساس نظرسنجی نهادهای دولت جنابعالی، درصد بالایی از مردم به این روش حکمرانی در دولت معترض هستند می خواهیم به سوال معترضین چه بگوییم؟ برای هر پستی بگوییم؛ همان آقایی که همیشه برای شهرداری تهران مطرح است؟ همان آقایی که همیشه برای وزارت رفاه، وزارت صمت و اکنون راه و احتمالا برای سازمان برنامه مطرح بوده و هست؟ فکر می کنید بازتاب این انتخاب در جامعه و این بخش از مردم معترض، پالسی برای اصلاح حکمرانی در دولت و مجلس است؟

وی بیان کرد: امروز روز دانشجو است و آقای بذرپاش سوابق بسیار خوبی در جنبش دانشجویی دارد. نگذارید جنبش دانشجویی با این انتخاب ناامید شود.

اظهارات موافقان وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی

حسین حاتمی نماینده مردم کلیبر در مجلس شورای اسلامی به عنوان موافق وزیر پیشنهادی وزیر راه و شهرسازی گفت که سوابق وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی نشان دهنده کارنامه درخشان عملکرد اوست و بذرپاش می تواند با روحیه انقلابی اش سرسلسله مدیران گام دوم انقلاب باشد.

وی اظهار کرد: بذرپاش دکترای مدیریت تکنولوژی داشته و رشته تحصیلی او یک میان رشته در حوزه مدیریت است، بررسی سوابق بذرپاش در حوزه‌های مختلفی همچون دیوان محاسبات، نمایندگی مجلس شورای اسلامی، معاونت ریاست جمهوری و موارد دیگر نشان دهنده کارنامه درخشان اوست.

کیومرث سرمدی عضو هیات رییسه کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در موافقت با گزینه پیشنهادی وزارت راه و شهرسازی گفت: مهرداد بذرپاش از نظر کارآمدی توانایی بالایی دارد و مجلس را نیز خوب می شناسد.

وی گفت: آقای بذرپاش ثابت کرده است که به لحاظ کارآمدی توانایی بالایی دارد و هم مجلس شورای اسلامی را خوب می شناسد و هم جایگاه نمایندگان را به لحاظ تجربه ای که در هیات رئیسه داشته است به خوبی می داند.

مجتبی ذوالنوری عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در موافقت با گزینه پیشنهادی وزارت راه و شهرسازی گفت: با توجه به اینکه این وزارتخانه مدیریتی پیچیده و چند تخصصی و چند رشته ای دارد، آنچه که لازم است توان راهبردی در این وزارتخانه است که آقای بذرپاش این خصوصیت را دارد.

وی ضمن تبریک ۱۶ آذرماه؛ روز دانشجو گفت: دانشجویان ما همراه انقلاب شدند و با ایده و هدف سقوط و نابود کردن نظام سلطه دانشجویان اجازه ندهند در بدنه جنبش دانشجویی مسیر انحرافی ایجاد شود که بالاترین همت آنها سلف مختلط و آغوش رایگان است. نگذارید نسخه اصیل جنبش دانشجویی که مبارزه با استبداد و استکبار جهانی است به ضد ارزش خودش تبدیل شود.

بذرپاش: ما همه در یک کشتی نشسته‌ایم/ مگر می‌توان برای مردم کار نکرد

وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی ضمن تشریح برنامه‌هایش به خصوص در حوزه مسکن گفت: ما همه با هم در یک کشتی نشسته‌ایم همه ایرانی هستیم و برای یک کشور و یک نظام کار می‌کنیم مگر می‌توان برای مردم کار نکرد؟

مهرداد بذرپاش پس از اظهارات موافقان و مخالفان در جلسه علنی امروز (چهارشنبه) مجلس به ارائه و دفاع از برنامه‌هایش جهت تصدی وزارت راه و شهرسازی پرداخت و با تبریک روز دانشجو اظهار کرد: امروز می‌خواهم درباره پیشرفت ایران صحبت کنم. صحبتم درباره یک وزارتخانه نیست، امروز درباره مسیر یک پیشرفت صحبت می‌کنم اساسا در جمع شما نمایندگان حرف زدن کمتر از این موضوع در شأن شما نیست. ما یک حرکت پیشران در دو سه سال آینده را انجام خواهیم داد.

چرا رییسی نیامد؟

محمدباقر قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی پس از پایان دفاعیات مهرداد بذرباش وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی اظهار کرد: رئیس جمهور در نیم ساعت انتهایی جلسه امروز قصد حضور در مجلس را داشتند اما به دلیل حضور در مراسم ۱۶ آذرماه در دانشگاه تهران توفیق حضور پیدا نکردند.

سپس با اعلام محمد باقر قالیباف اعضای هیات دولت از مجلس شورای اسلامی خارج شدند و برگه های رای گیری بین نمایندگان توزیع شد، در این برگه ها سه گزینه موافق، مخالف و ممتنع درج شده است، بعد از اعلام نظر نمایندگان این برگه ها در جعبه هایی انداخته شده و سپس مورد شمارش قرار خواهد گرفت.

بذرپاش وزیر شد

در نهایت نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (چهارشنبه) مجلس، صلاحیت مهرداد بذرپاش برای تصدی وزارت راه و شهرسازی را بررسی کرده و در نهایت با ۱۸۷ رای موافق،‌ ۶۴ رای مخالف، ۷ رای ممتنع و ۵ رای باطله از مجموع ۲۶۳ رای مآخوذه، سکان وزارت را به دست مهرداد بذرپاش سپردند.

ایرنا در گزارش خود آورده است؛ مهرداد بذرپاش در جلسه رای اعتماد خود در مجلس شورای اسلامی، اظهار کرد: پنج صنعت بزرگ که وزارت راه و شهرسازی مدیریت آن را برعهده دارد با بحران فرسودگی دست به گریبان است. در بخش ریلی و هوایی مشکل داریم؛ در صنایع حمل و نقل و ماشین های تجاری و سنگین با فرسودگی بزرگی مواجه هستیم.

وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی با بیان اینکه هزینه ساخت چهار میلیون مسکن تقریباً دو برابر بودجه کل کشور است، اظهار کرد: راهی جز پیدا کردن روش های تامین مالی ندارم، این تخصص چه کسی است؟، چه روش و افرادی را طلب می کند؟ روش های جدید تامین منابع مالی چه مصوباتی را می خواهد؛ مثلاً همین چهار میلیون مسکنی که در قانون جهش تصویب شده است؟

وی با طرح این سوال که آیا الان در کشور برای ساخت چهار میلیون مشکل مهندس داریم؟، گفت: مهندس زبده و انقلابی و تکنسین فنی داریم؛ اما چرا مسکن ساخته نمی شود؟، آیا می توان با ردیف اعتباری موجود خانه ساخت؟؛ چهار میلیون مسکن با متراژ ۱۰۰ متر برای هر واحد، معادل ۴۰۰ میلیون متر مربع مسکن است که ساخت آن متری هفت میلیون نیاز مالی داریم که حدود ۲ هزار و ۸۰۰ همت خواهد شد؛ همین الان بودجه کل کشور چقدر است؟، ۲ برابر بودجه کل کشور در سال ۱۴۰۱ برای ساخت مسکن پول نیاز داریم.

بذرپاش گفت: وزارت راه و شهرسازی برای تامین منابع مالی ۲ هزار و ۸۰۰ همت چه کاری انجام دهد؟؛ مجلس حتماً وقتی قانون جهش تولید مسکن را تصویب کرد، این منابع را در نظر داشته است.

وی با بیان اینکه وزارت راه و شهرسازی وزارتخانه امید است، اضافه کرد:در صنعت هوایی هم باید چه استراتژی داشته باشیم؟، آیا هواپیما بسازیم یا بخریم، اصلاً در شرایط تحریمی می شود هواپیما خرید یا نه؟؛ اینها سوالات موجود در این صنعت است. اینکه اعلام می کنم همه در یک کشتی نشسته ایم، فکر نکنید از ساخت مسکن کوتاه بیایم، مجلس می تواند بگوید مقصر دولت است همه ما یکی هستیم.

بذرپاش با بیان اینکه تکمیل کریدور ریلی اولویت اصلی وزارت راه و شهرسازی است، بیان کرد: در حوزه مسکن و شهرسازی لازم است تا چند اتفاق رخ دهد. نخست تعیین روش های تامین مالی است و تاکید می کنم که بیش از ۲ هزار و ۸۰۰ همت منابع مالی را از کجا تامین کنیم؟ و با چه مدلی مسکن بسازیم؟.

وی اضافه کرد: مشکل احتکار زمین است. قیمت ملک در حال افزایش است و دلیل آن احتکار غیر قابل قبول زمین در اطراف شهرها است. وقتی می توانیم الحاق به محدوده داشته باشیم، چرا انجام ندهیم. این نسخه بنده برای همه شهرها نیست و متوجه هستم روستا به روستا الگو فرق دارد.

مهرداد بذرپاش کیست؟

به گزارش اخبار ساختمان، مهرداد بذرپاش متولد ۱۳۵۹ در تهران است که در سال ۱۳۷۷ در رشته مهندسی صنایع، گرایش تولید صنعتی در دانشگاه صنعتی شریف پذیرفته و در سال ۱۳۸۲ فارغ‌التحصیل شد و دوره کارشناسی ارشد خود را در دانشگاه علامه طباطبایی به پایان رساند. وی دکتری تخصصی (PhD) خود را در رشته مدیریت تکنولوژی در دانشگاه علامه طباطبایی گذراند.

بذرپاش اکنون ریاست دیوان محاسبات کشور ایران را بر عهده دارد. همچنین صاحب امتیاز و مدیرمسوولی روزنامه وطن امروز، نماینده مردم تهران در مجلس نهم شورای اسلامی، قائم‌مقام بنیاد تعاون سپاه، معاون اجتماعی و امور استان های ستاد اجرایی فرمان امام، رییس هیات مدیره بنیاد اجتماعی احسان، مدیرعامل شرکت توسعه صنعت و معدن تدبیر، معاون رییس‌جمهور و رییس سازمان ملی جوانان، مدیرعامل سایپا، مدیرعامل پارس خودرو، مشاور اجتماعی رییس‌جمهور از دیگر مسوولیت هایی است که پیش از این بذرپاش به عهده داشته است.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا