راه و شهرسازیمجله خبری

جزئیات تازه از تغییر اسناد مالکیت اراضی دستگاه‌ها به وزارت راه و شهرسازی

به گزارش ساختمان آنلاین به نقل از روابط عمومی سازمان ملی زمین و مسکن، وزارتخانه های جهاد کشاورزی، علوم تحقیقات و فناوری و نفت در صدر دستگاه هایی هستند که اسناد زمین های مازاد خود را برای ساخت مسکن در طرح نهضت ملی مسکن در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار داده اند.

بر اساس این گزارش بیش از یک هزار و هشتصد هکتار از این زمین ها متعلق به وزارت جهاد و کشاورزی، ۵۵۴ هکتار متعلق به زمین های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و ۱۶۳ هکتار مربوط به زمین های شرکت های زیرمجموعه وزارت نفت می شود.

وزارت آموزش و پرورش با ۱۴۳ هکتار، شرکت ذوب آهن با ۶۸ هکتار و وزارت کشور با ۶۷ هکتار زمین هم در فهرست نهادهایی هستند که اسناد زمین های مازاد خود را برای ساخت مسکن در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار داده اند.

گفته شده این اراضی در ۲۶ استان کشور واقع شده که بیشترین میزان انتقال اسناد اراضی متعلق به مرکز تحقیقات جهاد کشاورزی استان ایلام بوده است. البرز و اصفهان هم به ترتیب رتبه دوم و سوم در انتقال اسناد مالکیت زمین های مازاد دستگاه های دولتی به وزارت راه و شهرسازی را دراختیار دارند.

پیش از این سازمان ملی زمین و مسکن اعلام کرده بود از آنجا که این زمین ها در محدوده شهرها قرار دارند هزینه آماده سازی و ایجاد زیرساخت های لازم در آنها برای ساخت مسکن دولتی به مراتب پایین تر از زمین هایی خواهد بود که خارج از محدوده شهر تامین شوند.

اسناد مالکیت این زمین ها براساس ماده ۱۰ قانون جهش تولید مسکن به وزارت راه و شهرسازی منتقل شده که براساس آن کلیه وزارتخانه ها، موسسات و دستگاه های دولتی مکلفند نسبت به واگذاری و تحویل رایگان اراضی مازاد و فاقد ساخت و ساز در اختیار خود را بنا به درخواست وزارت راه و شهرسازی اقدام نمایند.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا