بورس و بازارمجله خبری

قدرت خرید وام مسکن به زیر کف حداقلی سقوط کرد

به گزارش ساختمان آنلاین به نقل از دنیای اقتصاد، براساس تازه ترین آمارهای رسمی از وضعیت بازار معاملات مسکن شهر تهران، متوسط قیمت هر مترمربع مسکن در شهر تهران در مرز ۴۴ میلیون تومان قرار گرفته است. این در حالی است که سقف وام خرید مسکن برای متقاضیان انفرادی در شهر تهران ۲۰۰ میلیون تومان است.

اما با محاسبه سطح فعلی قیمت اوراق وام خرید مسکن، پوشش واقعی این وام برای خرید مسکن معادل ۱۶۴ میلیون تومان برآورد می شود.

در هفته اول آبان ماه، متوسط قیمت هر فقره اوراق وام مسکن، به حدود ۸۹ هزار تومان رسید. به این ترتیب متقاضیان دریافت وام ۲۰۰ میلیون تومانی برای خرید مسکن باید مبلغی معادل حدود ۳۶ میلیون تومان برای خرید اوراق هزینه کنند. از این رو ۱۶۴ میلیون تومان به عنوان مبلغ نهایی وام مسکن در اختیار آنها خواهد بود.

در حالی که سطح پوشش دهی وام خرید مسکن با توجه به میانگین قیمت هر مترمربع آپارتمان در شهر تهران هم‌‌اکنون در مرز ۴۴ میلیون تومانی قرار دارد این وام تنها تامین کننده هزینه خرید کمتر از چهار مترمربع مسکن خواهد بود.

هم‌‌اکنون برای خرید یک آپارتمان ریزمتراژ ۵۰ مترمربعی در شهر تهران به طور متوسط بودجه ای معادل ۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان مورد نیاز است. اما بررسی ها نشان می دهد نه تنها در مناطق متوسط شهر که در مناطق ضعیف و ارزان تر شهر تهران نیز وام مسکن قدرت پوشش دهی خود را از دست داده است.

برآوردها نشان می دهد به طور متوسط وام خرید مسکن، در سه منطقه ارزانتر شهر تهران (مناطق ۱۷، ۱۸ و ۲۰)، تنها حدود هفت مترمربع هزینه خرید مسکن را پوشش می دهد. متوسط قیمت هر مترمربع مسکن در این سه منطقه که ارزان ترین مناطق شهر تهران هستند حول و حوش ۲۲ میلیون تومان است. برای خرید یک واحد مسکونی ۵۰ مترمربعی در این مناطق نیز به طور متوسط باید هزینه ای معادل یک میلیارد و ۱۰۰میلیون تومان پرداخت شود.

این در حالی است که رقم نهایی وام خرید مسکن برای متقاضیان انفرادی بعد از کسر هزینه خرید اوراق، حول و حوش ۱۶۴ میلیون تومان خواهد بود. وام خرید مسکن در شهر تهران نه تنها در مناطق میانی شهر قدرت خود را از دست داده است بلکه در مناطق جنوب شهر و ارزان ترین محلات پایتخت نیز این تسهیلات حتی پوشش حداقلی برای خرید مسکن ایجاد نمی کند.

این در حالی است که اقساط ماهانه این تسهیلات هم از توان بسیاری از خانوارهای ساکن در این مناطق خارج است و این موضوع نیز یکی دیگر از مواردی است که خرید مسکن با استفاده از وام را به حداقل رسانده است.

در سال های قبل که وام مسکن سطح مناسبی از هزینه خرید آپارتمان را پوشش می داد دست کم در مناطق جنوبی شهر بخش قابل توجهی از خریدهای خانه اولی ها از بازار مسکن به کمک وام انجام می شد. اما در حال حاضر حتی در مناطق جنوبی نیز وام مسکن فاقد کارآیی و پوشش مناسب است.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا