مجله خبریبورس و بازار

سود ۱ میلیاردی برای وام مسکن ۴۸۰ میلیون تومانی

هزینه دریافت وام مسکن ۴۸۰ میلیونی اوراق حق تقدم بانک مسکن به ۱۲۳ میلیون تومان و کل سود آن در بازپرداخت ۱۲ ساله به حدود یک میلیارد تومان افزایش یافته است.

به گزارش ساختمان آنلاین به نقل از تسنیم، وام اوراق حق تقدم مسکن یکی از روش‌های کم‌اثر بازار مسکن است که مردم می‌توانند از آن برای دریافت وام مسکن استفاده کنند.  در این روش متقاضیان بایستی اوراق حق تقدم وام مسکن یا همان “تسه” را از طریق فرابورس خریداری کنند.

در زمان حاضر قیمت هر برگه اوراق حق‌تقدم حدود 129 هزار تومان است. از آنجاکه در تهران برای زوجین 400 میلیون تومان وام به همراه 80 میلیون تومان وام تعمیر پرداخت می‌شود، متقاضیان باید دو برابر مبلغ وام یعنی 960 برگه تسه را خریداری کنند.

به عبارت دیگر متقاضیان باید با نرخ امروز حدود 123 میلیون تومان همان ابتدا برای خرید اوراق هزینه کنند. در واقع خروجی وام 480 میلیون تومانی برای متقاضیان 357 میلیون تومان است که باید به هزینه سرسام‌آور خرید این وام نرخ سود 22.5 درصدی را نیز اضافه کرد.

بررسی سود و اقساط وام مذکور پس از تغییر در سود سپرده و وام حاکی از آن است که متقاضیان در بازپرداخت ساده 12 ساله حدود 912 میلیون تومان سود پرداخت می‌کنند. کل بازپرداخت این وام 480 میلیون تومانی حدود یک میلیارد و 392 میلیون تومان است. میزان اقساط ماهانه این وام حدود 9 میلیون و 700 هزار تومان است.

بر اساس آخرین آمار منتشر شده مرکز آمار ایران از تحولات بازار مسکن متوسط قیمت مسکن به 55 میلیون تومان افزایش یافته است. به این ترتیب با وام 480 میلیون تومانی مسکن با کسر هزینه خرید اوراق حق تقدم حدود 6.5 مترمربع مسکن خریداری کرد.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا