مجله خبریراه و شهرسازیمجلس و ارگان ها

تراکم طبقه تشویقی نقطه قوت ابلاغ بسته نوسازی بافت‌های فرسوده

کارشناس حوزه شهرسازی گفت: یکی از نقاط قوت این ابلاغ ۱۹ بندی طبقه تشویقی نسبت به تراکم مجاز است چراکه علاوه بر ترغیب سازندگان از کوچ اقشار کم درآمد جامعه به حاشیه شهرها جلوگیری می کند.

به گزارش ساختمان آنلاین به نقل از وزارت راه و شهرسازی، بهنام قاسم زاده کارشناس حوزه شهرسازی با بیان اینکه ابلاغ بسته تشویقی ۱۹ بندی را باید به فال نیک گرفت اظهار داشت: بافت‌های فرسوده زیربنای توسعه زیرساختی را دارند لذا تنها مسیری که می‌تواند در نوسازی بافتهای فرسوده تأثیرگذار باشد، مشارکت دادن مردم در ساخت و ساز پلاک‌های خود است.

وی با اشاره به اینکه توسعه درون ساز شهری می‌تواند محرک مؤثری در ترغیب سازندگان برای ورود به ساخت و ساز بافت‌های فرسوده باشد افزود: احیا، مرمت و بهسازی بافت‌های فرسوده موجود در شهر از نظر اقتصادی کاملاً به صرفه است.

کارشناس حوزه شهرسازی در ادامه گفت: به نظر می‌رسد در دوره جدید وزارت راه و شهرسازی توجه ویژه ای به مردمی سازی بافت‌های فرسوده شده است چرا که با مطالعه این بسته تشویقی به این نتیجه می رسیم که وزارت راه و شهرسازی درصدد است تا فرصت‌ها و زمینه‌هایی را فراهم کند تا ساکنان این بافت‌ها توانایی نوسازی را به دست آورند.

عضو هیأت علمی دانشگاه تبریز اذعان داشت: یکی از نقاط قوت این ابلاغ ۱۹ بندی تشویق طبقاتی آن است چراکه علاوه بر ترغیب سازندگان از کوچ اقشار کم درآمد جامعه به حاشیه شهرها جلوگیری می‌کند.

قاسم زاده اظهار امیدواری کرد که با هم افزایی نهادها این بسته ابلاغی که از جامعیت کاملی برخوردار است در نوسازی و بهسازی بافت‌های فرسوده و تاریخی مورد اثر واقع شود.

وزیر راه و شهرسازی، بسته تشویقی شهرسازانه ۱۹ بندی را درخصوص سیاستهای تشویقی کالبدی متضمن نوسازی بافتهای فرسوده و ناکارآمد شهری، با هدف افزایش کیفیت زندگی شهروندان ساکن در این بافت‌ها و همچنین پیشبرد اهداف قانون جهش تولید مسکن ابلاغ کرد.

مصوبات ابلاغی دارای ویژگی‌های انعطاف پذیری مصوبه نسبت به شرایط ویژه هر شهر، رویکرد نوسازی محله‌ای، فرصت ویژه برای سازندگان و مالکان، توانمندسازی اقتصادی ساکنان بافت فرسوده از طریق انعطاف‌پذیری در ضوابط استقرار کاربری‌ها و با رویکرد درهم تنیدگی مسکن و اشتغال و ایجاد ارزش افزوده روی دارایی‌های ساکنان و افزایش کیفیت فضای سکونت است.

همچنین گره‌گشایی در صدور پروانه برای پلاک‌های مسکونی زیر حد نصاب تفکیک و ساخت این واحدها، افزایش نفوذپذیری (قابلیت دسترسی) محله و مشارکت شهرداری‌ها از ویژگی‌های دیگر این مصوبات ابلاغی است.

جزئیات ۱۹ بندی بسته تشویقی کالبدی برای نوسازی بافت‌های فرسوده در چهار گروه انواع مشوق‌های پیش‌بینی شده در مصوبه شورایعالی شهرسازی و معماری شامل بازآفرینی یکپارچه در مقیاس بلوک شهری، نوسازی در مقیاس محورهای اصلی محله‌ای، نوسازی در عمق بافت فرسوده شهری و ضوابط تشویقی نوسازی قطعات غیرقابل تجمیع است.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا