راه و شهرسازیمجلس و ارگان هامجله خبری

جریمه ۶۰ هزار میلیارد تومانی بانک‌های متخلف در نهضت ملی مسکن

به گزارش ساختمان آنلاین به نقل از تسنیم، ابوالفضل نوروزی با اشاره به این‌که به اینکه تاکنون حدود 20 هزار میلیارد تومان توسط بانک مسکن به پروژه‌های طرح نهضت ملی مسکن اختصاص یافته است، همکاری سایر بانک‌ها را نامناسب اعلام و اظهار کرد: بانک‌هایی که در اجرای طرح نهضت ملی مسکن همکاری لازم را نداشتند باید حدود 60 هزار میلیارد تومان جریمه مالیاتی به سازمان مالیاتی پرداخت کنند.

وی با بیان این‌که مجموعا 24 هزار میلیارد تومان تسهیلات در طرح نهضت ملی مسکن پرداخت شده است، ادامه داد: جریمه مالیاتی بانک هایی که در اجرای طرح نهضت ملی همکاری نکردند جزو منابع صندوق ملی مسکن است.

وی یادآور شد: طبق ماده 4 قانون جهش تولید مسکن، بانک‌ها موظف شدند تا 20 درصد تسهیلات پرداختی خود را به بخش مسکن اختصاص بدهند. این قانون هم در قانون بودجه 1400 و هم در قانون جهش تولید مسکن تاکید شد.

وی با اشاره به اینکه جلسات متعددی  با بانک مرکزی برای اجرای قانون جهش تولید در بخش تامین مالی انجام شد، گفت: بانک مسکن از جمله بانک‌هایی است که همکاری مناسبی با اجرای قانون جهش تولید مسکن داشت و تاکنون حدود 20 هزار میلیاردتومان توسط بانک مسکن به پروژه‌های طرح نهضت ملی تخصیص یافته است. در عین حال برخی بانک‌های به ویژه بانک‌های دولتی منابعی را به اجرای طرح نهضت ملی اختصاص دادند ولی سایر بانک‌ها همکاری حداقلی داشتند.

سرپرست دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی گفت: بر اساس بخشنامه ابلاغی بانک مرکزی، بانک‌ها مکلف شده‌اند حدود 500 هزار میلیاردتومان را برای اجرای طرح نهضت ملی مسکن تخصیص بدهند.

به گفته وی، در جلسات شورای عالی مسکن با حضور رییس‌جمهور، معاون اول رییس‌جمهور و در شورای هماهنگی اقتصادی موضوع مسکن به شکل ویژه دنبال می‌شود که امیدوار هستیم با این پیگیری‌ها در پرداخت های طرح نهضت ملی مسکن تسریع حاصل شود.

کاهش تورم با هدایت نقدینگی به بخش مسکن

سرپرست دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی در خصوص تورم‌زا بودن طرح نهضت ملی مسکن گفت:  تجربه سال‌های گذشته نشان می‌دهد، هر زمان تسهیلات بانکی به سمت تولید هدایت شده، اتفاقاً باعث کاهش تورم شده است. در دولت نهم و دهم هدایت نقدینگی منابع به سمت تولید مسکن شکل گرفت و این موضوعی است که مورد تاکید رهبر انقلاب و رییس‌جمهور نیز بوده است. هدایت نقدینگی به سمت تولید مسکن سبب کنترل تورم‌ می‌شود.

نوروزی اضافه کرد: برای اجرای طرح نهضت ملی مسکن لازم نیست بانک‌ها تسهیلات جدید بدهند بلکه همان تسهیلاتی که پرداخت می‌شود و هم اکنون بیش از 3 هزار همت در یکسال گذشته پرداخت شده است باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی شود تا 20 درصد منابع بانک‌ها به تسهیلات بخش مسکن تخصیص یابد. بدین معنا چنانچه بانکی 100 مورد تسهیلات داده  است باید 20 تسهیلات به بخش مسکن داده شود.

دلیل گرانی مسکن

وی در خصوص چرایی افزایش قیمت مسکن نیز توضیح داد: از حدود 10 سال گذشته تاکنون سهم مسکن از تسهیلات بانکی کم شد و به میزان 5 درصد کاهش یافت که این 5 درصد نیز عموما در بخش تجاری و خرید متمرکز بود و صرف ساخت مسکن نشد. نتیجه اتخاذ این سیاست‌ها سبب بروز بحران مسکن در شرایط فعلی شده است.

سرپرست دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی ادامه داد: صنعت مسکن صنعتی است که نیاز به تامین مالی دارد.

نوروزی گفت: در رابطه با موضوع تورم‌زا بودن طرح نهضت ملی مسکن، در یکسال گذشته حدود 21 هزار میلیارد تومان سرمایه‌های خرد مردمی جمع و به بخش مسکن سرازیر شد. در حالیکه این سرمایه می‌توانست در بازارهای مختلف از جمله طلا، سکه و ارز برود و تورم ایجاد کند ولی به بخش مسکن وارد شد.

وی با تاکید بر اینکه ساخت مسکن با 120 صنعت ارتباط مستقیم دارد و سبب تحرک در اقتصاد می‌شود، افزود: هدایت نقدینگی به سمت مسکن دو کاربرد دارد. اول آنکه سبب کاهش تورم خواهد شد و می‌تواند مشکل نیاز مردم به مسکن را برطرف کند. همچنین تولید مسکن می‌تواند در حل معضل اشتغال نیز تاثیر داشته باشد و مشکلات معیشتی مردم را حل کند.

سرپرست دفتر اقتصاد مسکن گفت: تسهیلات خودمالکی به افرادی که زمین دارند و در خواست تسهیلات برای ساخت مسکن دارند پرداخت می‌شود. تاکنون حدود 300 هزار واحد مسکونی برای دریافت تسهیلات خودمالکی درخواست دادند که با حدود 50 هزار نفر قرارداد بانکی بسته شده است و بقیه نیز در صف انتظار برای دریافت تسهیلات قرار دارند.

وی در خصوص دسترسی بانک مرکزی به سامانه طرح نهضت ملی مسکن اعلام کرد: در حوزه خود مالکان ارتباط سامانه کامل برقرار است و بیشتر بانک‌ها شروع به پرداخت کرده‌اند.  در خصوص قراردادهای سه‌جانبه نهضت ملی مسکن نیز هم اکنون بانک مسکن و برخی بانک ها دسترسی کامل دارند.

نوروزی گفت: هم‌اکنون بانک ها به سامانه طرح نهضت ملی مسکن متصل هستند و امکان پرداخت تسهیلات بانکی وجود دارد.

به گفته نوروزی، برای فعال کردن سایر بانک ها در پرداخت تسهیلات طرح نهضت ملی مسکن مقرر شده تا جلسات شورای عالی مسکن به ریاست رییس‌جمهور با حضور مدیران عامل بانک‌ها برگزار شود و چنانچه موانعی وجود دارد آن موانع برطرف شود.

آورده مردم جلوتر از تسهیلات بانکی

سرپرست دفتر اقتصاد مسکن در خصوص پرداخت تسهیلات بر اساس پیشرفت فیزیکی طرح نهضت ملی مسکن اعلام کرد:  علاوه بر تسهیلات بانکی، مردم نیز آورده ای دارند که باید متناسب با پیشرفت طرح و بر اساس اعلام سازندگان برای تکمیل پرداخت شود. هم اکنون حدود 600 هزار افتتاح حساب انجام شده و مجموع قراردادهایی که پرداخت تسهیلات‌ آنها منعقد شده است حدود 300 هزار واحد است و حدود 24 همت (هزار میلیاردتومان) تسهیلات پرداخت شده است.

وی تصریح کرد: عموما آورده مردم در طرح نهضت ملی مسکن از پرداخت تسهیلات جلوتر است.

نوروزی در خصوص جرایم مالیاتی بانک‌هایی که پرداخت تسهیلات طرح نهضت ملی مسکن را انجام ندادند، اعلام کرد: در این باره نامه‌نگاری‌هایی انجام شده است و در برنامه است تا با بانک‌هایی که همکاری نداشته‌اند وفق قانون برخورد شود.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا