راه و شهرسازیمجلس و ارگان هامجله خبری

۱۵۰ هزار نفر در اصفهان حائز شرایط طرح نهضت ملی مسکن هستند

به گزارش ساختمان آنلاین به نقل از پایگاه خبری راه و شهرسازی اصفهان، علیرضا قاری‌قرآن در خصوص میزان واحدهایی که در طرح نهضت ملی مسکن در تعهد استان اصفهان است، اظهار داشت: مطابق با برنامه کل کشور، بالغ بر ۲۵۰ هزار واحد سهم استان اصفهان است که از این تعداد حدود ۵۰ هزار واحد روستایی و بالغ بر ۲۰۰ هزار واحد مسکونی شهری برنامه ریزی شده است.

وی با بیان اینکه در بخش روستایی اقدامات لازم در دست انجام است، افزود: در بخش مسکن شهری نیز طی چند مرحله ثبت نام در سطح استان اصفهان در مجموع ۴۲۲ هزار نفر برای طرح نهضت ملی مسکن ثبت نام کردند که ثبت‌نام‌ها بصورت خوداظهاری بود.

مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان ادامه داد: بررسی‌های لازم در خصوص احراز شرایط ثبت‌نام کنندگان انجام شده اما با توجه به رسیدگی مواری که در این طرح مورد اعتراض بوده به طور تقریبی می‌توان گفت بین ۱۴۰ هزار تا ۱۵۰ هزار نفر در کل استان حائز شرایط هستند و ما براین اساس نسبت به تامین زمین اقدام کردیم.

قاری قرآن درباره تامین زمین برای اجرای طرح نهضت ملی مسکن استان گفت: استان اصفهان بالغ بر ۱۱۰ شهر دارد که برای تامین زمین در تمامی این شهرها پیش بینی‌های لازم انجام شده است.

وی ادامه داد: در شهرهایی که زمین دولتی وجود داشت بلافاصله اقدامات بعدی بعمل آمد و شهرهایی که فاقد زمین دولتی بود از روش‌هایی همچون الحاق زمین (تامین زمین در داخل بافت محدوده شهری)، تامین از طریق زمین‌هایی که در اختیار دستگاه‌های دیگر بود و یا از طریق بخش خصوصی، پیگیری شده است.

مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان خاطرنشان کرد: تا کنون برای ساخت بیش از ۹۰ هزار واحد مسکونی در گستره استان اصفهان تامین زمین شده است.

قاری قرآن ادامه داد: تأمین زمین از طریق زمین‌های مازاد سایر دستگاه‌های دولتی به دو شیوه انجام شد؛ روش اول اینکه مطابق با قانون، اراضی مازاد آنان شناسایی و پس از سیر مراحلی در اختیار این طرح قرار داده شد و روش دوم از طریق توافق با دستگاه اجرایی بود به این طریق که زمین دولتی را در اختیار این طرح قرار دهند و بخشی از آن نیز به کارکنان خود دستگاه اجرایی که واجد شرایط هستند اختصاص پیدا کند.

وی در خصوص خدمات روبنایی و زیرساختی این طرح اظهار داشت: این مجموعه خدمات، بخشی از خود پروژه است که باید همزمان با پروژه انجام شود لذا این موارد دسته بندی شده و با وجود اینکه اجرا در نقاط مختلف، یکسان نیست اما تقریباً به الگوی مشترکی دست یافتیم و مطابق با آن پیش می‌رویم.

قاری قرآن افزود: در شهرهایی که انبوه ساخت مسکن را داریم باید هماهنگی‌های لازم با دستگاه‌های مربوطه و وزارتخانه‌ها جهت خدمات انشعابی انجام شود همچنین برای ساخت دسترسی‌ها و جاده پیگیری‌های لازم بعمل آمده است تا بتوانیم با توافقاتی که انجام می‌دهیم شهرداری‌ها را در این امر دخیل کنیم.

مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان ابراز امیدواری کرد که همزمان با ساخت مسکن‌های طرح نهضت ملی مسکن استان اصفهان مباحث زیرساختی نیز تکمیل شود.

وی در خصوص خدمات شهری طرح نهضت ملی مسکن استان اصفهان شامل فضاهای آموزشی، ورزشی، فرهنگی، درمانی و … گفت: در تمامی طرح‌های تفکیکی در استان، سطوح خدماتی بر روی نقشه‌ها بصورت تفکیکی دیده شده است به عبارتی در این طرح هیچ پروژه‌ای نیست که سطوح خدماتی نداشته باشد اما متولی اجرای آن دستگاه‌های مربوطه است.

قاری قرآن گفت: در این رابطه با توجه به اینکه نیاز به پیش بینی بودجه است در شورای مسکن استان اطلاعات لازم در اختیار دستگاه‌های مربوطه قرار داده شد تا در بودجه‌های سالانه لحاظ کنند.

وی با بیان اینکه ساخت این خدمات هزینه بر بوده و بودجه‌های ادارات شهرستان‌ها معمولاً محدود است، گفت: منبعی تحت عنوان صندوق مسکن در قانون پیش بینی شده و از این طریق نیز هزینه‌های زیرساختی تامین می‌شود.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا