بورس و بازارراه و شهرسازیمجله خبری

اراده ضعیف دولت برای اجرای طرح نهضت ملی مسکن/ وعده‌های پوچ

به گزارش ساختمان آنلاین: ابراهیم رییسی نیز وعده ساخت چهار میلیون واحد مسکونی طی دوران ریاست‌جمهوری خود را به مردم داده بود. با این وجود تاکنون شاهد اقدام خاصی از سوی مسوولان مربوطه نبودیم. وزارت راه‌وشهرسازی در این خصوص تنها به معرفی سایت جهت ثبت‌نام و دریافت آورده‌های متقاضیان اکتفا کرده است. این در حالی است که چیزی به یک‌سالگی دولت سیزدهم نمانده و طبق وعده رییس‌جمهور تا به حال باید یک میلیون واحد مسکونی ساخته می‌شد.

طرح مسکن ملی دولت دوازدهم که می‌خواست به افتتاح سالانه ۴۰۰ هزار واحد برسد در مرحله شروع طرح و بعد از چندین مراسم افتتاحیه و کلنگ‌زنی ویدئوکنفرانسی، در نهایت در پایان دولت دوازدهم بدون حتی تکمیل یک واحد، تقدیم دولت سیزدهم شد.

دولت دوازدهم با استفاده از کلیدواژه «جریان پایدار تولید مسکن» بعد از ۶ سال تعطیلی معاونت مسکن، شعار سازندگی و خانه‌سازی را مطرح و در عین حال با تبلیغات گسترده در خصوص «نیازسنجی» جمعیت فاقد مسکن و «شناسایی» متقاضیان واقعی، در نهایت ۱۲۵ هزار واحد را در شهرهای جدید کلنگ‌زنی کرد.

شهریور سال ٩٨ طرح اقدام ملی مسکن با حضور رییس‌جمهوری وقت آغاز شد، برای این پروژه ۴۰۰ هزار واحد تعریف شد که در دور اول نام‌نویسی یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر از طریق سایت tem.mrud.ir و پیامک ثبت‌نام کردند که ۴۶۰ هزار نفر واجد شرایط شناخته شدند. اولین واحدها به تعداد ۱۱ هزار و ۵۶۰ واحد در روز یکم آبان ماه ۱۳۹۹ به دستور رییس‌جمهوری کلنگ‌زنی شد، این پروژه از طریق آورده متقاضیان و ۱۵۰ میلیون تومان وام بانکی با نرخ سود ۱۸ درصد ساخته می‌شد. پیش‌تر میانگین قیمت این واحدها در کل کشور طبق آخرین برآورد از هزینه‌های تابستان ۱۳۹۹، ۷/۲ میلیون تومان بود که کندی کار دولت باعث افزایش میزان سهم ساخت و نهایتا بالا رفتن قیمت واحدها شد.

سرانجام دولت دوازدهم چند ماه قبل از پایان کار و در تابستان ۱۴۰۰، بهره‌برداری از ۵۱ هزار و ۲۳۰ واحد مسکونی را به صورت ویدئو‌کنفرانسی در سراسر کشور شروع کرد.

از ابتدای اجرای طرح مسکن ملی در سال ۹۸، همه چشم‌ها انتظار کلنگ‌زنی و ساخت مسکن را در تابستان سال‌های۹۹ و ۱۴۰۰ می‌کشید و دولت نیز با اخذ آورده اولیه از متقاضیان قول افتتاح و خانه‌دار کردن مردم را داده بود. اما در آخر از آن طرح پرهیاهو تولید نهایی مسکن دیده نشد و فقط مراحل گودبرداری زمین و اخذ آورده متقاضیان انجام شد.

در زمان تحویل پروژه اقدام ملی از دولت قبل، طبق اطلاعات سامانه در ظرف بیش از دو سال، هفتاد هزار واحد در مرحله فنداسیون قرار داشت و تنها ۴۰ هزار واحد قرارداد مشارکت مدنی با بانک منعقد کرده بود که همان را هم باید دولت سیزدهم تکمیل کند.

دولت سیزدهم در آغاز کار خود خبر ادغام طرح مسکن ملی با «نهضت ملی مسکن» را داد و در جهت استفاده از مزایای قانون جهش تولید مسکن از جمله تسهیلات، تخفیف مالیاتی، نظام مهندسی، پروانه ساختمانی و… هفتاد هزار واحد باقی مانده از دولت قبل را تبدیل به نهضت ملی مسکن کرد.

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه‌وشهرسازی در دولت سیزدهم در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که با مصوبه شورای عالی مسکن، طرح اقدام ملی مسکن و نهضت ملی مسکن در هم ادغام شدند و ادغام این دو طرح با این هدف انجام شد تا همه ثبت‌نام‌شدگان از مزایای یکسان برخوردار باشند.

دولت سیزدهم بر اساس قانون جهش تولید و تامین مسکن مصوب ۱۷ مرداد سال ۱۴۰۰ ساخت چهار میلیون واحد مسکونی طی چهار سال را در برنامه خود گنجانده است. حدود ۴/۵ میلیون نفر برای این طرح نام‌نویسی کرده‌اند که ۶/۳ میلیون نفر تایید شده‌اند. تاکنون ۵۰۷ هزار نفر در بانک مسکن برای واحدهای نهضت ملی مسکن افتتاح حساب کرده و ۲۹۰ هزار نفر برای انعقاد قرارداد و دریافت تسهیلات به بانک مسکن معرفی شده‌اند. با ۹۱ هزار نفر نیز عقد قرارداد شده و در واقع قسط‌های اول تسهیلات را دریافت کرده‌اند.

معاون اول رییس‌جمهوری هفته گذشته اعلام کرد که برنامه‌‎ریزی‌های لازم و تهیه زمین برای ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال مطابق برنامه انجام شده است و امیدواریم در سال‌های آینده به مرور واحدهای مسکونی آماده شده و به مردم تحویل داده شود.

طبق اعلام محمود محمودزاده معاون مسکن وزیر راه‌وشهرسازی هم‌اکنون بیش از یک میلیون و ۳۵۰ هزار واحد در مراحل مختلف اجرا قرار دارد، واحدهای در حال اجرای طرح نهضت ملی مسکن پیشرفت‌های مناسبی دارد و دولت تلاش دارد تا قبل از پایان تابستان تعداد واحدهای قابل ملاحظه‌ای از پروژه‌های طرح نهضت افتتاح شوند و به بهره‌برداری برسند.

او اعلام کرده است: در خصوص ماده ۱۰ قانون جهش تولید مسکن (بهره‌مندی از توان سایر وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها در تامین اراضی تولید مسکن) هیچ مانعی وجود ندارد و پیگیری‌های ویژه استان‌ها می‌تواند در اجرا موثر باشد. در حوزه تامین زمین عدد قابل ملاحظه‌ای تامین شده است و استان‌ها برای تامین بقیه اراضی طرح نهضت ملی مسکن می‌توانند از موضوع ماده ۱۰ کمک بگیرند.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا