راه و شهرسازیمجله خبری

زمین نهضت ملی مسکن در ۲۷ استان تامین نشد

به گزارش ساختمان آنلاین:   بر اساس اعلام رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی عملیات اجرایی ساخت یک میلیون و 380 هزار واحد نهضت ملی‌مسکن در سراسر کشور آغاز شده است. وی 21 خرداماه امسال در آیین آغاز ساخت اولین پروژه نهضت ملی مسکن در تهران گفته بود: مهرماه سال گذشته قانون جهش تولید مسکن ابلاغ شد و در این راستا ایجاد سامانه‌های لازم، توافق با بانک‌ها برای پرداخت وام و ایجاد صندوق ملی مسکن جهت تأمین بخشی از هزینه ساخت اقشار کم‌درآمد عملیاتی شد.

وی یادآور شد: در گذشته مسکن مهر را داشتیم که کار بزرگی بود. زمین حدود یک میلیون مسکن مهر توسط دولت تأمین شد و برای نهضت ملی مسکن باید برای 4 میلیون واحد زمین تأمین شود.

وی با تأکید بر این‌که “متناسب با زندگی مردم به آنها زمین برای ساخت مسکن ویلایی می‌دهیم”، اضافه کرد: تا پایان خرداد پالایش 5 میلیون متقاضی نهضت ملی مسکن انجام می‌شود.

وی گفت: ساخت مسکن یک‌ساله به پایان نمی‌رسد و تا پایان شهریور ساخت پارت 2میلیون‌واحدی نهضت‌ملی مسکن را آغاز می‌کنیم.

*عدم همراهی دستگاه‌های دولتی برای تامین زمین نهضت ملی مسکن

 بر اساس قانون جهش تولید  وعرضه مسکن (ماده 10) همه وزارتخانه‌ها، موسسات و دستگاه‌های دولتی و همچنین شرکت‌هایی که 100 درصد سرمایه  و سهام آنها متعلق به دولت است مکلفند نسبت به واگذاری و تحویل رایگان اراضی در اختیار خود در چارچوب مکان‌یابی موضوع ماده 6 قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن قرار می‌گیرند ظرف 2 ماه از تاریخ لازم‌الاجرا شدن این قانون بنا به درخواست وزارت راه و شهرسازی اقدام کنند.

ادارات ثبت اسناد و املاک موظفند پس از اعلام وزارتخانه یاد شده (راه و شهرسازی) ظرف یکماه نسبت به تفکیک و ثبت انتقال ملک در دفتر املاک و صدور سند مالکیت به نام دولت با نمایندگی وزارت راه و شهرسازی اقدام کنند.

این در حالی است که با وجود تصریح قانونی، اما دستگاه‌ها و سازمان‌های دولتی مانند دوره دولت قبل  و در طرح ملی مسکن، همکاری چندانی با وزارت راه و شهرسازی برای تامین زمین نهضت ملی مسکن ندارند. طبق پیگیری‌های صورت گرفته کمتر از 4 درصد زمین‌های دولتی از سوی دستگاه‌ها و سازمان‌ها به وزارت راه و شهرسازی واگذار شده است.

در همین رابطه نیز معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر تسریع تامین اراضی این طرح، گفت: بنا بر دستور وزیر راه و شهرسازی و توافقاتی که انجام شده است تامین اراضی تمامی واحدهای طرح نهضت ملی مسکن به تعداد 4 میلیون واحد مسکونی که در برخی از استان‌ها مشکلاتی داشته‌ باید حداکثر تا پایان مردادماه به اتمام برسد و نتایج نهایی شوند.

محمودزاده افزود: طرح نهضت ‌ملی مسکن سیاست دولت، تاکید رییس‌جمهوری و نیاز جامعه است که امیدواریم با تامین اراضی که انجام شده است هرچه سریعتر پالایش‌ها نهایی و ساخت واحدهای طرح نهضت ملی مسکن به مرحله اجرایی و عملیاتی برسد تا مردم شاهد عملکرد مناسب مجموعه دولت در بخش مسکن باشند.

مطابق اعلام معاونت مسکن و ساختمان، سیستان و بلوچستان، خراسان‌جنوبی، بوشهر و لارستان (جنوب استان فارس) تنها استان‌هایی هستند که اراضی طرح نهضت ملی مسکن را به طور کامل تامین کرده‌اند. استان‌های قم، کردستان، هرمزگان، ایلام و تهران 5 استانی هستند که مکلف شده‌اند تا اراضی اجرای طرح نهضت ملی‌مسکن را تا مردادماه سال جاری شناسایی، معرفی و تامین کنند.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا