بورس و بازارمجله خبری

ماجرای لغو قرارهای معامله ملک در تهران

به گزارش ساختمان آنلاین:  حدود دو هفته از زمانی که دور جدید مذاکرات احیای برجام از سر گرفته شد، می‌‌گذرد و اخبار پیرامون نتیجه این اخبار حکایت از آن دارد که بسیاری از نقاط اختلافی میان طرفین مذاکرات حل شده است. هر چند هنوز هیچ چیز در این رابطه قطعی نشده است اما اخباری مبنی بر نزدیک‌‌تر شدن به دستیابی به توافق و به دنبال آن افت نرخ ارز به واسطه کاهش ریسک متغیر غیراقتصادی سبب شده معامله‌‌گران بازار مسکن به ویژه متقاضیان خرید، درباره معامله در چنین شرایطی مردد شوند.

به گفته واسطه‌های ملکی، در یک هفته اخیر قرارهایی که از پیش برای معامله آپارتمان تنظیم شده بود و اتفاقا توافق کلی بر سر قیمت و شرایط پرداخت نیز در نشست‌‌های اولیه میان مالک و متقاضی خرید صورت گرفته بود، از سمت خریدار لغو شده است. هرچند در این موارد خریدار به صراحت عنوان نمی‌کند که با چه انگیزه‌‌ای از معامله انصراف می‌دهد، اما برآورد واسطه‌های ملکی این است که خریداران چون احتمال می‌دهند بلافاصله پس از توافق بر سر رفع تحریم‌ها، ارزش دلار کاهش پیدا کند و به دنبال آن سایر بازارها از جمله بازار ملک با ریزش قیمت روبه‌رو شود، در نتیجه اصرار و عجله‌‌ای برای نهایی کردن معامله ندارند. تصور خریداران این است که در بازار راکد کنونی، با چند روز تاخیر در معامله بعید است ملک مورد پسند آنها به فرد دیگری فروخته شود، اما ممکن است به دنبال این تاخیر چند‌روزه، خبر قطعی از وضعیت ریسک متغیر غیراقتصادی و برون‌‌زای موثر بر بازار ملک یعنی سرانجام مذاکرات برجامی منتشر شود. این نگاه سبب شده برخی از متقاضیان خرید فعلا نشست‌‌های خود را به بهانه‌های مختلف لغو کرده و به یک هفته آینده موکول کنند.

Untitled-1 copy

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا