مجله خبریبورس و بازارراه و شهرسازی

پای وعده میلیونی مسکن لنگ می زند / نه مردم استقبال می‌کنند، نه بانک ها

بانک عامل بخش مسکن آمار جدیدی از خانه‌سازی دولتی در قالب طرح ساخت یک میلیون مسکن در سال اعلام کرد.

به گزارش ساختمان آنلاین به نقل از دنیای اقتصاد، در گزارشی که در این زمینه منتشر شده، اعلام شده است: تاکنون ۸۰۵‌ هزار و ۷۶۵ نفر در طرح نهضت ملی مسکن افتتاح حساب کردند. همچنین از انعقاد قرارداد پرداخت تسهیلات با ۲۰۴‌ هزار و ۲۱۲ واحد به مبلغ ۶۹‌ هزار و ۴۷۵ میلیاردتومان خبر داده شده است.

بر اساس این گزارش، مبلغ کل واریزی به حساب سازندگان از محل تسهیلات و آورده ۴۷‌ هزار و ۲۱۶ میلیاردتومان است که از این میزان تسهیلات، ۳۰‌ هزار و ۱۷۲ میلیاردتومان از محل تسهیلات و ۱۷‌ هزار و ۴۴ میلیاردتومان از محل آورده واریز شده است. تاکنون نیز با ۲۰۴‌ هزار و ۲۱۲ واحد به مبلغ ۶۹‌ هزار و ۴۷۵ میلیاردتومان قرارداد منعقد شده است. به گزارش «دنیای‌اقتصاد»، آمار اعلام شده از سوی بانک تخصصی حوزه مسکن نشان‌دهنده دو نکته مهم در خصوص وضعیت پیشرفت طرح ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال است. نکته اول مربوط به آمار واقعی از روند پیشرفت این طرح است. با توجه به اینکه یکی از اصلی‌ترین منابع تامین مالی ساخت این واحدها، تسهیلات بانکی است، آمار بانک تخصصی حوزه مسکن نشان می‌دهد، تنها به حدود ۲۰۰‌ هزار واحد مسکونی از این طرح تاکنون وام پرداخت شده است.

از آنجا که این بانک بیشترین سهم و بالاترین عملکرد به لحاظ وام‌دهی برای اجرای این برنامه را دارد و همچنین آماری از عملکرد سایر بانک‌ها در این زمینه اعلام نشده است می‌توان گفت، آمار پرداخت وام طرح نهضت ملی مسکن تاکنون عملا معادل حدود یک‌پنجم کل واحدهایی است که باید در سال اول، ساخته می‌شده است. از سوی دیگر، تعداد متقاضیان پای کار این طرح نیز هنوز به یک میلیون متقاضی نرسیده است. بر اساس آنچه اعلام شده است حدود ۸۰۰ هزار متقاضی این طرح اقدام به افتتاح حساب در بانک عامل بخش مسکن کرده‌اند، این در حالی است که بیش از یک سال از آغاز ثبت‌نام برای طرح ساخت یک میلیون مسکن در سال سپری شده است. همچنین، تعداد وام‌های پرداختی تاکنون، معادل حدود یک‌چهارم تعداد متقاضیان پای کار این طرح و افرادی است که اقدام به افتتاح حساب و واریز آورده اولیه خود برای این واحدها کرده‌اند.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا