مجله خبریراه و شهرسازیمجلس و ارگان ها

بذرپاش: متقاضیان مسکن ملی را با حداقل قیمت خانه‌دار می‌کنیم

به فاصله یک هفته پس از شوک خبری بانک مسکن، وزیر راه از موافقت رئیس‌جمهوری با کاهش سود تسهیلات نهضت ملی مسکن خبر داد و گفت:‌ متقاضیان را با حداقل قیمت خانه‌دار می‌کنیم.

به گزارش ساختمان آنلاین به نقل از تسنیم، هفته گذشته (28 بهمن) رئیس اداره کل اعتبارات بانک مسکن با اعلام اینکه نرخ تسهیلات نهضت ملی مسکن از 18 به 23 درصد در قرارداد‌های جدید رسیده است، گفته بود: اقساط هر قراردادی که از هفته قبل امضا شده باشد، با نرخ جدید سود بانکی تعیین می‌شود.

سعیدرضا کوهی با اعلام اینکه نرخ سود از طریق شورای پول و اعتبار اعلام می‌شود، گفت: در طرح نهضت ملی مسکن، چون حد اعتباری دیده نشده بود از منابع داخلی بانک پرداخت می‌شد و نرخ آن 18 درصد بود. اما نرخ سود به 23 درصد تغییر کرده است.

وی با بیان “اقساط متقاضیانی که دارند تسهیلات پرداخت می‌کنند به 8.5 تا 9 میلیون تومان افزایش خواهد داشت”، تصریح کرد:دوره بازپرداخت اقساط نهضت ملی مسکن 20 ساله است. یک صحبتی شد که پرداخت این‌ اقساط به صورت پلکانی شود. چون نرخ سود بالا است فرمولش جواب نمی‌دهد یعنی طوری می‌شود که رِبح مرکب به وجود می‌آید و نمی‌توانند آن اقساطی که پرداخت می‌کنند، بدهی وام را تسویه کنند، ولی صحبت است که از طریق یارانه دولت بتواند کمک کند. این تصمیماتی است که باید از طریق دولت گرفته شود.

حدود یک هفته پس از این اظهارات، مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی از موافقت رئیس‌جمهوری برای کاهش نرخ سود تسهیلات نهضت ملی مسکن خبر داد و افزود:‌ یکی از مشکلات موجود برای متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن پرداخت اقساط تسهیلات است. در این خصوص با رییس جمهور گفت‌وگو و موافقت شد تا در اولین جلسه شورای پول و اعتبار از روش‌های متفاوتی که نظام بانکی به ما اجاره بدهد نرخ سود تسهیلات نهضت ملی کاهش یابد.

وی تاکید کرد:‌ بعد از تامین زمین و حل مشکلات پرداخت تسهیلات برای متقاضیان در نشست‌های مختلفی که با انبوه‌سازان داشتیم مقرر شد تا هم انبوه سازان بیشتری برای ساخت مسکن وارد میدان شوند و هم استانداران روش‌های جدیدتری را برای ساخت مسکن در استان در دستور کار قرار دهند.

وزیر راه و شهرسازی با بیان این‌که سال آینده از طریق تامین زمین و مشارکت با انبوه سازان پروژه های طرح نهضت ملی مسکن سرعت بیشتری پیدا می کند، اضافه کرد: در برخی شهرها توان واگذاری اراضی در مقیاس بالا را نداریم از این رو با مدل‌های آپارتمان‌سازی اجرای طرح نهضت ملی مسکن را دنبال می کنیم. با این روش بتوانیم در این شرایط با حداقل قیمت متقاضیان واقعی مسکن صاحب خانه شوند.

بذرپاش با یادآوری این‌که در شهرهای جدید در خصوص تامین سرانه خدمات زیربنایی و روبنایی مسئولیت وجود دارد که باید برای متقاضیان مسکن علاوه بر تامین مسکن فراهم شود یکی از اولویت های تولید مسکن را نوسازی بافت فرسوده عنوان کرد.

2.1/5 - (7 امتیاز)

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا