بورس و بازارصنایع ساختمانیمجله خبری

تغییرات قیمت مصالح پرکاربرد ساختمانی

به گزارش ساختمان آنلاین: مرکز آمار ایران روز گذشته در گزارشی، تازه‌‌‌ترین تغییرات قیمت ۹ آیتم مهم ساختمانی که می‌توان آنها را پرکاربردترین مصالح ساختمانی در ساخت‌وسازهای شهر تهران دانست ، منتشر کرد.

این آمار، تغییرات قیمت این مصالح را در بازه زمانی پاییز ۱۴۰۰ نشان می‌دهد. بر اساس آمار منتشر شده از سوی مرکز آمار، متوسط قیمت مصالح ساختمانی در این  ۹ گروه اصلی در پاییز امسال در مقایسه با فصل قبل یعنی تابستان ۱۴۰۰ معادل ۵/ ۷‌درصد افزایش یافته است.

در این گزارش، تغییرات قیمت مصالح ساختمانی در ۹ گروه شامل، «سنگ پلاک صیقلی تراورتن سفید درجه یک»، «ماسه‌‌شسته»، «آجر ماشینی سوراخدار سفید ۵/ ۵ سانتی»، «تیرآهن نمره ۱۴»، «میلگرد ساده نمره ۱۸ و کمتر»، «سیمان پرتلند تیپ ۲»، «بتن آماده با عیار ۲۰۰ کیلوگرم در مترمکعب»، «گچ» و «ورق بدون موج اکریلیک به ضخامت حدود ۳ میلی‌متر»، آمده است.

بر این اساس، بیشترین میزان تورم فصلی در میان این  ۹ گروه اقلام پرکاربرد ساختمانی مربوط به گروه ماسه‌‌ شسته با رشد ۶/ ۲۹‌درصدی در پاییز امسال در مقایسه با فصل قبل یعنی تابستان ۱۴۰۰ بوده است. بعد از آن بیشترین تورم در بازه زمانی یاد شده مربوط به گروه تیرآهن نمره ۱۴ با رشد ۴/ ۹‌درصدی و سپس آجر ماشینی سوراخدار سفید ۵/ ۵ سانتی با رشد۱/ ۸‌درصدی قیمت بوده است. در این فصل همچنین یکی از ۹ آیتم پرکاربرد ساختمانی با تورم منفی همراه شده است، به این معنا که میانگین قیمت آن در پاییز در مقایسه با متوسط قیمت آن در تابستان کاهش یافته است. متوسط قیمت، بتن آماده با عیار

۲۰۰ کیلوگرم در مترمکعب در پاییز امسال در مقایسه با  تابستان ۱۴۰۰ با کاهش ۶/ ۸‌درصدی همراه شده است.

مرکز آمار ایران به صورت فصلی اقدام به انتشار تغییرات قیمت پرکاربردترین مصالح ساختمانی می‌کند که تازه‌‌‌ترین آمار مربوط به این بررسی که روز گذشته منتشر شد تغییرات قیمت این مصالح را در فصل پاییز امسال نشان می‌دهد.

طی دو سال گذشته، سازنده‌‌‌ها و فعالان ساختمانی از محل تورم مصالح ساختمانی و رشد شدید قیمت نهاده‌‌‌های ساختمان‌‌‌های مسکونی، با مشکلات بسیاری مواجه شدند. پس از جهش قیمت مسکن و زمین و رشد شدید هزینه ساخت مسکن از ناحیه جهش قیمت املاک مسکونی کلنگی، رشد شدید هزینه‌‌‌های مربوط به تامین مصالح و نهاده‌‌‌های ساختمان‌‌‌های مسکونی، رکود در بازار ساخت‌وساز را تشدید کرد.

متوسط قیمت مصالح ساختمانی از سال ۹۶ (سال قبل از جهش قیمت مسکن) تا پایان ۹۹ (سال اتمام جهش قیمت در بازار ملک)، بیش از ۵ برابر افزایش یافت. اما بررسی‌‌‌ها نشان می‌دهد همزمان با کاهش سرعت رشد قیمت مسکن و زمین، سرعت رشد قیمت در بازار  مصالح ساختمانی نیز در حال کاهش است.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا