مجله خبریبورس و بازار

قیمت مسکن باز هم توان افزایش دارد

دبیر کانون سراسری انبوه سازان مسکن می گوید: هیچ برنامه مشخصی از دولت برای رفع اثر از این شرایط حاکم بر بازار مسکن مشاهده نمی شود و به نوعی می توان گفت که فعالان بخش خصوصی یک مقدار دل نگران آینده بازار مسکن هستند.

به گزارش ساختمان آنلاین به نقل از خبرآنلاین، بازار مسکن این روزها حال خوشی ندارد و با وجود افت شدید قدرت خرید مسکن، ساخت و ساز وارد فاز رکودی شده است.

براساس آخرین گزارش مرکز آمار ایران از بازار مسکن، در دی ماه امسال متوسط قیمت مسکن با ۸.۹ درصد افزایش به 54 میلیون و 926 هزار تومان رسیده است که با وجود این عدد، برای خرید یک خانه کوچک در تهران که در حدود ۵۰ متر باشد، باید بیش از دو میلیارد و ۷۴۶ میلیون تومان هزینه کرد.

کارشناسان و تحلیل‌گران بازار مسکن معتقدند که عامل مهم افزایش قیمت مسکن را می توان ناشی از تورم و انتظارات ناشی از آن در جامعه دانست. انتظارات تورمی باعث شده مالکان قیمت واحدهای خود را بالاتر از قیمت معمول در بازار بالا ببرند و همین باعث افزایش قیمت کاذب شده است.

تورم همچنان بازیگر اصلی بازار مسکن است

فرشید پورحاجت، دبیر کانون سراسری انبوه سازان مسکن در همین خصوص می گوید: آنچه که مشخص است، این که طی ۱۱ ماه گذشته با تمام فراز و فرودهایی که سال ۱۴۰۱ داشت، به نظر می رسد کماکان تورم بازیگر اصلی بازار مسکن است.

وی می افزاید: در این شرایط، ما هیچ برنامه مشخصی برای رفع اثر از این شرایط حاکم بر بازار مسکن مشاهده نمی کنیم و به نوعی می توان گفت که فعالان بخش خصوصی یک مقدار دل نگران برای آینده بازار مسکن هستند.

این کارشناس بازار مسکن تصریح می کند: در بازار مسکن دو مولفه عرضه و تقاضا اثرگذار است و آنچه که مشخص است، این که قدرت نقدینگی مردم طی ماه های گذشته به شدت کاهش پیدا کرده و دسترسی مردم به خرید مسکن سخت شده است.

پورحاجت عنوان می کند: به نظر می رسد که باید تمهیدات ویژه ای را دولت و مجلس برای این شرایط فراهم کند.

تورم در بازار مسکن همچنان می تازد

دبیر کانون سراسری انبوه سازان مسکن در پاسخ به این پرسش که الان میانگین قیمت مسکن به نزدیک ۵۵ میلیون تومان رسیده است، در این شرایط اصلا قدرت خرید مسکنی وجود دارد؟ می گوید: دل نگرانی ما هم از همین موضوع است. به نظر می رسد قشر مصرفی شرایط بسیار سختی را می گذراند و ساختمان هایی که ساخته می شود، متقاضی اصلی اش قشر مصرفی است.

پورحاجت می افزاید: در حال حاضر بخش خصوصی برای جامعه هدف مسکن می سازد و وقتی شرایط فراهم نباشد، واهمه و رعب برای بازار مسکن ایجاد می شود و این شرایط را برای ساخت و ساز مسکن سخت می کند.

وی عنوان می کند: درست است که مردم در این شرایط سخت هستند، اما بسیاری از بنگاه های تولیدی بخش خصوصی هم با شرایطی که وجود دارد، دارند از بازار خارج می شوند.

دبیر کانون سراسری انبوه سازان مسکن تصریح می کند: هزینه های بسیار سنگینی که بر بازار مسکن مترتب شده و هزینه هایی که در بخش تولید وجود دارد، شرایط را برای عرضه اندام بخش خصوصی سخت کرده است.

پورحاجت متذکر می شود: من اعتقاد دارم که اگر با همین وضعیت بخواهیم ادامه دهیم، سال ۱۴۰۱ هم کماکان سال پرتورمی برای بازار مسکن خواهد بود و رکود هم دور از پیش بینی نیست.

دولت عزمی بر کنترل قیمت ها ندارد

این کارشناس بازار مسکن در پاسخ به این پرسش که حتی اگر در بازار خریداری وجود نداشته باشد، احتمال افزایش بیشتر قیمت ها وجود دارد؟ می گوید: بله، به نظر می رسد دولت خودش عزمی بر کنترل قیمت ها یا سیاست گذاری مناسب برای مهار تورمی که در بازار وجود دارد، یا ندارد یا برنامه ریزی نکرده است.

پورحاجت می افزاید: از سمت دیگر، سازندگان مسکن وقتی مسکن را گران تولید می کنند، به ناچار هم مجبور هستند گران در بازار عرضه کنند.

وی عنوان می کند: شرایطی که امروز ما مشاهده می کنیم، نشات گرفته از تورم افسارگسیخته ای است که به خصوص در ۳، ۴ ماه گذشته در کل اقتصاد حکمفرما شده و این تورم، کاهش ارزش پول ملی را در پی داشته است.

هزینه ساخت مسکن به ۱۳ میلیون تومان رسید

دبیر کانون سراسری انبوه سازان مسکن در پاسخ به این پرسش که در حال حاضر به طور متوسط هزینه ساخت یک متر مسکن چقدر است؟ می گوید: هزینه ساخت متفاوت است. اگر منظور شما هزینه ساخت در پروژه هایی است که دولت تحت عنوان جهش تولید مسکن در نظر گرفته، به دلیل اینکه در این پروژه ها بسیاری از هزینه های دولتی حذف شده، هزینه ساخت در حدود متری ۹ میلیون تومان است. اما سایر ساخت و سازهای درون شهری حداقل ۳۰ درصد بالاتر از این قیمت را پرداخت می کنند.

پورحاجت می افزاید: هزینه ساخت متناسب با ارزش معاملاتی املاک در مناطق مختلف شهری متفاوت است، ولی اگر بخواهیم هزینه ساخت را به تنهایی محاسبه کنیم و عوامل بیرونی را در آن در نظر نگیریم و ملاک هم یک ساختمان حدود پنج طبقه باشد، به نظر می رسد هزینه ساخت مسکن در حدود متری ۱۳ میلیون تومان است؛ البته در ساختمان های مرتفع این هزینه همچنان بیشتر است.

وی تصریح می کند: البته در بیان این هزینه، هزینه زمین را صفر در نظر گرفتیم و این قیمتی که الان محاسبه می کنیم، تقریبا می توان گفت که برای منطقه متوسط به پایین شهری است.

دبیر کانون سراسری انبوه سازان مسکن متذکر می شود: واحدهایی که لوکس ساخته می شود و یا برج ها هزینه های بیشتری دارند. الان هزینه ساخت برج و ساختمان های مرتفع، متری ۲۵ میلیون تومان است.

راه مهار قیمت مسکن چیست؟

پورحاجت با اشاره به راهکار مهار قیمت مسکن می گوید: مهم ترین راهکار این است که دولت تورم را کنترل کند. همچنین دولت به جای اینکه در بازار مداخله کند و نظم بازار را بر هم بزند، نگاه به این موضوع داشته باشد که دولتی ها و سازمان های دولتی و شبه دولتی مثل نظام مهندسی، هزینه های ساخت را یه شدت افزایش داده اند؛ بدون در نظر گرفتن اینکه این سازمان ها و دستگاه های خدمات ساخت، خدمات قابل توجهی ارائه دهند.

وی تصریح می کند: به نظر می رسد در مناطق متوسط شهری امروز اگر یک متر ساخت بخواهد صورت گیرد، حداقل ۱.۵ تا ۲ میلیون تومان هزینه بسته های خدمت متفاوتی است که به سازمان ها، ارگان ها و نهادهای دولتی و شبه دولتی باید پرداخت شود.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا