بورس و بازارمجله خبری

مسکن در تعقیب تورم/ میانگین قیمت آپارتمان در تهران چقدر است؟

به گزارش ساختمان آنلاین به نقل از خبرانلاین، آمارها نشان می‌دهد در ۸ ماه سال‌ جاری بازار مسکن و ارز تنها بازارهایی بوده‌اند که متناسب با نرخ تورم رشد کرده‌اند ضمن اینکه در این دوره قیمت مسکن به نوعی نرخ خود را با نرخ دلار همسان کرده است و حتی رشد دلاری آن بیش از دوره‌های گذشته بوده است. با این حال ارزش دلاری مسکن در ماه‌های گذشته به‌دلیل رشد پر سرعت قیمت دلار در حال تعدیل است.

قیمت مسکن در اقتصاد ایران تحت‌تأثیر عوامل مختلفی است با این حال آمارها نشان می‌دهد درطول سال‌های گذشته قیمت مسکن متناسب با رشد دلار که خود متاثر از نرخ تورم است، افزایش یافته است.

به این معنا که در دوره‌هایی که نرخ تورم افزایش یافته و این موضوع اثر خود را بر قیمت دلار نمایان کرده است، قیمت مسکن نیز با رشد مواجه شده است. آمارهای فعلی نیز نشان می‌دهد این تجربه تاریخی در سال‌ جاری هم تکرار شده و قیمت مسکن تحت‌ تأثیر نرخ تورم و رشد قیمت دلار با رشد مواجه شده و اتفاقا ازجمله بازارهایی بوده که رشدش تا حدودی متناسب با نرخ تورم بوده است درحالی‌که سایر بازارها از جمله بازار سهام هنوز نتوانسته‌اند در سال‌ جاری متناسب با نرخ تورم رشد کنند. علت چنین مقایسه‌ای این است که طبق نظریات اقتصادی ارزش دارایی‌ها در دوره‌های مختلف متناسب با نرخ تورم تعدیل می‌شود.

مقایسه بازارها

آمارها نشان می‌دهد در یک دوره ۸ ماهه، از ابتدای امسال تا پایان آبان، شاخص قیمت مصرف‌کننده که بیانگر نرخ تورم است ۳۷.۶ درصد رشد کرده و این موضوع اثر خود را بر بسیاری از بازارها نمایان کرده است.

از جمله بازارهایی که بیشترین تأثیر را از نرخ تورم پذیرفته‌اند، بازارهای ارز و مسکن بوده‌اند. طبق این اطلاعات قیمت هر دلار آمریکا در همین دوره ۳۴ درصد و مسکن ۳۳ درصد افزایش یافته و این نزدیک‌ترین رشد به نرخ تورم در یک دوره ۸ ماهه است.

طبق این اطلاعات میانگین قیمت هر مترمربع مسکن درمناطق ۲۲گانه تهران در ۸ ماه سال‌جاری با ۱۱ میلیون و ۵۸۴ هزار تومان افزایش از ۳۵ میلیون و ۱۲۰ هزار تومان در ابتدای سال به ۴۶ میلیون و ۷۴ هزار تومان در پایان آبان رسیده است.

این ارقام نشان می‌دهد، سرمایه‌گذارانی که در بازار مسکن سرمایه‌گذاری کرده‌اند توانسته‌اند تا حدود زیادی از این بازار به‌ عنوان پوشش تورمی استفاده کنند و با خرید خانه از کاهش ارزش پول‌شان جلوگیری کرده‌اند. در حالی‌ که اگر پولشان را در بانک‌ها سپرده‌گذاری می‌کردند به‌دلیل نرخ بهره منفی قدرت خریدشان با کاهش زیادی مواجه می‌شد.

قیمت سکه هم در این مدت ۳۲.۵ درصد، طلای آب شده ۲۱.۲ درصد و خودرو ۲۴.۲ درصد رشد کرده که همه آنها با نرخ تورم تفاوت معناداری دارند و نشان می‌دهد بخش مهمی از بازارها از نرخ تورم عقب مانده‌اند. مهم‌ترین بازاری که میزان رشد آن فاصله معناداری با نرخ تورم دارد بازار سهام است که در طول ۸ ماه فقط ۳.۱ درصد افزایش یافته است.

ارزش دلاری مسکن

به زعم تحلیلگران یکی از عواملی که درکنار عرضه وتقاضا، نرخ تورم، افزایش قیمت نهاده‌های ساخت و سایر عوامل بر قیمت مسکن تأثیر دارد قیمت دلار است. داده‌های آماری نیز این ادعا را ثابت می‌کند و نشان می‌دهد قیمت مسکن عمدتا تابعی از قیمت دلار بوده و به‌طور پیوسته ارزش دارایی‌ها در بازار مسکن با قیمت ارز تجدید ارزیابی یا همسان‌سازی شده‌اند.

این اطلاعات نشان می‌دهد قیمت هر مترمربع مسکن در شهر تهران در طول سال‌های گذشته عمدتا در محدوده ۱۱۰۰ تا ۱۲۰۰ دلار بوده است. این عدد در مرداد امسال به ۱۴۴۶ دلار به ازای هر متر و در شهریور به ۱۳۶۰ دلار رسید که نرخ‌های بالا و کم سابقه‌ای تلقی می‌شوند زیرا در این دوره سرعت رشد ریالی قیمت مسکن بیشتر از رشد ارزش دلار بود.

اما طبق اطلاعات جدید از ابتدای پاییز ورق برگشته و با وجود رشد ریالی ارزش بازار مسکن ارزش دلاری املاک در حال کاهش است. به بیان دیگر در این دوره سرعت رشد قیمت دلار بیشتر از سرعت رشد قیمت مسکن بوده است.

در نخستین ماه از فصل پاییز قیمت مسکن ابتدا به ۱۳۳۰ دلار و در آبان ماه به ۱۳۱۴ رسید. در آذر ماه هم به‌ دلیل رشد پرسرعت قیمت دلار ارزش دلار میانگین هر مترمربع آپارتمان در تهران به ۱۲۵۰ دلار رسید.

مسکن در تعقیب تورم | میانگین قیمت هر مترمربع مسکن در مناطق ۲۲گانه تهران چقدر است؟

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا