بورس و بازارمجله خبری

اصرار فروشندگان مسکن بر انکار واقعیت بازار

به گزارش ساختمان آنلاین به نقل از ایسنا، در مناطق مرکزی و شمالی تهران، حباب ایجاد شده توسط برخی سازندگان و بخر و بفروشها به متری ۱۰ تا ۳۰ میلیون تومان می‌رسد؛ نرخهایی که مشتری برای آنها وجود ندارد اما به شکل قیمت‌های اسمی در بازار خودنمایی می‌کنند.
به طور مثال در مناطق غربی تهران قیمت هر متر آپارتمان در قراردادها بین ۵۰ تا ۶۰ میلیون تومان است اما نرخ‌های پیشنهادی در آگهی‌های بعضا به متری ۸۰ تا ۹۰ میلیون تومان رسیده است. در منطقه یک برخی قیمتهای پیشنهادی، بخصوص برای واحدهای نوساز به ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان می‌رسد در حالی که متوسط قیمت منطقه بر اساس آمار رسمی ۹۹ میلیون تومان است.

حباب ایجاد شده بین قیمتهای دلخواه فروشندگان واحدهای نوساز با نرخ های قطعی از دو زاویه قابل بررسی است؛ یکی از دلایل می‌تواند تورم نهاده‌های ساختمانی در ماه های اخیر باشد که به انتظارات تورمی دامن زده است. این در حالی است که در مناطق شمالی تهران، قیمت ساخت، سهم بسیار کوچکتری در مقایسه با قیمت زمین دارد و تورم مصالح نمی‌تواند ملاک منطقی برای رشد لجام‌گسیخته قیمت آپارتمان باشد.

موضوع دیگر به فضای روانی در بازار املاک برمی‌گردد. با توجه به رونق نصفه و نیمه بازار مسکن در ماههای آبان و آذر، این تلقی بین برخی مالکان ایجاد شده که می‌توانند واحدهای خود را بالاتر از عرف بازار به فروش برسانند.

در حال حاضر عمده آپارتمانهای عرضه شده به بازار مسکن شهر تهران از نوع بزرگ متراژ هستند که در شمال و غرب تهران قرار دارند و ماههاست که بدون مشتری مانده‌اند. با این حال مشاوران املاک می‌گویند که بعضی فروشندگان در هفته‌های اخیر نرخها را افزایش داده‌اند.

در بعضی آگهی‌های ملکی، جملات عجیبی دیده می‌شود. مثلا در یک آگهی فروش آپارتمان که قیمت هر متر مربع آن ۸۰ میلیون تومان درج شده، آمده است «این آپارتمان بعد از عید به متری ۱۲۰ میلیون تومان می‌رسه!». سوال این است که اگر قرار است در عرض کمتر از دو ماه، قیمت این خانه متری ۴۰ میلیون تومان بالا برود به چه دلیل، فروشنده الان قصد فروش دارد و صبر نمی‌کند تا دو ماه دیگر به سود هنگفت برسد؟

ایجاد اضطراب از طریق تورم آتی معمولا شگردی است که فروشندگان و دلالان از آن استفاده می‌کنند. در هفته‌های اخیر هم به نظر می‌رسد رشد تورم القایی در بازار مسکن شهر تهران بسیار بیش از تورم واقعی شده است. نرخهای پیشنهادی بعضا تا ۲۰ درصد رشد داشته، در حالی که قیمت معاملات در آذرماه فقط ۲.۹ درصد افزایش پیدا کرده است.

با توجه به ثبات نسبی بازار ارز انتظار می‌رود قیمتهای پیشنهادی آپارتمان منطقی‌تر شود. بر این اساس ممکن است برخی فروشندگان واقعی در روزهای منتهی به بهمن و اسفند، آپارتمانهای خود را با تخفیف عرضه کنند. در این صورت فروشندگان واحدهایی که قیمتهای کاذب تعیین کرده‌اند ممکن است از بازار جا بمانند.

5/5 - (1 امتیاز)

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

‫3 دیدگاه ها

  1. وقتی شما دیدگاهها را هیچگاه منتشر نمیکنید برای چه دیدگاه ثبت کنیم ؟!🤔🤔👌

    1. جالبه این بار برخلاف همیشه بلافاصله دیدگاه منتشر شد😎😮😮😯

  2. خوب پس
    خلاصه دیدگاههای قبلی اینه که
    با این تورم روزافزون و افزایش هزینه های زندگی در آینده ای نه چندان دور بعلت عدم توان تامین هزینه های معیشتی توسط بیشتر مردم ، دیگر کسی توان خرید مسکن نخواهد داشت و رکود شدید و در نتیجه آن سقوط قیمت مسکن پیش بینی میشود (همانگونه که مشابه این موضوع در بسیاری کشورها اتفاق افتاده است).
    همچنین برای متعادل شده قیمت مسکن لازم است که حوزه مسکن از حالت سرمایه ای به حالت مصرفی تبدیل شود (که بنا به دلایل ذکر شده بالا این امر خود بخود درحال وقوع است) و نیز بایستی خانه های خالی موجود در کشور بدرستی مدیریت شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا