راه و شهرسازیمجله خبری

عرضه مسکن بدون آب و برق؟

به گزارش ساختمان آنلاین به نقل از ایسنا، حسن شافعی در این‌باره اعلام کرد: پروژه نهضت ملی مسکن در شش شهر استان تهران به متوسط پیشرفت فیزیکی ۴۵ درصد رسیده است و برخی در مرحله نازک‌‌کاری قرار دارد؛ اما با موانعی مثل عدم واریز آورده از سوی متقاضیان، پرداخت نشدن وام ۴۵۰میلیون تومانی توسط سیستم بانکی و همراهی نکردن دستگاه‌های خدمات‌‌رسان در تامین انشعابات مواجهیم. شافعی اظهار کرد: حدود ۴۰۰۰ واحد نهضت ملی مسکن توسط اداره کل راه و شهرسازی استان تهران در دست اجرا است که به‌صورت میانگین ۴۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد. پروژه‌ها در تهرانسر، شهریار، اسلامشهر، رباط‌کریم، قرچک و پاکدشت قرار دارد.

وی برخی مشکلات پروژه‌ها را نوسان قیمت مصالح ساختمانی و عدم همراهی دستگاه‌های خدمات‌‌رسان در تامین انشعابات دانست و گفت: نوسانات قیمت مصالح ساختمانی می‌‌تواند پروژه‌ها را دچار چالش کند. این موانع را در جلسات شورای مسکن به وزارت راه و شهرسازی منعکس کردیم و پیشنهاد داده‌‌ایم تا واسطه‌ها حذف شود و مصالح به‌صورت مستقیم از کارخانه‌ها به پروژه‌ها برسد که باید وزارت صمت همکاری کند. معاون مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی استان تهران تاکید کرد: هیچ‌‌یک از پروژه‌های نهضت ملی مسکن در استان تهران متوقف نشده، بلکه ممکن است کند شده باشد. این کندی به چند دلیل می‌‌تواند باشد؛ یکی از موضوعات به آورده متقاضیان مربوط می‌‌شود که برخی افراد به‌‌موقع نسبت به پرداخت وجه اقدام نمی‌‌کنند.

مساله دیگر عدم تخصیص تسهیلات متمم ۴۵۰ میلیون تومانی است. شافعی با بیان اینکه برخی بلوک‌‌های پروژه ۶۳۰ واحدی پاکدشت به مرحله نازک‌‌کاری رسیده است، گفت: اسکلت تمامی بلوک‌‌ها به اتمام رسیده است و هم‌‌اکنون در مرحله سفت‌‌کاری هستند. برخی نیز در مرحله نازک‌‌کاری قرار دارند. اما هنوز در هیچ‌‌یک از شهرها انشعابات آب و فاضلاب، گاز، برق و مخابرات به پروژه‌های ما نرسیده است. در بعضی از پروژه‌ها از برق کارگاهی استفاده می‌‌کنیم و پروژه‌‌ای داریم که با ژنراتور کار می‌‌کند. وی درباره میزان پرداخت آورده از سوی متقاضیان بیان کرد: به‌طور متوسط متقاضیان چهار مرحله آورده ۴۰ میلیون تومانی را واریز کرده‌‌اند. این مساله برای همه‌ افراد به یک صورت نیست، مثلا در برخی پروژه‌ها پیامک پنجم را فرستاده‌‌ایم؛ اما هنوز تعدادی از متقاضیان واریز سوم را انجام نداده‌‌اند. شافعی تصریح کرد: طبق مصوبه شورای مسکن دو مرحله اخطار به متقاضیان بدحساب می‌‌دهیم اگر آورده را تکمیل نکنند به استناد مصوبه افرادی را از لیست انتظار جایگزین آنها می‌‌کنیم.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا