بورس و بازارمجله خبری

نرخ‌های پیشنهادی صاحبخانه‌ها تغییر کرده است

به گزارش ساختمان آنلاین به نقل از ایسنا، بررسی های میدانی نشان می دهد بازار خرید و فروش ملک در تهران چنگی به دل نمی زند. اما قیمت ها بعضا به طور اسمی دچار تغییر می شوند. مشاوران املاک می گویند که ابهامات بازار ارز، چشم‌انداز بازار مسکن را تیره کرده است. قیمت مسکن شهر تهران در یک ماه منتهی به آبان ۶.۸ درصد افزایش پیدا کرد و از متوسط ۴۳.۲ میلیون تومان به ۴۶.۷ میلیون تومان در هر متر مربع رسید.

این روزها تحولات بازار ارز معمولا با انتظارات تورمی و رشد قیمت نهاده های ساختمانی همراه می شود. این عامل باعث می شود تا سازندگان نرخ های پیش فروش و قیمت واحدهای آماده را بالا ببرند. مالکانی هم که آپارتمان خود را در بازار عرضه کرده اند نرخ ها را تغییر می دهند.

یکی از مشاوران املاک جنوب تهران گفت: مهم ترین عامل رکود بازار مسکن بی ثباتی نرخ هاست. در مواقعی مالکان دو تا سه بار در ماه قیمت را به روز می کنند. این اتفاق در هر روزی که قیمت دلار دچار تغییر می شود، رخ می دهد. البته خانه های بزرگ مشتری ندارد اما خرید و فروش واحدهای کوچک، بد نیست.

وی با اشاره به نزدیک شدن به ماه های پایانی سال گفت: معمولا در پایان هر سال به طور اتوماتیک معاملات مسکن افزایش پیدا می کند. اما نمی دانیم که امسال بازار شب عید چگونه خواهد بود. چیزی که از تجربه ماه های اخیر دستگیرمان شده این است که بازار مسکن وقعی به رکود نمی دهد. یعنی اگر معاملات هم انجام نشود، قیمت ها تغییر می کند.

قیمت مسکن در 6 دی ماه 1401
محدوده متراژ سن بنا طبقه قیمت کل (تومان)
فلاح 76 8 چهارم 2.3 میلیارد
مجیدیه 73 19 اول 2.9 میلیارد
آذربایجان 49 11 اول 2.3 میلیارد
قیطریه 60 3 سوم 4.7 میلیارد
خانی آباد نو 68 14 اول 1.5 میلیارد
بریانک 43 21 اول 1.5 میلیارد
تهرانپارس غربی 57 2 اول 3.7 میلیارد
افسریه 65 9 چهارم 1.9 میلیارد
تهرانپارس شرقی 51 17 دوم 2.1 میلیارد
یافت آباد 43 21 سوم 1.1 میلیارد

یکی دیگر از واسطه های ملکی که در جنوب غرب تهران فعالیت می کند بیان کرد: ساخت و ساز کاهش یافته و واحد نوساز کم شده است. قیمت دلار هم که بالا و پایین می رود، ملک تکان می خورد. یعنی از یک طرف با کمبود آپارتمان مرغوب و از سوی دیگر با نوسانات اقتصادی مواجهیم. امیدواریم بازار ارز به ثبات برسد تا شب عید معاملات مسکن مقداری رونق پیدا کند. در حال حاضر نمی توان هیچ پیش بینی از آینده ارایه داد.

متوسط قیمت هر متر آپارتمان در تهران ۴۶ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان

بنابراین گزارش، آبان ماه ۱۴۰۱ متوسط قیمت یک متر مربع مسکن در شهر تهران ۴۶ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل و مدت مشابه سال قبل به ترتیب ۶.۸ و ۴۵.۹ درصد افزایش یافته است. طبق اعلام بانک مرکزی همچنین در آبان ماه تعداد معاملات انجام شده ۸۰۰۰ فقره بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۴۷.۸ و ۹.۶ درصد رشد نشان می دهد.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا