بورس و بازارراه و شهرسازیمجله خبری

ساخت و ساز در کدام منطقه پایتخت رونق دارد؟

به گزارش ساختمان آنلاین به نقل از دنیای اقتصاد، مهدی عباسی با بیان اینکه در منطقه ۱۵ تهران از ابتدای امسال تاکنون ۵۳۶ فقره پروانه ساختمانی صادر شده است، گفت: از نظر تعداد پروانه، این منطقه در صدر مناطق ۲۲گانه قرار دارد.

بر اساس این گزارش منطقه ۹ نیز از نظر تعداد پروانه در پایین ترین رتبه این رده بندی قرار دارد که فقط ۹۱ جواز ساخت در آن صادر شده است.

آنگونه که عباسی گفته است، رتبه دوم رده بندی مناطقی که امسال بیشترین پروانه ساختمانی در آنها صادر شده، به منطقه ۴ تعلق دارد که در آن ۳۵۵ پروانه صادر شده است و منطقه ۲ نیز در رتبه سوم قرار گرفته است.

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران در ادامه به تشریح برخی مشوق های ساخت و ساز در بافت فرسوده و تعداد پروانه ساخت پرداخت.

وی گفت: بر اساس تفاهم نامه سازمان نظام مهندسی و شهرداری تهران، مهندسان ناظر ۵۰‌ درصد حق نظارت خود را در املاک واقع در بافت فرسوده اخذ خواهند کرد و قاعده به این صورت است که نیمی از ظرفیت سالانه آنها برای نظارت اشغال می شود. این اقدام به کاهش هزینه های ساخت و ساز در بافت فرسوده منجر می شود.

عباسی خاطر نشان کرد: در حوزه ضوابط ساخت و ساز نیز یکسری رواداری ها از سوی شهرداری در حوزه تایید نقشه های معماری صورت گرفته است؛ مانند اینکه طبق طرح تفصیلی اگر ملکی در بافت فرسوده واقع شود، می تواند در طول ۱۴ متر دو دهنه پارکینگ طراحی کند که این امر منجر به تامین پارکینگ بیشتر می شود.

به گفته وی، بر اساس مقررات ملی تامین پارکینگ ها در مبحث ۴، استاندارد عرض هر واحد پارکینگ ۵/۷ متر است اما شهرداری در بافت فرسوده مقداری کمتر از آن، یعنی عرض ۵/۶ را نیز می پذیرد.

عباسی ادامه داد: همچنین ضابطه طبقات تشویقی نیز از سوی شهرداری تهران در بافت فرسوده اعطا می شود و اگر ملکی کسری پارکینگ داشته باشد می تواند ۷۰‌ درصد پارکینگ های مورد نظر خود را در بافت تامین کند.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا