بورس و بازارمجلس و ارگان هامجله خبری

زیان بانک مسکن کاهش یافته است

به گزارش ساختمان آنلاین:    از بانک مسکن ، محمود شایان در تشریح عملکرد بانک، با بیان اینکه در کشور طی ۲۰ سال گذشته بانکی را سراغ نداریم که کفایت سرمایه آن بالاتر از عدد ۱۰ باشد، عنوان کرد: در تلاش هستیم با اقداماتی که برنامه‌ریزی کرده‌ایم، کفایت سرمایه بانک مسکن را تا پایان سال به رقمی برسانیم که در سطح بین الملل بی‌سابقه باشد.

وی ادامه داد: در داخل کشور نیز تنها یک یا دو بانک هستند که بالاترین میزان کفایت سرمایه را تا حدود ۳ یا ۴ درصد دارند اما در بانک مسکن این میزان به بالاتر از ۱۰ درصد رسیده است. این در حالیست که برخی بانک‌ها حتی تا ۶۰ درصد هم در زمینه کفایت سرمایه منفی هستند.

شایان یکی دیگر از اقدامات مهم بانک مسکن را مساله NPL عنوان کرد و افزود: امروز می‌توانیم این خبر خوب را بدهیم که خالص NPL بانک در ادامه روند نزولی خود پس از کسر سود معوقه به ۶.۴ درصد تا پایان دی ماه رسیده است.

وی ادامه داد: کارهایی که امروز در بانک انجام شده همگی به صورت عملیاتی و طی یک روند رو به رشد انجام شده است. امروز شاهد هستیم که ترازنامه اصلاح شده و به صورت عملیاتی زیان بانک کاهش پیدا کرده است.

شایان افزود: تا پایان سال گذشته ۵۰ هزار میلیارد ریال از ترازنامه بانک اصلاح شده و این عدد کمی نیست زیرا طی ۱۰ سال گذشته در بانک مسکن بی‌سابقه بوده است. این مساله با هماهنگی دستگاه‌های مختلفی چون قوه قضائیه، بانک مرکزی، سپاه و برخی نهادهای نظارتی طی چند ماه صورت گرفت و نهایتاً وقتی نفس راحتی کشیدیم که مجمع عمومی فوق‌العاده بانک که متشکل از هفت وزیر است، این عملیات ما را تأیید کردند.

مدیر عامل بانک مسکن افزود: امروز بهترین موقعیت برای پیشرفت بانک مسکن فراهم شده زیرا دولت تمام قد پای کار این بانک ایستاده است. امروز امکان ندارد چیزی را از مجموعه دولت بخواهیم و آنها دریغ کنند. باید از این فرصت خدمت‌رسانی و خدمت‌گذاری بهترین بهره را برده و به این نعمت الهی ببالیم.

وی به افزایش سود عملیاتی بانک اشاره کرد و گفت: مطابق صورت‌های مالی حسابرسی شده، عملکرد عملیاتی بانک ناشی از مقایسه عمده درآمد عملیاتی یا همان درآمد تسهیلات، با عمده هزینه‌های عملیاتی یا همان هزینه سود پرداختی به سپرده مشتریان، مبلغ ۱۸ هزار میلیارد ریال افزایش سود عملیاتی بانک در سال ۱۳۹۹ نسبت به سال ۱۳۹۸ را نشان می‌دهد به گونه‌ای که سود عملیاتی بانک در سال ۱۳۹۸ مبلغ ۴۴ هزار میلیارد ریال بوده و این سود در سال ۱۳۹۹ به مبلغ ۶۲ هزار میلیارد ریال افزایش یافته است.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا