بورس و بازارفن آوری های ساختمانیمجله خبری

خرید ملک در ترکیه هنوز برای ایرانی‌ها جذاب است

به گزارش ساختمان آنلاین: آمار‌ها می گویند در ماه ژانویه سال ۲۰۲۲، شهروندان ایرانی رتبه نخست خرید مسکن در ترکیه را در میان اتباع خارجی به خود اختصاص دادند.

آنگونه که خبرگزاری آناتولی گزارش داده است، ایرنیان در دو سال گذشته نیز در این زمینه صدرنشین بودند. آن ها ظاهرا همین روند را در نخستین ماه سال میلادی جدید، با خرید ۷۶۱ واحد مسکونی ادامه داده اند.

این در حالی است که ترکیه در ماه های گذشته با مشکلاتی همچون تورم و سقوط ارزش لیر مواجه بوده. به نظر می رسد، نه این موضوع و نه مواردی، چون هزینه های جانبی خرید ملک و مالیات بر عایدی سرمایه، نتوانسته است برخی سرمایه گذاران ایرانی را از خرید ملک در ترکیه منصرف کند.

روند خروج سرمایه ها از کشور بسیار خطرناک است

مسعود خوانساری، رئیس اتاق بازرگانی تهران نیز چندی پیش این موضوع را تایید کرد. او روند خروج سرمایه از کشور را خطرناک دانست و گفت: با وجود کاهش ارزش لیر و چالش های اقتصاد ترکیه همچنان ایرانی ها بیشترین آمار خرید خانه را به خود اختصاص داده اند که این موضوع نیاز به آسیب شناسی دارد.

برخی کارشناسان گرانی بیش از حد مسکن در ایران کاهش امنیت سرمایه گذاری، تحریم و سیاست سرکوب نرخ ارز را از جمله عوامل این شرایط می دانند.

خرید ملک و سرمایه گذاری در ترکیه صرفه اقتصادی دارد؟

برزو حق‌شناس، کارشناس بازار‌های مالی تاکید می کند: هر فردی که قصد خرید ملک در ترکیه را دارد، باید به ریسک های اقتصادی و رتبه اعتباری این کشور در سرمایه گذاری توجه کند. در مدت اخیر مورد نخست افزایش و شاخص دوم کاهش یافته است.

او در گفت و گویی در مورد خرید مسکن در ترکیه می گوید: اکنون ریسک های زیادی اقتصاد ترکیه را تهدید می کند. به ویژه که جنگ روسیه و اوکراین نیز می تواند از طریق کاهش تعداد گردشگران، این خطر‌ها را افزایش دهد.

او می گوید: گردشگری صنعت نخست ترکیه محسوب می شود و از کرونا آسیب زیادی دیده است. روسیه و اوکراین در رتبه های نخست تعداد گردشگر در ترکیه قرار دارند. اگر جنگ طولانی شود، می تواند برای اقتصاد این کشور مشکلاتی را ایجاد کند.

حق‌شناس در عین حال می افزاید: خروج سرمایه از کشور بدون شک به زیان اقتصاد ایران است. با وجود این با توجه به شرایط داخلی نمی توان از افراد برای چنین اقدامی انتقاد کرد.

او تاکید می کند: با وجود چالش های موجود در اقتصاد ایران هر کسی باید با دید باز و مطالعه کافی برای سرمایه گذاری در ترکیه تصمیم گیری کند.

افراد پیش از اقدام به خرید ملک در ترکیه باید چه نکاتی را در نظر بگیرند؟

چند نفر از کسانی که تجربه این سرمایه گذاری را دارند، مهم ترین موضوع را آشنایی با قوانین مرتبط در این کشور دانستند. این موضوع به ویژه برای افرادی که به فکر اخذ تابعیت و پاسپورت ترکیه هستند اهمیت دارد.

مراقب کلاهبرداری ها باشید

آن ها در مورد خرید مسکن در ترکیه می گویند: خریدارانی که با این هدف وارد بازار ملک ترکیه می شوند، باید به ویژه در شهر‌های بزرگ، مراقب کلاهبرداری شرکت ها و واسطه ها باشند. ارزش واقعی ملکی که آن ها انتخاب می کنند باید حداقل ۲۵۰ هزار دلار باشد. ارزش ملک را کارشناس دولتی پس از معامله بررسی می کند و ممکن است ارزیابی را بسیار کمتر از مبلغ پرداختی انجام دهد.

شرکت های ساخت و ساز فعال در این کشور، با مقررات اداری آشنا هستند و بر مبنای آن‌ها فرایند انتقال سند و مراحل بعدی را پیش می برند، اما ممکن است قیمت هایی را مطرح کنند که بسیار بالاتر از بازار باشد.

افرادی که تابعیت ترکیه را اخذ کرده اند، تا سه سال پس از خرید نمی توانند ملک خود را بفروشند، اما در مواردی حتی در موعد فروش، هزینه ای که پرداخت کرده اند، بیشتر از قیمت روز بازار بوده است.

بر اساس تجربه خریداران در قوانین جدید ترکیه امکان کلاهبرداری کاهش یافته است چرا که حالا دولت قیمت ها را بررسی می کند اما در گذشته شرکت های نیمه خصوصی این کار را انجام می دادند.

افراد در هنگام نقل و انتقاد سند در سازمان ثبت اسناد محل باید برگه رسمی کارشناسی ملک را ارائه کنند. حتی پس از این مرحله نیز یک بار دیگر ارزیابی قیمت انجام می شود. در نتیجه شرکت ها و واسطه ها کمتر از گذشته این امکان را دارند که املاک را بیش از ارزش واقعی آن ها قیمت گذاری کنند.

همچنین بر اساس قوانین جدید افراد باید صرفا ۲۵۰ هزار دلار پرداخت بانکی داشته باشند. در گذشته دولت معادل لیری این مبلغ را هم می پذیرفت اما اکنون اینگونه نیست. آن‌ها باید در زمان نقل و انتقال سند فیش های بانکی را که مشخص می کند مبلغ به چه دلیلی پرداخت شده است ارائه کنند.

جامعه 24

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا