بورس و بازارمجله خبری

مالیات معوقه خانه‌های خالی، امسال وصول می‌شود

به گزارش ساختمان آنلاین به نقل از آریا، داود منظور رئیس سازمان امور مالیاتی در پاسخ به اینکه براساس گزارش دیوان محاسبات مبلغ مالیات دریافتی از خانه‌های خالی در سال 1400 برابر صفر بوده، علت چیست؟ گفت: ما براساس اطلاعات وزارت راه و شهرسازی و سامانه اسکان و املاک، خانه های خالی را شناسایی و مالیات آنها را محاسبه می کنیم.

وی افزود: این اطلاعات یک بار تقریبا دی ماه به دست ما رسید که ما براساس این اطلاعات مالیات خانه های خالی را محاسبه کردیم، در تیرماه وزارت راه و شهرسازی یک بار دیگر اطلاعات جدیدی را به ما داد که با اطلاعات اولیه تفاوت هایی داشت، بنابراین ما این اطلاعات را مبنای محاسبه مالیات خانه های خالی در سال گذشته قرار دادیم.

منظور اضافه کرد: طبیعی است که در سال 1400 عملا از خانه های خالی، مالیات دریافت نکرده باشیم زیرا پایان سال گذشته تکلیف خانه های خالی روشن شد یعنی مشخص شد که کدام یک از خانه ها خالی هستند بدان معنا که مالیات سال گذشته را باید در 1401 اخذ کنیم، بنابراین گزارش دیوان محاسبات کاملا درست است زیرا بنا نبوده که ما در سال گذشته بابت خانه های خالی مالیاتی دریافت کنیم اما امسال به دنبال وصول مالیات این خانه ها هستیم، تاکنون نیز مبالغی وصول شده البته تا سقف مالیات های پیش بینی شده فاصله داریم که در حال تکمیل کار هستیم.

رئیس سازمان امور مالیاتی ادامه داد: یکی از مشکلاتی که اکنون با آن رو به رو هستیم این است که حتی اطلاعاتی که وزارت راه و شهرسازی در تیرماه در اختیار ما قرار داد از سوی افرادی که به عنوان دارنده خانه های خالی شناخته شده بودند، مورد ایراد و اعتراض قرار گرفت.

وی با بیان اینکه ما این ایرادات را به وزارت راه و شهرسازی منتقل کردیم، تصریح کرد: براساس اطلاعات ما -از اخبار داخلی وزارت راه و شهرسازی که رسمی نیست- وزارت راه و شهرسازی تشخیص داده که از 520 هزار واحد خانه خالی که به ما اعلام شده، بخشی از خانه ها، خالی نبودند یعنی حدود بخشی از رکوردهای اطلاعاتی نادرست بوده است.

صدور برگه های مطالبه منوط به ارائه آخرین فهرست اطلاعات خانه های خالی

رئیس سازمان امور مالیاتی گفت: ما تا اطلاعات را دقیق و کامل نکنیم، نمی توانیم به مردم بابت دریافت مالیاتی که بدهکار نیستند، فشار بیاوریم، در حال حاضر ما موضوع را با وزارت راه و شهرسازی دنبال می کنیم؛ آخرین فهرست اطلاعات پردازش شده در مورد خانه های خالی را باید به ما ارائه دهند تا ما بتوانیم برگه های مطالبه صادر کنیم و مالیات خانه های خالی سال 1400 را وصول کنیم.

سال گذشته بانک اطلاعاتی مناسبی در اختیار نداشتیم

وی درباره میزان دریافت مالیات از خانه های گرانقیمت در سال 1400، توضیح داد: ما سال گذشته بانک اطلاعاتی مناسبی در اختیار نداشتیم که امسال خوشبختانه با همکاری شهرداری ها، وزارت راه و شهرسازی و سازمان ثبت املاک توانستیم اطلاعات بسیار ارزشمند و به روزی را دریافت کنیم اکنون در حال محاسبه مالیات خانه های گرانقیمت برای سال 1401 هستیم و تا یک تا 2 ماه آینده این مالیات ها مشخص و برگه تشخیص صادر می شود و به اطلاع مردم می رسد.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا