بورس و بازارمجله خبری

مالیات خانه‌های خالی در مرحله مطالبه و وصول است

به گزارش ساختمان آنلاین به نقل از ایرنا، مرکز روابط عمومی وزارت امور اقتصاد و دارایی درباره گزارش روزنامه فرهیختگان با عنوان «۵۰۰ میلیون تومان درآمد مالیات خانه‌های خالی در ۶ماه» توضیح داد: سامانه مالیات بر خانه‌های خالی با هدف ارزش گذاری و محاسبه مالیات واحدهای مسکونی خالی موضوع ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم، طراحی، توسعه و از دی ماه سال ۱۴۰۰ به عنوان بخشی از درگاه ملی خدمات الکترونیک سازمان راه‌اندازی شده است که مودیان مالیاتی می‌توانند با مراجعه به قسمت «واحدهای مسکونی خالی از سکنه» این سامانه، علاوه بر مشاهده لیست املاک مشمول خود، نسبت به محاسبات مربوط، واکنش لازم را ثبت نموده و در صورت نیاز نسبت به صدور قبض و پرداخت آنلاین آن اقدام کنند.

بر اساس اعلام سازمان امور مالیاتی، لیستی حاوی تعداد ۵۱۵ هزار و ۵۰۰ خانه خالی از وزارت راه و شهرسازی به سازمان امور مالیاتی کشور ارسال شده که برای مالکان این خانه‌ها پیامک اطلاع رسانی ارسال شده و هم اکنون در مرحله مطالبه و وصول مالیات است.

درباره رقم پایین درآمدهای مالیاتی مربوط به خانه‌های خالی در ۶ ماه نخست امسال پیش از این از سوی سازمان امور مالیاتی اعلام شده بود که بر اساس اطلاعاتی که به سازمان امور مالیاتی از خانه‌های خالی واصل شد برای مالکان پیامک مربوط به خانه خالی ارسال شده است که در این بین برخی مؤدیان معترض بودند که مهلت برای اعتراض آنها در نظر گرفته شد و به سامانه اسکان و املاک وزارت راه و شهرسازی هدایت شدند تا اطلاعات خود را ثبت یا ویرایش کنند.

بر این اساس قرار بود وزارت راه و شهرسازی، اطلاعات پالایش شده را در شهریور ماه به سازمان امور مالیاتی ارسال کند تا بر اساس آن برگه مطالبه مالیات صادر شود که حالا بر اساس اعلام سازمان امور مالیاتی ۵۱۵ هزار و ۵۰۰ خانه خالی از وزارت راه و شهرسازی وصول شده است و با توجه به اینکه فرآیند مالیاتی ایمن واحدها به تازگی آغاز شده طبیعتاً در آمار ۶ماهه نخست قابل روئیت نیست.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا