راه و شهرسازیمجله خبری

عملکرد وزارت راه و شهرسازی در حوزه مسکن در دولت سیزدهم

به گزارش ساختمان آنلاین:    بیش از یکسال از روی کار آمدن دولت سیزدهم می گذرد و طی یک سال گذشته همه تلاش دولت بر حرکت در مسیر عدالت و پیشرفت مردم ایران و توسعه اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی متمرکز بـوده و ماحصل تلاش دولتمردان در قالب سند تحول دولت در عملکرد و اقدامات اجرایی آنان تجلی یافته است. این اقدامات در وزارت راه و شهرسازی در دو حوزه اصلی مسکن و شهرسازی و حمل و نقل اجرایی شده است.

وزارت راه و شهرسازی در این دولت با طرح عظیم نهضت ملی مسکن و برآورد میزان نیاز چهار ساله مسکن کشور به تفکیک استان و شهر و ابلاغ آن به ادارات کل راه و شهرسازی استان ها و استانداران سراسر کشور، با تدوین برنامه حوزه های تأمین زمین، منابع مالی، خدمات مورد نیاز و…، در راستای اجرای شعار دولت و قانون مصـوب جهش تولید مسکن نسبت به برنامه ریزی، عملیات اجرایی طرح در قالب مدیریت ساخت چهار میلیون واحد مسکونی طی چهار سال اقدام کرده است.

بر اساس این گزارش تا پایان مرداد ماه ۱۴۰۱، برای ساخت یک میلیون و ۶۳۱ هزار و ۴۴۰ واحد تامین زمین صورت گرفته است. همچنین واحدهای مسکونی نهضت ملی شهری مشتمل بر پروژه هایی که روی اراضی دولتی و بافت فرسوده تعریف شده نیز ۶۲۸ هزار و ۴۷۶ واحد و واحدهای مسکونی نهضت ملی روستایی نیز ۱۸۲ هزار و ۶۰۴ واحد است.

وجود ۸۰ مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری در دولت سیزدهم

همچنین با اعلام وزارت راه و شهرسازی، تهیه و تصویب الزامات شهرسازی مربوط به تامین اراضی مورد نیاز قانون جهش تولید مسکن استفاده حداکثری از ظرفیت نوسازی بافت های فرسوده و شناسایی و مستندسازی بناها و فضاهای واجد ارزش از اهم اقدامات شورای عالی شهرسازی و معماری در دولت سیزدهم تا تیر ماه ۱۴۰۱ است.

چراکه در این راستا شورای عالی شهرسازی و معماری در دولت سیزدهم ۸۰ مصوبه داشت؛ ۲۶ مصوبه درخصوص طرح جامع، هشت مصوبه مرتبط با سیاست گذاری و ضوابط گذاری، ۴۴ مورد اعلام مغایرت اساسی، یک مورد پادگان ها و اراضی نظامی و یک مصوبه نیز مرتبط با طرح های ویژه بود.

رفع تعرض از چهار هزار و ۳۵۲ فقره اراضی دولتی

عملکرد سازمان ملی زمین و مسکن در دولت سیزدهم تا پایان تیرماه سال جاری نشان می دهد برای پنج هزار و ۴۲۴ نفر تامین زمین اقشار ویژه، واگذاری ۱۶ هزار و ۴۵۳ واحد مسکونی، ۶۴۸ هکتار واگذاری غیر مسکونی، ۳۰ هزار و ۹۴۴ واحد کمک به تکمیل مسکن مهر، ۵۹ باب کمک به احداث مسجد و مدرسه صورت گرفته است‌.

همچنین تعداد اسناد تک برگ اخذ شده ۳۵هزار و ۱۸۷ فقره، رفع تعرض به اراضی دولتی چهار هزار و ۳۵۲ فقره، اجرای احکام قطعی له دولت ۵۸۴ فقره و تحصیل اراضی داخل حریم ۳۴ هزار و ۲۲۴ هکتار بوده است.

پیگیری ایجاد ۲۰ شهر جدید در ۱۱ استان کشور

عملکرد شرکت عمران شهرهای جدید در دولت سیزدهم اما حکایت از اجرای ۹۵ پروژه روبنایی خدماتی دارد. چراکه شناسایی اراضی برای قرارگیری در قالب طرح نهضت ملی مسکن برای ۷۰۰ هزار واحد مسکونی، آغاز عملیات اجرایی ۱۰۰ هزار واحد طرح نهضت ملی مسکن و در دستور کار و مطالعه قرار گرفتن ۴۲ شهرک در ۱۳ استان از جمله عملکرد این شرکت در بازه زمانی مذکور است.

پیگیری ایجاد ۲۰ شهر جدید در ۱۱ استان کشور با ظرفیت جمعیتی بالغ بر یک میلیون و ۶۵۰ هزار نفر در راستای ساماندهی نظام سکونتگاهی و کمک به برنامه های توسعه ای کشور و تهیه و پیگیری فرآیند بررسی و تصویب ۱۷ طرح امکان سنجی و مکان یابی، جامع تفصیلی شهرهای جدید و طرح مکان یابی و جامع شهرک های مسکونی از دیگر اقدامات شرکت عمران شهرهای جدید است.

بهره برداری از ۲۵ هزار واحد مسکونی در شرکت بازآفرینی شهری ایران

شرکت بازآفرینی شهری ایران به عنوان یکی از زیر مجموعه های وزارت راه و شهرسازی، متولی محدوده های هدف در حوزه بافت فرسوده، بافت تاریخی و سکونتگاه های غیررسمی، در دولت سیزدهم بهره برداری از ۲۵ هزار واحد مسکونی و ۹۶ پروژه زیربنایی و روبنایی در ۳۱ استان را در دستور کار قرار داد.

اتخاذ رویکرد مردمی سازی و محرومیت زدایی، فعال سازی ستادهای بازآفرینی شهری پایدار استانی و شهرستانی با تشکیل ۴۸ جلسه استانی و ۳۵۲ جلسه شهرستانی، بهسازی و آسفالت بیش از یکهزار و ۲۱۰ کیلومتر طول معابر خاکی محلات هدف در ۴۵۳ شهر، مدیریت نوسازی و ساخت ۶۵ هزار واحد در بافت های فرسوده و محلات هدف، کارسازی تسهیلات حمایت از نوسازی مردمی به بیش از ۲۷۸.۵ واحد مسکونی در قالب شش هزار و ۵۹۶ پروژه در ۳۱۵ شهر از جمله مواردی است که می توان به عنوان مهمترین اقدامات شرکت بازآفرینی شهری در دولت سیزدهم به آن اشاره کرد.

۱۰۵ طرح بیمارستانی، اداری، ورزشی، تربیتی و فرهنگی در حال اجرا

۱۰۵ طرح بیمارستانی، اداری، ورزشی، تربیتی و فرهنگی در حال اجرا یکی از اقدامات سازمان مجری ساختمان ها و تاسیسات دولتی و عمومی در دولت سیزدهم تا تیرماه سال ۱۴۰۱ است.

تحویل چهار بیمارستان در استان های خراسان رضوی، سمنان، فارس و کهگیلویه و بویر احمد با ظرفیت ۸۲۷ یکی از اقدامات سازمان مجری بوده و برای آن بالغ بر شش میلیون و ۹۲۱ هزار و ۴۰۳ میلیون ریال هزینه شده است.

در این راستا همچنین بیمارستان آموزشی تربت حیدریه باظرفیت ۲۷۳ تخت، بیمارستان جایگزین ۱۵ خرداد مهدیشهر با ظرفیت ۹۹ تخت، بیمارستان آموزشی جهرم با ظرفیت ۳۱۳ تخت و ظرفیت بیمارستان گچساران با ۱۴۲ تخت نیز در دستور کار قرار داشت.

بیمارستان امام خمینی خمین با ظرفیت ۱۴۴ تخت ورزشگاه بناب با ظرفیت پنج هزار نفر، ورزشگاه خرم‌آباد با ظرفیت ۱۵ هزار نفر و ورزشگاه بروجرد با ظرفیت پنج هزار نفر نیز از دیگر اقدامات این سازمان است.

معرفی ۳۲۱ هزار و ۶۷۸ واحد جهت دریافت تسهیلات طرح نهضت ملی

اهتمام دولت به اجرای برنامه نهضت ملی مسکن بر همگان آشکار است؛ این برنامه از اولویت های اساسی دولت به شمار می آید. در این راستا در گزارش عملکرد بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در دولت سیزدهم، ۹۸ هزار و ۸۶۹ سند روستایی، ۳۹ هزار و ۴۳۸ سند شهری، تهیه ۷۸۹ طرح هادی، بازنگری چهار هزار و ۳۳۶ طرح هادی، اجرای یک هزار و سه طرح هادی و اجرای سه هزار و ۳۵۵ طرح هادی نیمه تمام قید شده است.

اجرای هشت طرح بافت با ارزش روستایی، آغاز ۳۴ هزار و ۷۰۷ طرح نهضت ملی مسکن، ۱۱۷ هزار و ۳۶۵ واحد پایان یافته از محل تسهیلات طرح ویژه بهسازی مسکن روستایی، واگذاری ۳۵ هزار و ۵۳۷ زمین روستایی، سه هزار و ۷۷۰ واحد اختتام یافته از محل تسهیلات بازسازی، تهیه ۱۰ طرح روستایی هدف گردشگری، اجرای پنج طرح آبادانی و پیشرفت منظومه های روستایی و اجرای دو طرح روستای هدف گردشگری از دیگر اقدامات عملکرد بنیاد مسکن انقلاب اسلامی است.

بانک مسکن نیز در دولت سیزدهم در راستای اجرای طرح نهضت ملی مسکن اقداماتی را در دستور کار قرار داد که معرفی ۳۲۱ هزار و ۶۷۸ واحد جهت دریافت تسهیلات طرح نهضت ملی به این بانک از جمله این اقدامات است.

همچنین این بانک نسبت به انعقاد قرارداد تسهیلاتی ۱۲۹ هزار و ۳۹۳ واحد به مبلغ ۴۳.۷۷۸ میلیارد تومان اقدام کرده است.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا