مجله خبریبورس و بازارراه و شهرسازی

جامعه کارگری با طرح صنعت شهر خانه‌دار می‌شوند

طرح صنعت شهر با همکاری بخش صنعت، وزارت صمت و وزارت راه و شهرسازی به منظور ساخت مسکن کارگری به تازگی شکل گرفته که قرار است زمین را وزارت شهرسازی و قسمتی از آورده متقاضیان را بخش صنعت تامین کنند.

به گزارش ساختمان آنلاین به نقل از ایسنا، ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی برای کارگران و بازنشستگان از آذرماه سال گذشته در برنامه های وزارت کار قرار گرفت. تفاهمنامه ای هم در این خصوص بین وزارت کار و وزارت راه و شهرسازی به امضا رسید.

تجربه نشان داده معمولا پروژه هایی از این دست با چالش پایین بودن توان متقاضیان همراه می شود؛ موضوعی که کارشناسان حوزه کار بعضا به آن اشاره می کنند. علی اصلانی ـ عضو کانون عالی شوراهای اسلامی کار در این خصوص می گوید: در حال حاضر شرایط برای ورود به طرح های مسکن دشوار است چون کارگران آورده ای ندارند و اگر داشته باشند توانایی پرداخت اقساط سنگین وام مسکن را ندارند.

خبر جدید این است که بخش صنعت، تامین بخشی از آورده متقاضیان مسکن زیرمجموعه خود را بر عهده گرفته است.

مطابق طرحی با عنوان «صنعت شهر» که با مشارکت وزارت راه و شهرسازی و وزارت صمت شکل گرفته، تامین مسکن کارگران شاغل در بخش صنعت هدفگذاری شده است. در این زمینه کارگروهی در مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با حضور نمایندگان بخش صنعت و وزارت صمت تشکیل و مقرر شده تا بخش صنعت تامین بخشی از آورده متقاضیان بخش های صنعتی خود را تامین کند.

همچنین وزارت صمت بعد از تخصیص زمین از سوی وزارت راه و شهرسازی، آماده سازی اراضی را انجام می دهد. بدین ترتیب در ساخت مسکن کارگران تسریع ایجاد می شود.

محمدمهدی حیدری ـ سرپرست مرکز تحقیقات راه مسکن و شهرسازی با اشاره به اینکه هم‌اکنون در یزد، قزوین و قم، اجرای طرح مسکن کارگران به تعداد حدود ٧٠٠٠ واحد در برنامه قرار گرفته است گفت: تامین مسکن کارگری وارد مرحله اجرایی شده است و در مرحله بعدی اجرای طرح مسکن کارگران در استان های سمنان، البرز و مرکزی اجرایی خواهد شد.

استفاده از ظرفیت تعاونی های مسکن در داخل کارخانجات و اجاره به شرط تملیک به عنوان راهکارهایی برای برای خانه دار کردن کارگران مطرح می شود. حالا با همکاری سه‌جانبه بین کارخانجات، وزارت صمت و وزارت راه و شهرسازی، موضوع تامین ۴۰۰ هزار واحد مسکونی برای کارگران می تواند وارد فاز عملیاتی جدی تری شود.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا