بورس و بازارمجله خبری

راه اندازی بورس مسکن دوباره جدی‌ شد

به گزارش ساختمان آنلاین به نقل از ایسنا، با توجه به رشدهای ادواری بازار مسکن، معمولا تعدادی از متقاضیان از خرید خانه جا می مانند. در دهه های اخیر معمولا چهار تا پنج سال یک بار این اتفاق می افتد که قیمت مسکن تحت تاثیر تورم و رشد بازارهای موازی به یکباره دچار جهش می شود و ارزش روز دارایی مردم در مقایسه با رشد قیمت خانه دچار افت می شود.

ایده بورس املاک و مستغلات در سال های اخیر مدنظر سازمان بورس، شورای عالی بورس، وزارت راه و شهرسازی، مدیریت شهری و تشکل های بخش خصوصی بود و حتی ساز و کار اجرایی آن در مقاطعی تهیه شد اما شکل اجرایی جدی به خود نگرفت.

از سال ۱۳۹۹ این موضوع مطرح شد که بورس مسکن می تواند ارزش سرمایه مردم را در برابر تورم عمومی حفظ کند. با توجه به اینکه معمولا بازار مسکن با تورم عمومی رشد می کند، حکم سپر تورمی را دارد. اما ممکن است برخی افراد سرمایه کافی برای خرید خانه نداشته باشند که در بورس مسکن می توانند به متراژ مشخصی سهام خریداری کنند. سرمایه گذاری در بورس مسکن می تواند با کمترین سرمایه از طریق خرید یونیت انجام شود.

سال ۱۳۹۹ موضوع بورس مسکن تحت عنوان صندوق های زمین و ساختمان مطرح شد که به دلیل یک مشکل آیین نامه ای، سال ها متوقف بود. اصلاح آیین نامه در کمیسیون تخصصی دولت وقت انجام شد اما به سرانجام نرسید.

دو سال قبل اوراق سلف بازار مسکن طی همکاری وزارت راه و شهرسازی و بورس کالا طراحی و اعلام شد که به زودی در یک پروژه عملیاتی می شود. بر اساس این ایده ارزش تمام شده ساخت یک واحد یا یک پروژه تبدیل به ورقه های کوچک بهادار می شود و در بازار توسط انبوه ساز عرضه می شود. بورس مسکن یکی از روش های کاهش وابستگی بازار مسکن به سیستم بانکی عنوان می شود.

به تازگی علیرضا زاکانی ـ شهردار تهران مجددا موضوع بورس مسکن را مطرح کرده است. به گفته شهردار تهران در شرایط تورمی، سرمایه مردم مثل یخ آب می شود اما خرید متری مسکن از طریق بازار سرمایه این امکان را فراهم می کند تا ارزش پول حفظ شود. ممکن است یک فرد ۱۰ متر، ۲۰ متر یا ۵۰ متر از یک واحد را بخرد و طی چند سال بتواند مالکیت کامل یک واحد را از آن خود کند.

فروش متری مسکن از طریق بورس در چند سال اخیر مطرح شده اما مجال اجرا پیدا نکرده است. اخیرا شهردار تهران از اقداماتی برای عملیاتی شدن این موضوع خبر داده است. علیرضا زاکانی با اشاره به ظرفیت مسکن در حفظ ارزش سرمایه های مردم گفته است: نرم افزار بورس مسکن را آماده کرده ایم و باید مسیر پیوستگی آن با بازار سرمایه فراهم شود.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا