مجله خبریراه و شهرسازی

نوسازی بافت فرسوده اولویت دولت / زلزله تهران می تواند فاجعه بار شود

کارشناس مسکن گفت: اگر مدرن سازی در بافت فرسوده صورت نگیرد و زلزله ای مانند ترکیه، تهران را بلرزاند فاجعه ای قابل تصور رخ خواهد داد.

به گزارش ساختمان آنلاین به نقل از مهر، بیت الله ستاری، کارشناس مسکن در خصوص ابلاغیه بافت فرسوده گفت: عمده مشکل ما در بافت‌های فرسوده اول تملک یا ملکیت خرد است که برای تجمیع اختلافات دارند و بحث دوم این است که سرمایه گذاران باید به صاحبان ملک که زمین‌های ۴۰ یا ۵۰ متری که چند نفری است و انبوه ساز باید وقت بگذارد و سهم هر کس را بگوید و این زمان بر است بنابراین صرف بر این نیست که ساخت و ساز را در بافت فرسوده انجام دهند از سوی دیگر به جای اینکه در بافت فرسوده ساخت و ساز انجام شود نوسازی صورت گیرد.

وی در ادامه بیان کرد: سازمان نوسازی بافت فرسوده برای نوسازی بافت‌های که قابلیت تجمیع دارد را مشخص کند و یا این تجمیع را به بنگاهداران بسپارد تا بعد از توافق به سرمایه گذاران یا انبوه سازان را برای ساخت و ساز خبردار کنند.

این کارشناس مسکن در ادامه در خصوص افزایش تسهیلات نیز گفت: تسهیلات بانکی برای بافت فرسوده راهکار نیست با توجه به اینکه در حال حاضر ۲۵ میلیون نفر در یک گسل است که با مدرن سازی می‌توان جان مردم را نجات داد و ایمن سازی کرد چرا که در تهران ۷۰۰ هزار بافت فرسوده وجود دارد هرسال فرسوده‌تر می‌شود و از طرف دیگر خانه‌های دیگر نیز فرسوده می‌شود و اگر نوسازی صورت نگیرد و زلزله‌ای مثل ترکیه تهران را بلرزاند فاجعه‌ای قابل تصور رخ می‌دهد.

بیت الله ستاری در ادامه افزود: دولت باید به بخش خصوصی اعتباراتی دهد تا برای ساخت و ساز در بافت‌های فرسوده تشویق شوند چرا که سازنده می بیند که هزینه ساخت و ساز در بافت فرسوده برایش به صرفه نیست بنابراین نمی‌خواهند که از جیب خودشان خرج کنند پس نوسازی بافت فرسوده را در اولویت قرار نمی‌دهند و حاضر هستند تا ساخت و سازهای کوچک انجام دهند اما پروژه‌های عظیم در بافت‌های فرسوده را انجام ندهند چرا که اگر در بخش اقتصادی دولت اعتباراتی به این انبوه سازان داده شود استقبال از نوسازی صورت خواهد گرفت.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا