مجله خبریبورس و بازار

بازار مسکن امسال در حومه کلانشهرها رونق می‌گیرد

یک کارشناس بازار مسکن گفت: به نظر می‌رسد دولت به این نتیجه رسیده که برای پیشبرد برنامه‌های خود در بخش مسکن از توان بخش خصوصی استفاده کند؛ بر این اساس رونق مناسبی را برای بازار ساخت و ساز و معاملات بخصوص در اطراف کلانشهرها می‌بینم. حومه کرج، پردیس و دماوند را می‌توان شهرهای دارای ظرفیت دانست.

به گزارش ساختمان آنلاین به نقل از ایسنا، سعید آسویار اظهار کرد: معتقدم سال ۱۴۰۲ وضعیت بازار مسکن به نسبت سال‌های قبل بهتر خواهد بود؛ زیرا با کمبود زیاد مواجهیم و به همین دلیل قیمت‌ها در نیمه دوم سال گذشته رو به افزایش رفت.

وی افزود: شواهد و قرائن نشان می‌دهد دولت به این نتیجه رسیده که برای افزایش عرضه در بخش مسکن باید از ظرفیت بخش خصوصی استفاده کند. با توجه به پر شدن ظرفیت قیمت در کلانشهرها، متقاضیان و به تبع آن سازندگان به شهرهای حومه‌ای می‌روند و این به رونق بازار مسکن در شهرهای اقماری می‌انجامد.

نایب رییس انجمن انبوه‌سازان استان تهران با اشاره به نوسان قیمت مصالح ساختمانی در نیمه دوم سال گذشته خاطرنشان کرد: هنوز نرخ ساخت در بازار مسکن خود را نشان نداده است. اما برخی از مردم به این نتیجه رسیده‌اند که برای حفظ سرمایه‌ی خود در بخش مسکن سرمایه‌گذاری کنند. این برای اقتصاد کشور خوب است؛ چرا که مسکن یک حوزه پیشران محسوب می‌شود.

آسویار، نوسان قیمت ارز را در بازار مسکن موثر دانست و گفت: دولت برای تامین مالی خود نرخ‌های جدید دلار را پذیرفته است. این پذیرش منجر به ثبات اقتصاد می‌شود و تکلیف فعالان اقتصادی را روشن می‌کند.

وی تاکید کرد: بازار مصرفی در اطراف کلانشهرهایی مثل تهران، ‌ مشهد، تبریز و غیره هنوز زنده است و هنوز توان بسیاری از اقشار به قیمت‌های این مناطق می‌رسد. در نیمه شمال شهر تهران، ظرفیت رشد آن‌چنانی وجود ندارد. چرا که با  پدیده مازاد عرضه مواجهیم.

این کارشناس بازار مسکن گفت: همچنان کوچک‌سازی را به سازندگان توصیه می‌کنیم. علتش این است که مردم بعضا توان خرید و هزینه‌های نگهداری واحدهای بزرگ را ندارند. الگوی مصرف هم به واحدهای کوچک متراژ متمایل شده است.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا