بورس و بازارمجله خبری

افزایش عرضه واحدهای سالخورده به بازار مسکن

به گزارش ساختمان آنلاین:  نبض فروش آپارتمان‌های مصرفی در تهران نسبت به اواخر سال گذشته و اوایل امسال تندتر شده است. ماه گذشته تعداد معاملات مسکن از ۱۰ هزار فقره هم فراتر رفت که یک رکورد به لحاظ حجم خرید و فروش از چند ماه پیش از آن تاکنون بوده است.

بررسی فایل های موجود در موتورهای جستجوی معتبر ملکی نظیر بازار نیازمندی های آنلاین دیوار نشان می دهد تعداد آپارتمان های نوساز و کم سن عرضه شده برای فروش بسیار اندک است و در برخی محله های مصرفی نسبت یک به 10 بین این واحدها و ساختمان های میانسال و سالخورده فایل شده وجود دارد.

در حال حاضر جنس سنی عرضه آپارتمان های فروشی در بازار مسکن پایتخت عمدتا بیش از 10 سال است و تعداد آپارتمان های سالخورده فروشی نیز به مراتب بیشتر از نوسازها و واحدهای یکی دو سال ساخت است. یک علت غالب شدن این جنس عرضه، افزایش تقاضای تبدیل به احسن در بازار مسکن است.

طبعا ساکنان آپارتمان های میانسال و سالخورده، یکی از گروه های اصلی متقاضی تبدیل به احسن واحد مصرفی خود هستند و در نتیجه عرضه این واحدها افزایش محسوسی دارد.

علت دیگری که موجب غلبه فایل های سالخورده در بازار مسکن شده، کمبود عرضه آپارتمان نوساز به بازار مسکن است. در یکی دو هفته اخیر با توجه به ناآرامی نسبی در بازار ارز و نیز افزایش قیمت طلا و سکه، گروهی از سازنده ها از فروش واحدهایی که پیش تر فایل کرده بودند، منصرف شدند و به گفته فعالان بازار مسکن، آنها بنا دارند تا زمانی که ثبات نسبی در بازارهای ارز و سکه برقرار شود، دست نگه دارند و سپس دوباره برای فروش واحدهای تکمیل شده اقدام کنند. در نتیجه مادامی که انصراف موقت سازنده ها از فروش ادامه دارد، غلبه فایل های سالخورده در بازار مسکن مشهود است.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا