بورس و بازارمجله خبری

بازار زمستانی اجاره و چهار رویداد مهم

به گزارش ساختمان آنلاین به نقل از دنیای اقتصاد، بررسی های انجام شده از تازه ترین شرایط بازار اجاره مسکن در مناطق مختلف شهر تهران نشان می دهد، دست کم چهار رویداد مهم و جدید در این بازار زمستانی اجاره مشاهده می شود که شاید بتوان مهم ترین رویداد را به فرار پولی هر دو سمت بازار نسبت داد.

هم موجرها و هم مستاجرها به جای آنکه دارایی نقدی خود را در بازار اجاره نگه داشته و در نتیجه این ماندن پول در بازار اجاره، ارزش آن در طول زمان تضعیف شود، ترجیحات خود را تغییر داده اند و به دنبال هدایت پول از این بازار به سمت بازارهای دیگر مانند طلا، ارز، سهام، خودرو یا هر بازار دیگری هستند که فکر می کنند در طول زمان دست کم بازدهی به مراتب بالاتر از بازده بازار اجاره خواهد داشت.

موجران به دنبال کسب بازدهی بالاتر از عایدی ناشی از اجاره داری و مستاجرها با هدف جلوگیری از افت ارزش واقعی پول خود به سبب ارائه آن به موجر در قالب مبلغ رهن، در تلاش هستند تا منابع نقدی خود را از این بازار به سایر بازارها هدایت کنند.

در کنار این رویداد مهم، حداقل سه رویداد عمده و مهم دیگر در بازار زمستانی اجاره مسکن شهر تهران رصد می شود که مجموع این شرایط باعث شده است امسال زمستانی متفاوت در بازار اجاره واحدهای مسکونی پایتخت رقم بخورد.

وضعیت معکوس زمستانی در بازار اجاره مسکن

یک رویداد مهم در بازار اجاره مسکن شهر تهران که در جریان تازه ترین تحقیقات میدانی و بررسی های به عمل آمده از این بازار در روزهای پایانی دی ماه امسال رصد شد، به بروز وضعیت معکوس زمستانی در این بازار نسبت به شرایطی که دست کم در سه سال گذشته در این بازار میان مستاجرها و موجران تجربه شد، برمی‌‌‌گردد.

در دوره شیوع کرونا، به دنبال ابلاغ مصوبه ضد‌کرونایی در بازار اجاره، تمایل به تمدید قراردادها به خصوص در سمت عرضه بازار اجاره یعنی موجران کاهش یافت. علت این موضوع الزام موجرها به رعایت سقف دستوری افزایش اجاره بهای مسکن در شهر تهران حداکثر تا ۲۵‌ درصد بیشتر از مبالغ اجاره بهای قراردادهای سال قبل بود.

به موجب این مصوبه، موجران در شهر تهران تنها مجاز به افزایش ۲۵ درصدی مبلغ اجاره بها نسبت به قرارداد سال قبل خود با مستاجر بودند. اگرچه در بسیاری از قراردادها عملا این سقف دستوری رعایت نشد و تحقیقات اخیر نیز نشان داد، این مصوبه اثر خود را در بازار مسکن عملا از دست داده است و موجب تودیع خاموش مصوبه دستوری سقف اجاره بها شده است، اما این رویداد، در گروهی از موجران یک واکنش متفاوت را به همراه داشت.

گروهی از موجران در طول سه سال اجرای مصوبه ضدکرونایی در بازار اجاره، به دلیل آنچه غیرعادلانه بودن تعیین سقف دستوری ۲۵ درصدی افزایش اجاره در شرایط تورمی عمومی بالاتر از ۲۵‌ درصد می دانستند، به بهانه های مختلف، مستاجر خود را مجاب به جابه‌‌‌جایی و تخلیه واحد و عرضه آن به مستاجر جدید کردند.

از آنجا که سقف دستوری ۲۵ درصدی برای افزایش اجاره بها مربوط به قراردادهای تمدیدی بود و عملا قراردادهای جدید از بابت میزان افزایش اجاره بها نسبت به سال قبل قابل رهگیری نبود، برخی از موجران تلاش کردند تا واحد خود را تخلیه و به مستاجر جدید با شرایط دلخواه و اجاره بهای موردنظرشان، عرضه کنند.

به این ترتیب، تمایل به تمدید قراردادها در بازار به خصوص از سمت موجرها کاهش یافت. اما تحقیقات جدید از وضعیت زمستانی بازار اجاره مسکن شهر تهران نشان می دهد، بار دیگر تمایل به تمدید قراردادها در بازار مشاهده می شود.

بنا بر آنچه واسطه های بازار اجاره مسکن در مناطق مختلف شهر تهران اعلام کردند حجم تقاضا در بازار زمستانی مسکن به شدت کاهش یافته است. اگرچه در تمام سال ها همزمان با پیشروی در فصل سرد، از حجم معاملات در بازار اجاره کاسته می شود اما، زمستان سال جاری را می توان سردترین بازار زمستانی اجاره در طول سال های اخیر توصیف کرد.

واسطه ها می گویند معاملات به دلیل قرار داشتن در فصل سرد کاهش یافته است اما این میزان کاهش، بیشتر از سال های قبل بوده است که یک دلیل مهم آن تمایل موجرها و مستاجرها به تمدید قراردادهاست که بی اثر شدن مصوبه ضد‌کرونایی به دلیل اتمام شرایط پاندمی و شیوع کرونا، یک دلیل مهم آن است.

در واقع و همانگونه که در گزارش‌‌‌ پاییزی از وضعیت بازار اجاره، اعلام شد که مستاجرها و موجران بر سر درصدهای افزایش اجاره بها به توافق نسبی دست یافته اند و نوعی پذیرش از بابت نرخ افزایش اجاره بها متناسب با واقعیت های بازار بین طرفین ایجاد شده است، تمایل به تمدید قراردادها در این بازار که در دوره کرونا به حداقل رسیده بود، افزایش یافت. این موضوع خود یکی از عوامل اصلی کاهش تقاضا در بازار اجاره در زمستان سال جاری است.

نرخ سازی کاذب برای بازاریابی فروش مسکن

با این حال، بررسی های به عمل آمده از رصد یک رویداد جدید دیگر در بازار زمستانی اجاره مسکن شهر تهران در دی ماه امسال خبر می دهد. نتایج این بررسی ها حاکی است، هم‌‌‌اکنون و علاوه بر افزایش تمایل گروهی از موجرها به تمدید قراردادهای سال قبل با مستاجرها، یک رویداد دیگر در افت شدید تقاضا در بازار اجاره موثر بوده است. به طوری که هم‌‌‌اکنون تعداد فایل های اجاره مسکن نسبت به تعداد متقاضیان حتی در مناطق مصرفی و پرتقاضا نیز بسیار بیشتر و در حد چند برابری است.

این رویداد به نرخ سازی های کاذب و غیرواقعی گروهی از واسطه ها برای بازاریابی فروش مسکن به سرمایه گذارهای ملکی مربوط می شود. همزمان با اوج گیری تورم مسکن، افزایش انتظارات تورمی و افزایش ریسک سرمایه گذاری در برخی از بازارهای زودبازده، گروهی از صاحبان سرمایه به خصوص افرادی که بودجه ای به طور متوسط سه تا چهار میلیارد تومانی (کمتر یا بیشتر) در اختیار داشتند و همچنین سرمایه گذار حرفه ای نیز محسوب نمی شوند در جستجوی یک سرمایه گذاری امن و بدون ریسک وارد بازار مسکن شدند. ورود این گروه از متقاضیان به بازار مسکن در ماه های اخیر منجر به افزایش حجم معاملات مسکن و رشد معاملات سرمایه ای در این بازار شد.

به خصوص این گروه از سرمایه گذارها با مشاهده اوج گیری تورمی در بازار اجاره، روی مبلغ رهن واحد موردنظر به عنوان یک منبع تکمیل کننده قدرت خرید برای ورود به بازار مسکن و خرید آپارتمان حساب باز کردند. اما جوسازی و اعلام اجاره بهای غیرواقعی، از سوی برخی از واسطه های فروش آپارتمان، این گروه از تازه واردهای بازار اجاره یا تازه موجرها را به دردسر انداخته است.

همزمان با ورود گروهی از متقاضیان کم تجربه و بی تجربه به بازار مسکن برای سرمایه گذاری ملکی، یکسری از واسطه ها برای بازاریابی و فروش تعداد بیشتری از واحدها با قیمت های بالاتر، متقاضیان را ترغیب به خرید واحدهایی گران تر از سطح بودجه در اختیار آنها کردند.

این گروه از واسطه ها به خریداران وعده دادند که ما‌به‌التفاوت قدرت خرید با قیمت واحد مورد نظر را از طریق عرضه واحد به بازار اجاره و دریافت مبلغ رهن، جبران خواهند کرد. اما عملا بنا بر یک علت مهم، این موضوع در بسیاری از موارد محقق نشده است.

این گروه از واسطه ها به طور متوسط مبلغ رهن کامل واحد خریداری شده را ۲۰‌ درصد بالاتر از ارزش واقعی رهن آن به خریدار اعلام کردند. همین موضوع باعث شد فایل های تازه وارد به بازار اجاره ناشی از خریدهای سرمایه ای عملا با اجاره بهای غیرواقعی به مستاجرها معرفی شود و در نتیجه با مبالغ اعلامی اجاره نرود. چرا که بازار اجاره یک بازار مصرفی و حساس به هر نوع افزایش غیرمنطقی در سطح اجاره بهاست و هر نوع افزایش غیرمنطقی از سوی بازار و متقاضیان آن پذیرش نمی شود.

این نرخ سازی و تحریک خریداران سرمایه ای، منجر به انباشت یکسری فایل بی مشتری و راکد در بازار زمستانی اجاره مسکن شده است. فایل هایی که مبلغ رهن کامل آنها به طور متوسط ۲۰‌ درصد و حتی تا ۳۰‌ درصد گران تر از ارزش واقعی رهن آپارتمان های مورد نظر است و از سوی معدود مستاجرهای حاضر در بازار زمستانی اجاره پذیرش نمی شود.

کارشناسان و فعالان بازار اجاره مسکن شهر تهران به سرمایه گذاران ملکی که قصد دارند بخشی از بهای خرید آپارتمان موردنظر خود را از طریق مبلغ رهن تامین کنند توصیه می کنند قبل از اقدام به انجام معامله حتما از مبلغ رهن واقعی واحد موردنظر مطلع شوند تا بعد از انجام معامله با دردسر ناشی از اجاره نرفتن واحد به دلیل تعیین اجاره بهای غیرواقعی مواجه نشوند.

اختلاف نظر بر سر تعیین شرایط پرداخت اجاره بها

یک رویداد مهم دیگر که این روزها در بازار زمستانی اجاره مسکن در مناطق مختلف شهر تهران از جمله مناطق مصرفی و پرتقاضا مشاهده می شود مربوط به بروز اختلاف‌‌‌نظر بین بخش عمده ای از مستاجرها و موجران بر سر تعیین شرایط پرداخت اجاره بهاست.

همواره و در سال های گذشته، ترجیح غالب مستاجرها این بود که واحدی را با شرایط رهن کامل یا با وزن بیشتر رهن در مقابل اجاره بهای ماهانه، از مالکان اجاره کنند. در مقابل موجران بیشتر تمایل به دریافت اجاره داشتند. این وضعیت در شرایط فعلی و در زمستان سال جاری، معکوس شده است. یعنی ترجیح عمده مستاجرها این است که سهم بیشتری از مبلغ کل اجاره را به صورت اجاره ماهانه پرداخت کنند و مبلغ کمتری را به عنوان رهن یا ودیعه، به موجر پرداخت کنند.

آن طور که واسطه های بازار اجاره مسکن در مناطق مختلف شهر تهران اعلام کردند یک عامل اصلی تشدید رکود زمستانی در بازار معاملات اجاره مسکن نیز همین عامل یعنی اختلاف نظر بین موجرها و مستاجرها بر سر فرمول پرداخت اجاره بهاست.

در واقع در شرایطی که تعداد فایل در بازار اجاره بیشتر از تعداد متقاضیان اجاره است، اما در تعداد قابل توجهی از فایل ها شرایط موردنظر موجرها با شرایط مدنظر مستاجرها نه تنها به لحاظ رقم پیشنهادی برای اجاره بلکه از نظر فرمول پرداخت اجاره (سهم و نسبت رهن و اجاره ماهانه) نیز با یکدیگر سازگار نیست.

موجرها عمدتا به دنبال دریافت رهن کامل یا سهم بیشتر رهن در مقابل اجاره ماهانه و مستاجرها برخلاف سال های قبل به دنبال فرمول ترکیبی رهن و اجاره با وزن بیشتر اجاره بهای ماهانه یا دست کم وزن ۵۰ درصدی اجاره ماهانه در برابر سهم ۵۰ درصدی مبلغ رهن یا ودیعه هستند.

این تغییر رویکرد و تغییر ذائقه بین مستاجرها و موجرها که خود را در شکل معکوس شدن سلیقه مالی طرفین بازار اجاره نسبت به سال های قبل نشان می دهد عمدتا ناشی از تشدید انتظارات تورمی است. پول نقد در بازار اجاره در شرایط تورمی و در شرایطی که انتظارات تورمی تشدید شده است، حکم پول داغ پیدا کرده است.

یعنی طرفین بازار اجاره از باقی ماندن پولشان در این بازار گریزان هستند. غالب مستاجرها تمایل به رهن کامل دارند به این علت که فکر می کنند اگر دارایی نقدی یا پول خود را به بازارهای دیگر هدایت کنند و در مقابل بهای اجاره را به صورت اجاره بهای ماهانه (البته تا جایی که وضعیت درآمدی آنها اجازه دهد) پرداخت کنند می توانند از افت شدید ارزش پول خود بعد از گذشت یک سال جلوگیری کنند و حتی ممکن است بتوانند ارزش واقعی نقدینگی خود را در طول زمان و به واسطه سرمایه گذاری آن در بازارهای برخوردار از سطح بالای بازدهی، ارتقا دهند و از این طریق از ضرر و زیان ناشی از کم ارزش شدن پول نقد در گذر زمان (به دلیل تورم بالا)، جلوگیری کنند.

در سال های قبل اما به دلیل محدودیت درآمدهای افراد (که البته کماکان پابرجاست و حتی تشدید هم شده است)، مستاجرها غالبا ترجیح می دادند با اتکا به پس اندازهای خود، اقدام به رهن کامل آپارتمان کنند و اجاره ماهانه پرداخت نکنند. اما هم‌‌‌اکنون ترجیح آنها بنا به علتی که توضیح داده شد به سمت فرمول ترکیبی رهن و اجاره تغییر کرده است.

از سوی دیگر موجران نیز از پول داغ ناشی از اجاره داری گریزان هستند. آنها ترجیح می دهند به جای آنکه در قالب اجاره بهای ماهانه و در طول یک سال، در هر ماه، پول نقد از مستاجر دریافت کنند در همان ابتدای دوره اجاره داری، اجاره بها را در قالب رهن کامل از مستاجر دریافت کنند تا بتوانند بلافاصله این مبلغ را در بازاری که فکر می کنند در پایان یک سال دوره اجاره داری می تواند عایدی به مراتب بالاتری نسبت به عایدی اجاره داری برای آنها به همراه داشته باشد، سرمایه گذاری کنند.

این اقدام در واقع پیروی هر دو سمت عرضه و تقاضا در بازار اجاره از یک منطق اقتصادی است. در زمانی که تورم عمومی بالاست و همچنین انتظارات تورمی وجود داشته و تشدید شده است، افراد سعی می کنند تا حد امکان از نگهداری پول نقد خودداری کرده و دارایی نقدی خود را به سمت بازارهای با سطح بازدهی مورد انتظارشان هدایت کنند.

پول نقد در واقع برای افراد در چنین شرایطی حکم پول داغ دارد که نمی توانند آن را نگه دارند و باید هر چه سریع تر آن را تبدیل به دارایی دیگری کنند تا متضرر نشوند. این موضوع را می توان در شکل یک رویداد جدید در بازار زمستانی اجاره تحت عنوان «فرار پولی از بازار اجاره» توصیف کرد.

کاهش شیب تورم در بازار اجاره مسکن

واسطه های بازار اجاره مسکن شهر تهران، در کنار رویدادهایی که به آن اشاره شد از کاهش سرعت رشد قیمت در بازار زمستانی اجاره مسکن شهر تهران خبر می دهند. آنها می گویند سرعت رشد اجاره بها، زمستان امسال در مقایسه با زمستان دو سال قبل، کمتر شده است.

هر چند هنوز هم سطح اجاره بها در همین شرایط رکودی فعلی نسبت به توان مستاجرها بسیار بالاتر است و متقاضیان این بازار با فشار مضاعف از بابت تامین هزینه اجاره نشینی روبه‌رو هستند. با این حال، زمستان امسال، سرعت رشد اجاره بها در بازار نسبت به سال‌‌‌ قبل و حتی زمستان ۹۹ کاهش یافته است.

یک علت این موضوع به کمرنگ تر شدن مشکل کمبود عرضه در بازار اجاره مسکن به طور کلی در سال جاری مربوط می شود. از یکسو افزایش وزن خریدهای سرمایه ای از بازار معاملات مسکن و از سوی دیگر کنار رفتن مصوبه ضدکرونایی در این بازار، منجر شده است امسال حجم عرضه در بازار اجاره نسبت به دو سال قبل به خصوص سال گذشته بهبود یابد.

هم اکنون حدود ۷۰‌ درصد از معاملات خرید مسکن در شهر تهران مربوط به خریدهای سرمایه ای است که اگر چه همه اینها به بازار اجاره عرضه نمی شود و بخشی از آن به صورت خالی نگهداری می شود اما سهم بیشتری از این واحدهای خریداری شده، روانه بازار اجاره می شود.

از سوی دیگر، اجرای مصوبه ضدکرونایی و ممنوعیت دریافت حکم تخلیه از سوی موجران به موجب این مصوبه در کنار سقف گذاری دستوری برای میزان مجاز افزایش اجار‌‌‌ه بها در قراردادهای تمدیدی در سه سال گذشته، منجر به بروز نگرانی هایی در میان برخی از موجران شده بود.

گروهی از موجران به دلیل نگرانی از بابت اینکه نتوانند به راحتی واحد خود را تخلیه کنند یا عایدی مورد نظر را متناسب با تورم از بازار اجاره دریافت کنند، واحد خود را خالی نگه داشته بودند. بخش زیادی از این موجران امسال واحد خود را به صورت مجدد یا برای اولین بار به بازار اجاره عرضه کردند. این دو عامل منجر به شارژ عرضه مسکن در بازار اجاره شد که یکی از مهم ترین دلایل کاهش سرعت رشد اجاره بها در زمستان امسال نسبت به زمستان دو سال قبل محسوب می شود.

با این حال هم‌‌‌اکنون مهم ترین مشکلی که مستاجرها در بازار اجاره با آن مواجهند که البته مشکل مشترک آنها با موجران نیز هست، آن است که شرایط موردنظر آنها به عنوان طرفین بازار اجاره در تعداد زیادی از موارد با هم سازگار نیست و همین موضوع باعث شده است اگر‌چه عرضه فایل در بازار زمستانی اجاره بیشتر از تقاضاست اما همچنان اجاره مسکن و یافتن واحد اجاره ای که شرایط تعیین شده آن از سوی موجر با شرایط مستاجر سازگار باشد، با دشواری همراه باشد.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا