افزایش دوره بازپرداخت اقساط مسکن ملی

0

افزایش دوره بازپرداخت اقساط مسکن ملی

گسترش‌نیوز: طرح مسکن ملی از سال گذشته تا سال ۱۴۰۰ مهم‌ترین طرح ساخت مسکن در کشور است که دولت آن را ارائه کرده و وزارت راه و شهرسازی مجری آن است. بر اساس برنامه این واحدها را بنیاد مسکن، شرکت عمران شهرهای جدید و شرکت بازآفرینی شهری می‌سازند که سهم هر کدام به ترتیب ۱۰۰، ۲۰۰ و ۱۰۰ هزار واحد است. به این ترتیب بیشترین سهم ساخت مربوط به شهرهای جدید است. بررسی ثبت‌نام‌ها نیز نشان می‌دهد که آمار متقاضیان در ثبت‌نام برای مسکن ملی در شهرهای جدید بیشتر است.

حبیب الله طاهرخانی، معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید در گفت‌وگو با «ایران »علت استقبال بیشتر متقاضیان از طرح مسکن ملی در شهرهای جدید را برخوردار بودن شهرهای جدید از زمین‌های دولتی و نزدیک بودن این شهرها به کلانشهرها عنوان کرد. در ادامه پاسخ‌های معاون وزیر راه و شهرسازی به سؤالات «ایران» را بخوانید:

قرار است ۲۰۰ هزار واحد از مجموع ۴۰۰ هزار واحد مسکن طرح اقدام ملی در شهرهای جدید ساخته شود. ساخت این واحدها به چه شیوه‌ای است؟

ساخت ۲۰۰ هزار واحد مسکن در قالب مسکن ملی در تعهد شهرهای جدید است. ساخت این ۲۰۰ هزار واحد وجوه مختلفی دارد. یک مدل ساخت، در قالب ثبت‌نام متقاضیان است که شروع شده است. این مدل شامل ۱۳۰ هزار واحد است که ثبت‌نام آن در شهرهای مختلف شروع شده و با فروکش کردن بحث کرونا کنترل شرایط متقاضیان ثبت‌نامی در حال انجام است.

مدل دیگر ساخت در شهرهای جدید، مشارکت بخش خصوصی در ساخت واحدهای مسکونی و محله‌سازی است. سرمایه‌گذاران بخش خصوصی که تمایل دارند عرضه مسکن داشته باشند در این حوزه مشارکت می‌کنند. این حوزه مورد تأکید رئیس‌جمهوری هم هست تا از ظرفیت بخش خصوصی، به‌ویژه برای عرضه مسکن به اقشار متوسط اجتماعی بهره‌مند شویم.

مدل سوم ساخت، واگذاری زمین با تعهد ساخت است که در قالب تعهدنامه با دستگاه‌های مختلف است. با وزارت آموزش پرورش و مجموعه وزارت دفاع، وزارت کار و… تفاهمنامه‌هایی در قالب تفاهمنامه ساخت منعقد شده است. قرار است در این ۳ مدل ساخت در مجموع ۲۰۰ هزار واحد مسکونی ساخته شود.

در هر مدل ساخت چه تعداد مسکن تولید می‌شود؟

در طرح ثبت‌نامی ما ۱۳۰ هزار واحد، در طرح مشارکتی ۵۰ هزار واحد مشارکتی و ۳ هزار واحد هم به‌صورت واگذاری زمین است.

ساخت‌وساز شروع شده یا فعلاً در مرحله برنامه‌سازی هستید؟

درحال‌حاضر در مجموع این ۳ گروه، ساخت ۶۸ هزار و ۹۳۴ واحد را شروع کرده‌ایم. برای باقیمانده واحدها هم مبنا این است که امسال عملیات اجرایی را شروع کنیم. پروژه‌هایی که سال قبل شروع شده بودند امسال به‌تدریج بخش‌هایی از آنها آماده تحویل می‌شود. در حوزه پروژه‌های مشارکتی امسال روند کار سرعت بیشتری خواهد داشت. طرح‌های ثبت‌نامی‌ یا واگذاری زمین با تعهد ساخت را زودتر شروع کرده بودیم که بخشی از آن امسال آماده عرضه می‌شود.

آمارهای ثبت‌نام متقاضیان نشان می‌دهد که استقبال متقاضیان از شهرهای جدید برای تحویل مسکن بیشتر از تحویل آن توسط بنیاد مسکن یا نوسازی بافت فرسوده بوده است. چه ویژگی علت این استقبال بود؟

در شهرهای جدید امکان ثبت‌نام با توجه به زمین در اختیار بیشتر است و دلیل دیگر اینکه شهرهای جدید به کلانشهرها نزدیک هستند. در کلانشهرها ظرفیت ساخت‌های مسکونی در زمین‌های دولتی خیلی کم است به‌همین دلیل تعهدها به‌سمت شهرهای جدید هدایت می‌شود و در حوزه ثبت‌نامی شهرهای جدید استقبال خوبی هم شده است.

وزیر راه و شهرسازی از آمادگی این وزارتخانه برای ساخت واحدهای نیمه تمامی که سازندگان به‌دلیل مشکلات ایجاد شده با شیوع کرونا، نمی‌توانند ساخت آن را به اتمام برسانند خبر داده بود. این برنامه به چه صورت است؟

بله وزارت راه در نظر دارد تسهیلی برای واحدهای نیمه کاره قائل شود. برای برون رفت از رکود ناشی از شیوع ویروس کرونا، فراخوان داده شده تا چنانچه مردم و بخش خصوصی پروژه‌های نیمه کاره مسکونی دارند، آن را وارد طرح اقدام ملی مسکن کنند و بعد از آن وزارت راه و شهرسازی زمینی مابه‌ازای آن در اختیارشان قرار می‌دهد تا بتوانند دوباره شروع به ساخت‌وساز کنند.

قیمت واحدها در هر ۳ مدل یکسان است یا خیر؟

در بحث واحدهای ثبت‌نامی، زمین را قیمت‌گذاری می‌کنیم و هزینه آن به نرخ زمان شروع پروژه به‌صورت اقساطی دریافت می‌شود. درحال‌حاضر بازپرداخت اقساط زمین ۲ سال تنفس و سه سال زمان برگشت دارد. اما به‌دنبال این هستیم که دوره اقساط را طولانی‌تر کنیم. اقساط در دوره طولانی مدتی بدون افزایش نرخ زمین پرداخت می‌شود. می‌دانید زمین تحت تأثیر تورم هر سال افزایش نرخ دارد اما زمین واگذاری در طرح ملی مسکن به نرخ زمان ساخت است.

پیشنهاد به دولت دادیم که با ۲ سال تنفس دوره بازپرداخت اقساط ۸ ساله و در مجموع زمان بازپرداخت ۱۰ ساله شود. هزینه ساخت به این صورت است که مردم قسمتی از آن را ابتدا به‌صورت آورده می‌پردازند، سپس حسابی در بانک مسکن باز می‌کنند، باقیمانده هزینه به‌صورت تسهیلات بانکی است که منجر به ساخت واحد مسکونی می‌شود.

 

منبع: گسترش نیوز

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.