بورس و بازارمجله خبری

گزارش رسمی از قیمت و اجاره مسکن در پاییز ۱۴۰۰

به گزارش ساختمان آنلاین:   تازه‌‌‌ترین گزارش رسمی مرکز آمار از تغییرات قیمت و اجاره مسکن در شهر تهران حکایت از رشد حدود ۴۰‌درصدی اجاره‌‌‌بها در تهران طی پاییز ۱۴۰۰ نسبت به فصل مشابه سال قبل از آن دارد. به این ترتیب پاییز پارسال اجاره‌‌‌بهای هر مترمربع آپارتمان مسکونی در تهران به مرز ۸۷‌هزار تومان رسید. البته از آنجا که پاییز را می‌توان سردترین فصل جابه‌‌‌جایی مستاجران قلمداد کرد، آن‌طور که انتظار می‌‌‌رفت تغییرات اجاره‌‌‌بها نسبت به فصل تابستان پارسال نزدیک به صفر بود و ۱/ ۰‌درصد رشد گزارش شده است.

در تهران به شکل سنتی گرم‌‌‌ترین فصل جابه‌‌‌جایی ملکی تابستان همزمان با تعطیلی مدارس است و بهار و زمستان نیز در رتبه‌‌‌های بعدی قرار دارند. عده کمی از مستاجران هستند که پاییز را به عنوان فصل سررسید قرارداد خود انتخاب می‌کنند و همین موضوع با توجه به کاهش تقاضا در بازار اجاره، به آرامش نسبی قیمت‌ها منجر می‌شود.  براساس این گزارش تعداد معاملات اجاره آپارتمان‌‌‌های مسکونی نیز در پاییز پارسال نسبت به تابستان ۶‌درصد کاهش داشته است. همچنین متوسط متراژ آپارتمان‌‌‌های اجاری تهران در پاییز پارسال ۷۶ مترمربع و متوسط عمر بنا نیز ۱۵ سال بوده است.  پاییز پارسال متوسط قیمت هر مترمربع آپارتمان مسکونی در تهران نیز ۳۳‌میلیون و ۴۸۰‌هزار تومان گزارش شده که نسبت به فصل تابستان رشد ناچیز ۱/ ۰‌درصدی داشته است. همچنین تغییرات نقطه‌‌‌ای قیمت مسکن در تهران طی پاییز ۱۴۰۰ نسبت به فصل مشابه سال قبل از آن ۴/ ۱۶‌درصد گزارش شده است. بر اساس گزارش مرکز آمار، میانگین مساحت آپارتمان‌‌‌های مسکونی فروخته شده در تهران طی پاییز پارسال ۸۶ مترمربع با میانگین سن بنای ۱۳ سال بوده است. همچنین بیشترین متوسط قیمت فروش هر مترمربع آپارتمان در تهران متعلق به منطقه یک با قیمت میانگین ۷۶‌میلیون و ۵۶۰‌هزار تومان و کمترین مربوط به منطقه ۱۸ با قیمت ۱۶‌میلیون تومان به ازای هر مترمربع بوده است.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا