بورس و بازارراه و شهرسازیمجله خبری

ساخت چهار میلیون مسکن از برنامه عقب مانده است

به گزارش ساختمان آنلاین:  سالهاست که موضوع تامین مسکن ارزان قیمت برای مردم، یکی از مسائل اصلی دولت های مختلف است که البته هنوز به سرانجام مشخصی نرسیده است. ساخت چهار میلیون واحد مسکونی طی چهارسال تحت عنوان طرح «نهضت ملی مسکن»، یکی از شعارهای مهم دولت سیزدهم بود که البته به گفته برخی از کارشناسان و مسئولان این حوزه، فاصله زیادی تا تحقق این وعده وجود دارد.

در گفتگویی که با محمدرضا رضایی کوچی رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی انجام شده است، به ابعاد اصلی حوزه مسکن و چالش های این حوزه پرداخته شده است که مشروح این گفتگو را در ادامه می خوانید:

دولت قبل در حوزه مسکن ضعیف عمل کرد

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در ابتدای این گفتگو با اشاره به وضعیت ساخت مسکن در دولت حسن روحانی اظهارکرد: در دولت روحانی ساخت یک میلیون مسکن در کشور به 300 هزار تا کاهش یافت. درواقع دولت قبل به موضوع مسکن نپرداخت و در این حوزه ضعیف عمل کرد.

وی افزود: در شرایط کنونی حتی اقشار متوسط هم نمی توانند صاحب خانه بشوند؛ در قانون جهش تولید مسکن، کلیه زمین‌های دولتی و تحت تملک وزارت‌خانه ها باید تحویل وزارت راه و شهرسازی شود،خیلی از دستگاه‌ها به این قانون تمکین نکردند؛ لذا رئیس‌جمهور در جلسه شورای عالی مسکن دستور دادند کلیه زمین‌های دولتی تحویل وزارت راه و شهرسازی شود.

برای ساخت چهار میلیون مسکن، حداقل چهار ماه عقب هستیم

رضایی کوچی در ادامه این گفتگو درباره روند اجرایی طرح نهضت ملی مسکن بیان کرد: باید گفت که وزارت راه و شهرسازی در خصوص تامین زمین نمره قابل قبولی می گیرد؛ البته از نظر زمان بندی برای ساخت مسکن، حداقل چهار ماه عقب هستیم چرا که وزارت راه و شهرسازی در شروع عملیات عمرانی، مقداری عقب افتاده است.

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ما در کشور 500 هزار مهندس ساختمان داریم و به لحاظ نیروی انسانی بسیار غنی هستیم؛ ما قابلیت این را داریم که ورای ساخت یک میلیون واحد مسکونی در داخل کشور، با ظرفیت نیروی انسانی که برخوردار هستیم میتوانیم برای کشورهای همسایه نیز حداقل 500 هزار واحد در سال بسازیم.

وی تاکید کرد: ما در کشور از نظر مصالح ساختمانی کاملا خودکفا هستیم،برای ساخت 2 میلیون واحد مسکونی مصالح در کشور داریم.

وزارت راه و شهرسازی باید قرارگاهی در حوزه مسکن تشکیل دهد

رضایی کوچی در بخش پایانی این گفتگو تاکید کرد: ما بیش از 5600 کیلومتر نوار ساحلی در کشور داریم که مزیت بزرگی در کشور است، شهرهای جدید را باید در نوار ساحلی احداث کنیم، شهرهای جدید را باید در نوار ساحلی احداث کنیم.

وی با بیان اینکه باید در وزارت راه و شهرسازی یک قرارگاه در حوزه مسکن تشکیل بشود، افزود: چند بار به وزیر گفتم شما یک قائم مقام در حوزه مسکن انتخاب کنید تا حرف اول و آخر را بزند و معاونت های حوزه مسکن زیر مجموعه قائم مقام قرار بگیرند.

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: ساخت یک میلیون واحد مسکونی در کشور یک کار بزرگ و جهادی است؛ البته ساخت چهار میلیون واحد مسکونی یک پروژه است و کسانی می توانند این کار به نتیجه برسانند که واقعا نیروهای انقلابی و جهادی باشند و اعتقاد قلبی به این کار داشته باشند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: مردم نگران نباشند هر کسی که ثبت نام کند و شرایط آن را داشته باشد حتما خانه‌دار خواهد شد.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا