بورس و بازارمجله خبری

احتمال گرانی «مسکن ملی»

به گزارش ساختمان آنلاین به نقل از جهان صنعت، استعفای رستم قاسمی وزیر پیشین راه‌و‌شهرسازی این روزها وزارت راه‌و‌شهرسازی را آبستن حوادث جدیدی چه در بخش مسکن و چه در بخش حمل و نقل کرده است. اگرچه مجلس در مراسم رای اعتماد خود به مهرداد بذرپاش به عنوان وزیر جدید راه‌و‌شهرسازی نشان داد که همچنان مسکن بیشترین دغدغه آنها است و اولین و مهم‌ترین ماموریت وزیر جدید راه‌و‌شهرسازی همانا وعده محقق شدن ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی باشد.

اما سرنوشت مسکن ملی این روزها به ورود وزیر جدید راه‌و‌شهرسازی وابسته نیست چرا که رشد برخی اقلام مصالح ساختمانی به هیچ وجه در حیطه وظایف و کنترل آنها توسط این وزارتخانه نیست. از رشد قیمت مصالح ساختمانی تا کمبود این روزهای یونولیت را می‌توان از اقلامی دانست که باید وزارت صمت و سازمان بازرسی پیگیر دلایل این اتفاق در این روزها باشد.

اعتراف رئیس کمیسیون عمران مجلس

رشد قیمت تمام‌شده مسکن در یک سال گذشته به قدری انبوه‌سازان را گله‌مند کرده است که برخی از آنان اظهار می‌کنند اگر تا سال پیش می‌توانستیم با متری ۵ میلیون تومان مسکن ملی را به نقطه مطلوبی برسانیم امروز این عدد به متری ۹ میلیون تومان افزایش یافته است.

البته در کنار انبوه‌سازان، محمدرضا رضایی کوچی رئیس کمیسیون عمران نیز لب به اعتراف گشوده و اعلام می‌کند که دیگر با متری ۸ میلیون تومان نیز نمی‌توان مسکن ملی را احداث کرد.

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این پرسش که قیمت ساخت مسکن ملی این روزها در چه حدودی قرار دارد؟ می‌گوید: ساخت مسکن موتور محرک اقتصاد کشور است و این موضوع نیز نه اظهارات بنده است و نه مسوولان دولتی. اینکه مسکن می‌تواند نقش مهمی در اقتصاد ایفا کند و اقتصاد کشور را به حرکت درآورد تماما توسط کارشناسان اقتصادی سال‌ها است که مطرح می‌شود.

او ادامه داد: به خوبی می‌دانیم که وزارت راه‌و‌شهرسازی در طرح نهضت ملی مسکن تنها است، چرا که اگر به آمارها توجه کنید متوجه خواهید شد که سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها در تخصیص زمین و بانک‌ها نیز در زمینه تخصیص منابع قصور داشته‌اند. اما سوال این است که وزارت راه‌و‌شهرسازی چه جایگاهی در طرح نهضت ملی مسکن دارد. آیا در این پروژه بزرگ و مهم مجری یا سیاستگذار است؟

او با تاکید بر اینکه در حالی که ماه‌ها از عمر طرح نهضت ملی مسکن می‌گذرد اما هنوز این طرح به نقطه مطلوبی نرسیده و قطعا طولانی شدن این طرح بر قیمت تمام شده ساخت به دلیل رشد قیمت نهاده‌های تولید اثر‌گذار خواهد بود، اضافه کرد: سال گذشته بحث و جدل وزارت راه‌و‌شهرسازی با سازندگان و انبوه‌سازان بر متری ۵/۴ تا ۵ میلیون تومان بود اما الان با توجه به رشد قیمت نهاده‌های تولید شک نکنید که قیمت ساخت زیر ۸ میلیون تومان نخواهد بود.

ساخت یک میلیون واحد مسکونی در عمل بسیار دشوار است

با این اظهارات رئیس کمیسیون عمران مجلس می‌توان به خوبی به چالش دولت و وزارت راه‌و‌شهرسازی در روزها و ماه‌های آینده در خصوص مهم‌ترین اولویت دولت و این وزارتخانه پی برد.

چند روزی است که انبوه‌سازان مدام بر گرانی و کمبود انواع محصولات ساختمانی تاکید می‌کنند. یک بار موضوع کمیاب شدن یونولیت و گرانی بیش از ۳۰۰ درصدی آن در یک و نیم ماه گذشته و سپس گرانی سیمان (رسیدن قیمت سیمان به پاکتی ۸۰ هزار تومان) مطرح می‌شود.

فرشید پورحاجت دبیر کانون انبوه‌سازان کشور در خصوص گران شدن قیمت مسکن ملی و اینکه نمایندگان مجلس با این عنوان که مسکن موتور محرک اقتصاد کشور است و نباید این بخش را به حال خود رها کرد، می‌گوید: اینکه مسکن موتور محرک اقتصاد کشور است و نمایندگان مجلس آن را قبول دارند جای بسی تشکر و قدردانی دارد. اما اگر بخواهیم نقش بخش مسکن را بیشتر نمایان و باز کنیم باید بگویم که ۱۳ درصد تولید ناخالص داخلی، ۱۷ درصد اشتغال و ۲۵ درصد نقدینگی کشور به بخش مسکن وابسته است.

او ادامه می‌دهد: صحبت از ساخت یک میلیون واحد مسکونی از پشت تریبون بسیار راحت و آسان است اما در عمل بسیار سخت و دشوار. بنابراین اگر دولت و وزارتخانه‌ها از وضعیت بغرنج فعالان صنعت ساختمان غافل باشند که هستند، نتیجه همین خواهد شد که می‌بینیم. نتیجه کمبود و کسری چندین میلیون واحد مسکونی در کشور می‌تواند موجب مشکلات عدیده‌ای در بازار مسکن و قیمت‌ها شود.

اثرات رشد نرخ مصالح ساختمانی بر طرح مسکنی دولت

پورحاجت در پاسخ به این سوال که به نظر می‌رسد باید وزارت راه‌و‌شهرسازی منتظر یک رشد قیمت تمام شده برای مسکن ملی باشد، چرا که قیمت نهاده‌های تولید مدام در حال افزایش است و هیچ وزارتخانه‌ای نیز نسبت به آن واکنش نشان نمی‌دهد؟ گفت: در خصوص قیمت تمام شده مسکن ملی باید به این نکته اشاره کنم که در همین چند هفته گذشته وقتی قیمت یونولیت به دلیل کمیاب شدن ۳۰۰ درصد رشد می‌کند قیمت تمام‌شده مسکن ملی در هر متر ۲۵۰ هزار تومان افزایش می‌یابد. حالا وقتی در کنار آن قیمت سیمان هم به پاکتی ۸۰ هزار تومان افزایش می‌یابد باز هم قیمت تمام شده را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد. دبیر کانون انبوه‌سازان در خصوص اینکه رئیس کمیسیون عمران مجلس می‌گوید زیر ۸ میلیون تومان نمی‌توان مسکن ملی ساخت تاکید می‌کند: سال گذشته می‌توانستیم با حدود متری ۵ میلیون تومان مسکن ملی را به یک نقطه مطلوبی هدایت کنیم و بسازیم اما در این یک سال رشد هزینه‌ها و مصالح ساختمانی باعث شده تا الان برای ساخت هر متر مسکن ملی ۹ میلیون تومان هزینه شود.

مسیر پر پیچ و خم طرح نهضت ملی مسکن

اگر چه به گفته اقبال شاکری عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، وزارت راه‌و‌شهرسازی در موضوع طرح نهضت ملی مسکن نباید تنها بماند و سایر وزارتخانه‌ها نباید این وزارتخانه را تنها بگذارند امروز بر همگان روشن است که اجرایی شدن طرح نهضت ملی مسکن راه پر پیچ و خمی را خواهد داشت.

طرح نهضت ملی مسکن در یک سال گذشته از چالش و مشکلاتی همچون نبود تسهیلات بانکی، پایین بودن توان متقاضیان، عدم عودت زمین قابل ساخت از سوی وزارتخانه‌ها و سازمان‌های دولتی رنج می‌برد و به نظر می‌رسد این طرح که باید تاکنون دو میلیون واحد مسکونی را استارت می‌زد و در حال حاضر تنها ۱۰ درصد پیشرفت داشته وارد چالش جدیدی شده است.

حال که سازندگان و انبوه‌سازان با مشکلات عدیده‌ای شامل تورم نهاده‌های ساختمانی، طولانی شدن فرآیند صدور پروانه و افزایش هزینه‌های دستمزد مواجه هستند و به نظر می‌رسد مسیر اتمام پروژه‌های نهضت ملی مسکن طولانی‌تر، گران‌تر و پرهزینه‌تر خواهد شد بهتر است سایر وزارتخانه‌ها و بانک‌ها به کمک این طرح بشتابند تا این طرح بتواند تا حدودی مشکل مسکن و خانه‌دار شدن اقشار متوسط و آسیب‌پذیر جامعه را جبران کند.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا