بورس و بازارصنایع ساختمانیمجله خبری

بازار مصالح ساختمانی در دنیا در وضعیت بحرانی است

به گزارش ساختمان آنلاین:  افزایش قیمت مصالح ساختمانی در دو سال گذشته باعث شد تا هزینه ساخت در دنیا رشد کند و تامین مسکن برای اغلب مردم دنیا به یک معضل بزرگ تبدیل شود.

فایننشال تایمز در گزارش اخیر خود با اشاره به بحران هایی اقتصادی ناشی از افزایش تورم و چالش های مالی مرتبط با آن و درگیری های روسیه و اوکراین نوشت: «در شرایطی که افزایش قیمت مصالح ساختمانی به معضلی بزرگ برای فعالان این صنعت و مردم تبدیل شده است، انتشار گزارشهایی که خبر از تداوم این وضعیت دارند بسیار نگران کننده است. نگرانی در مورد تورمی که می تواند صنعت ساختمان را درگیر کند و این بار ریشه آن جنگی است که در اروپا شروع شده است و کشورهای بزرگی که در تولید فلزات و مصالح ساختمانی و مواد معدنی هستند را درگیر کرده است. سوال این است که آیا کشورهای دنیا می توانند از این بحران عبور کنند یا بحران مسکن باعث تشدید تنش های مالی در جهان می شود.»

طبق گزارش منتشرشده توسط وب سایت«گلوب» در نیمه دوم سال ۲۰۲۲ متوسط قیمت هر تن سیمان در بازار جهانی برابر با ۱۳۹ دلار و هر متر مربع بتن برابر با ۱۱۰ دلار خواهد بود در حالیکه متوسط قیمت هر تن سیمان در فصل اول امسال برابر با ۱۰۸ دلار بود.

انتظار می رود قیمت هر بلوک بتنی در نیمه دوم سال جاری بالغ بر ۱۶ درصد نسبت به نیمه اول و قیمت آجر بالغ بر ۱۵ درصد افزایش یابد که در نهایت هزینه تمام شده فعالیتهای ساختمانی را به شدت افزایش خواهد داد.

رشد قیمت سیمان در شرایطی اتفاق افتاده است که در سال قبل هم بازار این محصول ارزشمند با چالشهای زیادی روبرو بود و مشکلات اقتصادی ناشی از همه گیری کرونا بحران های زیادی را برای فعالان صنعت ساختمان ایجاد کرده بود.

آمارهای ارایه شده توسط رسانه های دنیا نشان می دهد قیمت ساختمان در کشورهای صنعتی بالغ بر ۲۰ درصد رشد کرده است و در استرالیا قیمت ها به بالاترین سطح طی ۱۸ سال اخیر رسیده است.

در امریکا خبرها از افزایش قیمت مسکن حکایت دارد و مطالعات نشان می دهد متوسط قیمت مسکن در فصل اول امسال به بالاترین سطح طی پنج سال اخیر رسیده است. اما این بحران در بازار مسکن تنها ریشه در رشد قیمت سیمان و بتن ندارد بلکه قیمت دیگر مصالح ساختمانی و فلزات مورد استفاده در این صنعت هم با سرعت افزایش یافته است.

فایننشال تایمز در این مورد نوشت: «قیمت مس از ابتدای امسال رشد کرده است و انتظار می رود در ماه های آتی هم شاهد تداوم این روند افزایشی قیمت باشیم.»

با وجود اینکه قیمت هر تن مس در انتهای ماه آوریل برابر با ۹۷۳۴ دلار بود که با حداکثر قیمت ثبت شده برای این فلز در سال ۲۰۲۱ فاصله زیادی داشت ولی انتظار می رود در نیمه دوم امسال ما شاهد افزایش بیشتر در قیمت باشیم.

افزایشی که به تدریج بازار را با شوک های تازه و چالش های جدید روبرو می کند و اقتصاد را به سمت آسیب های بزرگتری هدایت می کند. در این گزارش پیش بینی شده است متوسط قیمت هر تن مس در نیمه دوم سال ۲۰۲۲ به بیش از ۱۰۷۰۰ دلار برسد و متوسط قیمت سال جاری آن ۵۱ درصد نسبت به سال قبل بیشتر شود.

این وضعیت می توان در پروژه های تامین برق در کشورهای مختلف اختلال ایجاد کند، روی توان تولید خودروهای برقی اثر منفی بگذارد و صنعت ساختمان را با افزایش شدید هزینه مواجه کند و خرید خانه را برای شمار زیادی از مردم دنیا به یک آرزوی دست نیافتنی تبدیل کند.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا