اجتماعی

اولین موزه صنعت سیمان کشور در منطقه ٢٠ تهران به بهره برداری رسید / بازدید تا ١۵ فروردین ١۴٠٢ رایگان است 

به گزارش ساختمان آنلاین، سید مهدی هدایت افزود، واحدهای کارخانه، تا اواخر سال 1362 فعال بودند، تا اینکه در اسفند ماه سال 1362 به دنبال گسترش شهر تهران و همچنین قدیمی شدن شیوه تولید و از رده خارج شدن دستگاهها همراه با انتشار آلودگی، تولید واحدهای کارخانه متوقف و در نهایت در سال 1363 این مجموعه رسما تعطیل شد.
دبیر باز آفرینی مجمع کلانشهرهای کشور ادامه داد، از سیمان این کارخانه در ساخت بناها و زیرساخت های مهمی همچون ساختمان وزارت کشور، وزارت آموزش و پرورش، تاتر شهر، مخابرات ایران و موزه هنرهای معاصر استفاده شده است.
وی خاطرنشان کرد، تاریخ، وسعت و عظمت کارخانه، بناها و فضاهای متعدد و متنوع آن، تجهیزات صنعتی جالب توجه و قرارگیری در جوار آثار شاخص تاریخی و طبیعی، در کهن ترین محدوده استان تهران، از جمله دلایلی است که سبب شده تا این مجموعه ظرفیت بالایی برای نقش پذیری در سطح شهری و حتی ملی را دارا باشد. در همین راستا به پیشنهاد شهرداری تهران، هیات وزیران در جلسه ای در سال 1397 طی مصوبه ای حق استفاده از کارخانه سیمان ری را، با هدف مرمت، بازسازی و تبدیل آن به موزه صنعت سیمان و مجموعه گردشگری با کاربری های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی برای مدت 30 سال به شهرداری تهران واگذار کرد و براین اساس شهرداری تهران در سال 1398 مرمت و باز آفرینی این مجموعه را به سازمان نوسازی شهر تهران سپرد.
هدایت در ادامه با بیان این که بازدید از این موزه تا ١۵ فروردین ١۴٠٢ برای عموم رایگان است افزود، کارخانه در اسفند ماه سال ۱۳۹۹ رفع معارض شد و عملیات مستند سازی، رفع خطر اولیه و طراحی آن در سال ۱۴۰۰ صورت پذیرفت. پس از طراحی و با هدف بازگشایی هر چه سریع تر مجموعه در سال ۱۴۰۱ در دوره جدید مدیریت شهری عملیات اجرایی فاز اول کارخانه از محل منابع سازمان نوسازی شهرتهران با هدف تبدیل مجموعه «سی مان ری» به «کار موزه » آغاز و ظرف مدت هفت ماه فاز اول کارخانه که شامل ۵۰۰۰ متر مربع محوطه، ۲۰۰۰ متر مربع فضای کار اشتراکی، ۹۰۰ متر مربع گالری و مرکز اسناد در کنار ۱۰۰۰ متر مربع موزه صنعت بود برای استفاده هموطنان آماده شده است
وی در پایان، روند بازآفرینی مجموعه سیمان ری امری مداوم خواند و گفت: تا سه سال دیگر و در فاز های بعدی باز آفرینی ادامه خواهد داشت.
به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا