مجله خبریراه و شهرسازیصنایع ساختمانی

بیمه کارگران ساختمانی به کجا رسید؟

رییس کانون عالی انجمن های صنفی کارگران با بیان اینکه سازمان تامین اجتماعی حدود ۳۷ سال است که به کارگران بدهکار است گفت: مدت های زیادی از تصویب قانون می گذرد هنوز کارگری بیمه نشده است و یا کارگران با ترس قطع شدن بیمه ی خود زندگی می کنند.

به گزارش ساختمان آنلاین به نقل از تسنیم، سمیه گلپور, رییس کانون عالی انجمن های صنفی کارگران گفت: مطابق قانون بر اساس متراژ مربع سازمان تامین اجتماعی از سازندگان حق بیمه کارگران ساختمانی را دریافت می کند. یعنی 20 درصد از سازندگان دریافت می کند و 7 درصد از کارگران ساختمانی.

وی ادامه داد:مشکلی که وجود دارد این است که در بازه زمانی 6 ماهه اگر حتی یک بار کارگر حق بیمه خود را واریز نکند,‌ سازمان بدون اطلاع قبلی بیمه کارگر را قطع و مختومه اعلام می کند. میزان حق بیمه 27 درصدی در شرایطی است که به هیأت امنای سازمان اجازه داده شده است که تا 30 درصد میزان این حق بیمه مطابق قانون افزایش یابد. کارگران با ترس قطع شدن بیمه ی خود زندگی می کنند. این مسئله وضعیت کارگران را بدتر کرده است.

رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارگران اظهار داشت: چگونه است که هنوز کارگری بیمه نشده است, حق بیمه آن از سازنده دریافت می کند؟ اما اگر کارگر ساختمانی که یک کارگر ساده است به دنبال شغل و کسب درآمد است و دو ماهه حق بیمه پرداخت نمی کند, بیمه اش قطع می شود؟ چرا  سازمان تامین اجتماعی به کارگر اطلاع نمی دهد؟ چرا که حتی در قالب جریمه مسیر بیمه را ادامه نمی دهد؟ قطع کردن بیمه کارگر ساختمانی باعث می شود خانواده های آنها در بستر درمان دچار مشکل شوند.

گلپور افزود: معیشت کارگران ساختمانی با شرایط کار کردن بسیار درخطر است, اینکه تأمین اجتماعی با بهانه اینکه یک ماه حق بیمه دیرپرداخت شده و بیمه آنها را قطع می کند,‌بسیار برای کارگران آزار دهنده است.

وی افزود:مطابق اطلاعات درج شده در سامانه رفاهی, از سال 98 هیچ ورودی جدیدی برای بیمه کارگران ساختمانی وجود ندارد, در حالی که تامین اجتماعی حق بیمه را از سازندگان دریافت می کند. زمانی که کارگران ساختمانی مراجعه می کنند و علت بیمه نشدن را سوال می کند, کمبود منابع را دلیل آن اعلام می کنند. در حالی که 27 درصد حق بیمه از سوی سازندگان و 7 درصد از سوی کارگر پرداخت می شود, دقیقا سازمان تأمین اجتماعی از کدام کسری بودجه صحبت می کند؟

رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارگران  گفت: از سال 52 تاکنون که مصوبه برای کارگران ساختمانی وجود دارد, حدود 37 سال می گذرد که در تمام این سنوات سازمان به کارگران ساختمانی بدهکار است. در این بازه زمانی باید لیست ارائه کند که تا کنون در این سال ها چند نفر را بیمه کرده است. اینکه دلیل می آورند که منابع کفایت نمی کند, قابل قبول نیست. مدت زیادی از ابلاغ قانون بیمه کارگران ساختمانی می‌گذرد اما سازمان تأمین اجتماعی هنوز سهمیه‌ای برای بیمه کارگران ساختمانی تخصیص نداده است.

گلپور بیان کرد: کار کارگران ساختمانی هم سخت و زیان‌آور است و هم با توجه به وضعیت ایمنی در کارگاه‌های ساختمانی، مرگ‌آور است؛ چرا کارگری که در این شرایط کار می‌کند باید از ابتدایی‌ترین حق خود محروم شود؟ چرا باید نگران قطع بیمه‌ی خود باشد؟ سالی یک یا دو بار بازرسان ساختمانی از کارگاه‌ها بازدید می‌کنند و ناعادلانه بیمه‌ی برخی از کارگران را قطع می‌کنند. دلهره‌ی کار ساختمانی یک طرف، دلهره‌ی قطع بیمه هم طرف دیگر که مجموع اینها کارگران ساختمانی را در تنگنای بیشتر قرار می‌دهد. 500 هزار کارگران ساختمانی در انتظار بیمه شدن از سوی سازمان تأمین اجتماعی هستند.

گلپور با بیان اینکه مسئله دیگری که وجود دارد این است که تمام کارگران ساختمانی میزان حق بیمه یکسان پرداخت می کنند در حالی که در گذشته این چنین نبوده است افزود: میزان حق بیمه استادکاردرجه 1به میزان 704 هزار تومان,کمک بنا درجه 2 به میزان  590 هزار تومان،کارگرمعمولی درجه 3 ، 482 هزار تومان  بوده است. این درحالی است که سازمان از تمام اسکلت سازان که جزو کارگران معمولی محسوب می شوند میزان حق بیمه 704 هزارتومان دریافت می کند, یعنی رتبه بندی آنها را حذف کرده است.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا