اخبار ساختمان آنلایندیدگاهراه و شهرسازیمجله خبری

الحاق اراضی در شهرها وعده ۴ میلیونی دولت را محقق می‌کند؟

دولت با وعده ۴ میلیون واحد مسکونی وارد شده است که با توجه به کاهش اراضی در کشور شاهد الحاق اراضی هستیم.

به گزارش ساختمان آنلاین، دولت سیزدهم با شعار ساخت ۴ میلیون واحد مسکونی وارد شد که در ابتدا بنا داشت ساخت این واحدها را همانند مسکن مهر اجرایی کند اما با توجه به افزایش چشم گیر هزینه ها در کشور قصد دارد بخش عمده ای از این واحدها را به صورت ویلایی و یک طبقه بسازد اما به شرطی که اراضی در شهرها به میزان کافی وجود داشته باشد.

با توجه به آنکه پیش از این بسیاری از مسئولان از جمله نوروزی، سرپرست دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی اعلام کرده بود ساخت خانه های ویلایی ۳ تا ۴ میلیون تومان هزینه های ساخت را کاهش می دهد بنابراین اجرای این طرح در بسیاری از شهرهای که اراضی وجود دارد اجرایی می شود.

مهرداد بذرپاش، وزیر راه و شهرسازی هم اعلام کرده بود که اجرای طرح ویلایی سازی را در کشور با قدرت ادامه خواهیم داد و طبق دستور رئیس جمهور در شهرهایی که در آنها اراضی داریم ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن را به صورت ویلایی انجام می دهیم.

با توجه به آنکه یکی از راه های ساخت مسکن آن هم به صورت ویلایی الحاق اراضی در شهرهای مختلف است چندی پیش در شورای عالی شهرسازی و معماری با الحاق اراضی تعدادی از شهرها موافقت شد که این خود می تواند زمینه ساز توسعه ساخت واحدهای مسکونی به شکل ویلایی در این شهرها شود.

نخستین جلسه شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران طی امسال به ریاست مهرداد بذرپاش، وزیر راه و شهرسازی برگزار شد که در آن شاهد تصویب الحاق روستای مشاء به مساحت ۳۷ هکتار به محدوده شهر دماوند بودیم.

این محدوده ۳۷ هکتاری به محدوده شهر الحاق می‌شود و مابقی اراضی تحت طرح موسوم به ساماندهی منطقه مشاء در حریم شهر باقی مانده و ضوابط احداث بنا و استقرار فعالیت آن در حریم شهر با کاربری گردشگری تثبیت می‌شود.

همچنین، موضوع الحاق ۶۰ هکتار اراضی به شهرستان برازجان برای اجرای طرح نهضت ملی مسکن از دیگر موضوعات مورد بررسی بود که با توجه به نظر کمیته فنی و تایید بیشتر اعضای صاحب رای در جلسه شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران با این بند از موضوعات شورا نیز موافقت شد و این بند به تصویب اکثریت رسید.

الحاق اراضی ۱۴۵ هکتاری به محدوده شهر جدید پرند نیز از دیگر موضوعات مورد بررسی بود که با این بند نیز موافقت و مقرر شد تا این اراضی به محدوده شهر پرند برای اجرای طرح نهضت ملی مسکن و سایر موارد الحاق شود.

با تصویب این اراضی که با هدف تامین نیاز قابل توجه متقاضیان مسکن استان تهران انجام شد و با توجه به موقعیت مناسب این اراضی در شرق شهر پرند، فرایند تامین زمین در استان تهران پیشرفت قابل ملاحظه‌ای خواهد یافت.

شایان ذکر است، هر چند سیاست ساخت مسکن به روش ویلاسازی با چالش ها و اما و. اگرهای بسیاری همراه است، اما بسیاری بر این باورند با الحاق این اراضی در این شهرها، روند ویلایی سازی رونق می گیرد و این سیاست تنها راه دولت است برای آنکه بتواند حداقل نیمی از واحدهای مسکونی که وعده داده است را اجرایی کند و از سوی دیگر بسیاری از مردم هم از این رهگذر خانه دار می شوند.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا