بلاگپروژه های شاخص

بررسی معماری و طراحی بانک تجاری موریس

ویژگی‌های بانک تجاری موریس

پره‌های متحرک ضدآفتاب آلومینیومی که در جلوی نمای ساختمان بانک تجاری موریس قرار دارد باعث می‌شود تا نور و حرارت درون ساختمان قابل کنترل باشد. همچنین استفاده از سنسورهای کنترل زلزله کنترل روشنایی عمومی و سیستم تهویه مطبوع در بانک تجاری موریس برای بهره‌وری انرژی پایدار طراحی شده است.

این ساختمان دارای سقف کاذب نیست و به همین دلیل جرم حجمی کمتری نسبت به سایر ساختمان‌های فلزی و یا بتنی دارد.

در مزرعه کناری بانک تجاری موریس از سیستم‌های سلول‌های فتوولتائیک برای تامین انرژی ساختمان استفاده شده است تمامی سلول‌های خورشیدی این مزرعه قابلیت تولید ۴۶۰ کیلو ولت برق را در روز دارند

بررسی معماری و طراحی بانک تجاری موریس

ساختمان سبز بانک تجاری موریس و صرفه‌جویی آب

مصرف آب در این ساختمان با استفاده از سیستم‌های کنترل جریان، شیرهای الکترونیکی، دوش‌های کم جریان و مخزن‌های شست‌وشوی توخالی کاهش یافته است.

همچنین سیستم تصفیه فاضلاب توسط چهار تانک بزرگ آب جمع‌آوری و تصفیه می‌شود که برای استفاده در مخازن مربوط به آتش‌سوزی، تهویه مطبوع، شستشوی ماشین‌ها و آبیاری باغ استفاده می‌شوند. همچنین با استفاده از سیستم‌های فیلتراسیون و بازیافت فاضلاب امکان جمع‌آوری آب بیشتری از این طریق در ساختمان تجاری موریس فراهم شده است.

بررسی معماری و طراحی بانک تجاری موریس

هوایی مطبوع‌تر برای بانک تجاری موریس

تهویه مطبوع در ساختمان تجاری موریس بر خلاف سایر ساختمان‌ها از کفپوش‌های طبقات به بالا هدایت می‌شود و به این‌ترتیب بهره‌وری سیستم بالاتر رفته و ضمن کاهش مصرف انرژی، هوای مطبوع‌تری در محیط وجود خواهد داشت.

نوآوری های معماری بانک تجاری موریس

با حذف تمامی سقف‌های کاذب در این ساختمان انعطاف‌پذیری بیشتر و عمر طولانی مدت‌تری برای این ساختمان پیش‌بینی شده است. همچنین این ساختمان با سیستم‌های الکترونیکی کنترلی پیشرفته‌ای آنالیز و بررسی می‌شود که به مغز الکترونیکی ساختمان نیز معروف است.

همچنین استفاده از موقعیت آکوستیک فضا برای کاهش آلودگی‌های صوتی و یا ناراحتی‌هایی که از طریق نویز بزرگراهی که در نزدیک کارخانه وجود دارد محیط متناسب‌تری برای کارکنان به وجود آمده است. البته که از روکش‌های پوسته‌های بتنی یا عایق‌های پلی استایرن و غیر اکسترود که اتفاقا قابل اشتعال هم نیستند در این ساختمان برای بحث آکوستیک آن استفاده شده است. همچنین استفاده از شکافهای ۳۰۰ میلیمتری هوا و استفاده از ساندویچ پنل‌های آلومینیومی با ضخامت ۸ میلیمتر به بهبود شرایط صوتی ساختمان کمک می‌کند.

بررسی معماری و طراحی بانک تجاری موریس

معمار بانک تجاری موریس

معمار ساختمانِ انتزاعی و بیضی شکل موریس آقای جین فرانسیس کویینگ موسس و مدیر کمپانی جی اف کویینگ هست که توانسته این ساختمان سبز را در مدت زمان کوتاهی طراحی و پیاده‌سازی کند.

بررسی معماری و طراحی بانک تجاری موریس

ارزش‌های بانک تجاری موریس

این ساختمان بیضی شکل سبز که به سرعت توانست به عنوان نمادی برای ساکنین منطقه تبدیل شود، جلوه‌ای از ارزش‌های اجتماعی و مسئولیت‌های اجتماعی بانک تجاری موریس به شمار می‌رود. چرا که استفاده از محصولات سبز جلوگیری از آلودگی نوری آلودگی صوتی و آلودگی هوا و به کار گیری از سیستم‌های تولید برق و بازیافت انرژی و آب از جمله مهمترین ملاک‌های ارزیابی شاخص‌های اجتماعی کسب‌وکارها است.

قطعاً بودن در چنین فضایی و کار کردن در این محیط برای کارکنان آن بسیار عالی و رویایی خواهد بود.

به این مطلب امتیاز دهید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا