اجتماعی

قانون باید جایگاه تشکل‌های مردم نهاد و نوع ارتباط دستگاه‌های دولتی با آن را مشخص کند/ شورا به فکر برداشتن موانع از سر راه تشکل‌های مردم نهاد باشد

به گزارش ساختمان آنلاین:  سلسله نشست های عصرانه تشکل ها با مسئولین شهری با موضوع نقش تشکل های مردمی در مدیریت بحران با حضور احمد صادقی رییس کمیته شفافیت و شهر هوشمند شورای اسلامی شهر تهران، سید احمد علوی عضو شورا و رییس ستاد توان افزایی و سازمان های مردم نهاد ، نرگس معدنی پور رییس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران، علی نصیری رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران و جمعی از اعضای سازمان های مردم نهاد در محل ستاد توان افزایی شهر تهران برگزار شد.

احمد صادقی در این نشست گفت: امروز خیلی خوشحال هستم که در این جمع حضور دارم، بنده نه به عنوان مسئول بلکه به عنوان کسی که افتخار داشته و دارم یک دوامی و داوطلب باشم سخن می گویم. اینکه تا کنون حرفهایی که ما مسئولین در قبال تشکل های مردم نهاد زده ایم بیشتر جنبه شعارگونه داشته و در تاریخ تشکل ها هم هیچ دولتی از ظرفیت سازمان های مردم نهاد آنطور که باید استفاده نکرده و در خوشبینانه ترین حالت یک نگاه غیر تخصصی به این تشکل ها داشته اند.

صادقی افزود: اما در مقابل، تشکل ها و سازمان های مردم نهاد به این وعده وعید ها دلخوش نکرده اند توانسته اند کار خود را انجام داده و تا امروز نیز دوام آورده اند.

صادقی افزود: من امروز نمی خواهم به این بپردازم که چرا وضع اینگونه است بلکه می خواهم بگویم چه باید بکنیم و آسیب شناسی درستی انجام دهیم.

عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت:یکی از آسیب ها این است در خیلی موارد قانون و حاکمیت تکلیف و نوع ارتباط سازمان ها و ارگان های دولتی با تشکل ها و سازمان های مردم نهاد را مشخص نکرده و لذا اگر هم یک سازمانی بخواهد از ظرفیت این مجموعه ها استفاده کند با مشکل مواجه می شود.

وی افزود: این موضوعی بود که تا کنون ما از آن غفلت کردیم و در نگارش اسناد جامع و تفصیلی و اسناد موضعی و موضوعی بیشتر کلی نگری کردیم.

صادقی گفت: بر هیچ کس پوشیده نیست که ما بدون استفاده از توان مردمی و ظرفیت تشکل های مردم نهاد توان رویارویی با بحران ها را نداریم لذا حضور این مجموعه ها که از دل مردم هستند، آموزش دیده اند و در پایین ترین سطح می توانند حتی الامکان از خانواده های خود شروع کنند بسیار اثر گذار است. لذا در تدوین طرح جامع مدیریت بحران شهر تهران باید تشکل های مردم نهاد را در جایگاه ویژه ای ببینیم.

صادقی در ادامه سخنان خود گفت : موضوع بعدی که مهمتر است این می باشد که ما در شورای شهر به فکر طرح هاو لوایح و مصوبات حمایتی از سمن ها نباشیم بلکه به این فکر کنیم که چگونه موانع و مشکلات را از سر راه آنان برداریم.

وی افزود: سمن ها نیازی ندارند که از آنان حمایت کنیم بلکه ما هستیم که نیازمند حمایت آنان هستیم پس باید شرایط را برای حمایت آنان از مدیریت شهری فراهم کنیم و مشکلات و موانع را از سر راه آنان برداریم‌.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا