بورس و بازارمجلس و ارگان هامجله خبری

شرایط وام جدید مسکن اعلام شد

به گزارش ساختمان آنلاین به نقل از تجارت نیوز، افزایش روزافزون مسکن و قیمت نجومی برای خرید خانه در پایتخت باعث شده است تا بانک مسکن وام جدیدی با بازپرداخت ۲۰ ساله به متقاضیان پرداخت کند.

در حالی که این روز‌ها همچنان شاهد رشد قیمت مسکن در بازار هستیم که بسته جدید بانک مسکن برای افزایش سقف تسهیلات خرید ملک به بانک مرکزی ارائه شده است چرا که وام کنونی کفاف خرید هشت متر را هم نمی کند.

گزارش تحولات بازار مسکن (قیمت و اجاره بها) از سوی بانک مرکزی درباره میانگین قیمت مسکن در شهر تهران، شوک جدیدی به متقاضیان مسکن وارد کرد و متقاضیانی که تصور می کردند بعد از رشد قیمت در آبان ماه، در آذر ماه شاهد توقف و یا ریزش قیمت ها خواهند بود به این نتیجه رسیدند که انتظار و مشاهده گر شدن در بازار مسکن تنها یک نتیجه در پی خواهد داشت و آن هم عقب ماندن از حفظ قدرت خرید است.

بانک مرکزی روز گذشته متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی شهر تهران را ۴۸۰.۷ میلیون ریال اعلام کرد که حاکی از افزایش ۲.۹ درصدی نسبت به ماه قبل است.

بر اساس آمار بانک مرکزی تعداد آپارتمان های مسکونی معامله شده در شهر تهران در آذر ماه سال ۱۴۰۱، به ۱۰.۲ هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل ۲۷.۲ و ماه مشابه سال قبل ۴.۷ درصد افزایش نشان می دهد.

این آمار‌ها اگر چه قابل پیش بینی بود و هر زمان که قیمت مسکن افزایش می یابد تعداد متقاضی خرید کاهش و در نتیجه تعداد درخواست کننده برای ساخت و ساز از سوی سازنده ها نیز افت می کند. این کاهش افت سرمایه گذاری در بخش مسکن در نهایت موجب به هم خوردن تعادل میان عرضه و تقاضا و رشد ماهانه قیمت مسکن خواهد شد.

برخی از کارشناسان و فعالان بازار مسکن معتقد و مدعی هستند که واقعیت این است که به صورت ماهانه و سالانه شاهد سقوط آمار صدور پروانه های ساختمانی هستیم و کاهش میل به ساخت و ساز‌های جدید را تجربه می کنیم.

شرایط جدید وام مسکن با بازپرداخت ۲۰ ساله

بانک مسکن از ابلاغ وام ۲۰۰ میلیون تومانی مسکن روستایی به شعب این بانک خبر داد. این وام با بازپرداخت ۲۰ ساله و سود پنج درصد به متقاضیان پرداخت می شود.

با توجه به ابلاغیه بانک مرکزی، پرداخت تسهیلات مسکن روستایی با شرایط جدید در دستور کار شعب بانک مسکن سراسر کشور قرار گرفت.

بر این اساس، سقف فردی تسهیلات روستایی به ازای هر واحد مسکونی به مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان رسید که نرخ سود این تسهیلات ۱۸ درصد (پنج درصد سهم متقاضی و ۱۳ درصد سهم صندوق ملی مسکن) است.

آن دسته از متقاضیانی که معرفی نامه های صادره آن ها قبل از ابلاغیه جدید به شعب بانک ارائه و به ثبت رسیده و قرارداد تسهیلاتی آن ها در دفترخانه ثبت نشده است، در صورت ارائه معرفی نامه جدید از سوی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ایران (اعتبار ابلاغی سال ۱۴۰۱) می توانند از سقف تسهیلات ابلاغی جدید بهره مند شوند.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا