راه و شهرسازیمجله خبری

افتتاح نهضت ملی مسکن در خرداد ۱۴۰۱ توسط بنیاد مسکن

به گزارش ساختمان آنلاین:  از ۴ میلیون واحد هدف‌گذاری شده در قالب طرح جهش تولید و تامین مسکن (نهضت ملی مسکن) احداث یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحد بر عهده بنیاد مسکن قرار دارد که ساخت سالیانه ۴۰۰ هزار واحد در برنامه گنجانده شده است.

حمیدرضا سهرابی – معاون مسکن شهری بنیاد مسکن – در تشریح آخرین وضعیت پروژه نهضت ملی مسکن تحت مسئولیت بنیاد مسکن گفت: سهم بنیاد از ساخت واحدهای جهش تولید و تامین مسکن، سالیانه ۴۰۰ هزار واحد است که ۲۰۰ هزار واحد در روستاها و ۲۰۰ هزار واحد در شهرهای کمتر از ۱۰۰ هزار نفر احداث خواهد شد.

وی افزود: تاکنون اراضی حدود ۱۰۰ هزار واحد مسکونی به بنیاد مسکن تحویل شده که مابه ازای این تعداد اراضی نیز حدود ۷۰ هزار نفر متقاضی معرفی و اجرای حدود ۶۵ هزار واحد مسکن شهری طرح نهضت ملی مسکن آغاز شده است.

معاون مسکن شهری بنیاد مسکن با اشاره به اینکه پروژه‌های آغاز شده در مناطق شهری توسط بنیاد از فرآیند صدور پروانه تا نازک‌کاری متفاوت است، افزود: عملیات ساخت حدود ۶۵ هزار واحد مسکونی شروع شده و مابقی در مرحله الحاق به بافت، صدور پروانه، مجوز تکفیک و سایر موارد هستند.

سهرابی تاکید کرد: برنامه‌ریزی شده تا در خردادماه ۱۴۰۱، نخستین پروژه‌های طرح نهضت ملی مسکن که بنیاد مسکن متعهد به ساخت آن است، در قم افتتاح شود.

وی با اشاره به اینکه تخصیص اراضی و پرداخت تسهیلات افزایش یافته در یک ماه گذشته سرعت گرفته است، توضیح داد: نهضت ملی مسکن طرحی نیاز محور است. بدین‌معنا در اجرای طرح نهضت ملی مسکن تا پروژه‌ای متقاضی نداشته باشد و زمین متناظر برای آن موجود نباشد کار آغاز نخواهد شد.

او در خصوص همکاری بانک‌ها برای ارایه تسهیلات نیز گفت: تاکنون بانک مسکن ارایه تسهیلات طرح نهضت ملی مسکن را عملیاتی کرده است. بانک مسکن از ابتدای طرح های بنیاد مسکن همواره همراه بوده و همکاری مناسبی داشته است.

سهرابی تاکید کرد: بنیاد مسکن در اجرای طرح نهضت ملی مسکن تقریبا غیر از شهر تهران در تمامی شهرهای مسئولیت دارد. در کلانشهرهای قم، کرمانشاه و اصفهان، طرح‌های نهضت ملی مسکن با ارایه تسهیلات ۴۰۰ میلیون تومانی در حال اجراست. همچنین اجرای طرح نهضت ملی مسکن در برخی از مراکز استان‌ها با سقف ۳۵۰ میلیون تومان و در سایر شهرها با سقف ۳۰۰ میلیون تومان نیز اجرایی می‌شود. شهرهایی از جمله زنجان و سیرجان از جمله آنها هستند.

بنابراین گزارش، قانون جهش تولید و تامین مسکن (نهضت ملی مسکن) مصوب ۱۷ مردادماه ۱۴۰۰ یکی از برنامه‌های کلان دولت سیزدهم محسوب می‌شود. دولت با تلفیق دو طرح «نهضت ملی مسکن» و «اقدام ملی مسکن» قصد دارد چهار میلیون واحد مسکونی طی چهار سال احداث کند. بانک‌ها موظف شده‌اند سالیانه ۳۶۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات به طرح جهش تولید و تامین مسکن اختصاص دهند.

طبق آخرین آماری که وزارت راه و شهرسازی ارایه داده تا روز یکم اسفندماه ۱۴۰۰ تعداد ۳۲۰ هزار واحد یا تکمیل شده یا آماده عملیات اجرایی است و برای یک میلیون واحد تامین زمین شده است.

رستم قاسمی – وزیر راه و شهرسازی وعده داده که تا پایان سال جاری ۸۰۰ هزار واحد نهضت ملی مسکن به مرحله عملیات اجرایی برسد. وام این واحدها در تهران ۴۵۰ میلیون تومان، دیگر کلانشهرها ۴۰۰ میلیون، مراکز استانها ۳۵۰ میلیون، سایر مناطق شهری ۳۰۰ میلیون و روستاها ۲۵۰ میلیون تومان با نرخ سود حداکثر ۱۸ درصد تعیین شده است. طبق آخرین برآوردها قیمت هر متر مربع واحدهای نهضت ملی مسکن ۴.۷ میلیون تومان خواهد بود.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا