بورس و بازارمجله خبری

فایل‌های جدید در راه بازار مسکن

به گزارش ساختمان آنلاین به نقل از دنیای اقتصاد، کمبود  فایل مشکل تکراری ماه‌های اخیر بازار مسکن شهر تهران بوده و همچنان هم جدی است؛ اما در روزهای اخیر به دنبال کاهش نسبی ناآرامی‌ها در پایتخت، بر تعداد متقاضیان فروش مسکن افزوده شده است. نکته تامل برانگیز در رفتار فروشنده‌های بازار مسکن این است که با وجود نوسان افزایشی دلار تصمیم به فروش مسکن گرفته‌اند. در نگاه اول ممکن است این‌طور به نظر برسد که برخی قصد خروج از بازار مسکن و ورود به بازار ارز را دارند؛ چراکه چشم‌انداز افزایشی برای ارز قائل هستند و به همین دلیل می‌خواهند سرمایه خود را روانه این بازار کنند.

این در حالی است که چنین تحلیلی چندان دقیق به نظر نمی‌رسد؛ چراکه از یکسو سابقه حرکت رفت و برگشتی ارز وجود داشته و چشم‌انداز تغییرات آن به طور دقیق مشخص نیست و از سوی دیگر ملک همچنان توسط بسیاری از صاحبان سرمایه مطمئن‌ترین پناهگاه تلقی می‌شود. با نگاه دقیق‌تر به تحولات بازار و تحقیق میدانی از فعالان بازارمسکن مشخص می‌شود آنچه زمینه‌ساز افزایش فایل در بازارمسکن شده، حضور پررنگ‌تر از قبل متقاضیان تبدیل به احسن در این بازار است. این افراد معتقدند خرید ملکی در بازار نسبتا آرام حتی اگر راکد باشد به مراتب ساده‌تر از خرید در بازار ملتهب است؛ چراکه تجربه تغییرات ساعتی قیمت ملک در جریان جهش سال ۹۷ را داشته‌اند و می‌دانند در این صورت انجام دو معامله همزمان بسیار دشوار و پیچیده است.

ریسک فروش ملک در حالی که خرید خانه جایگزین نهایی نشده و منوط به پرداختی از محل بهای فروش خانه اول است، بسیار بالاست و در این شرایط معاملات تبدیل به احسن به سادگی سر نمی‌گیرد. به همین خاطر برخی از متقاضیان تبدیل به احسن ملک با مشاهده التهاب در بازار ارز و با علم به تاثیرپذیری بازار مسکن از این موضوع در صورت ادامه‌دار بودن روند افزایشی نرخ دلار، تصمیم گرفته‌اند هر چه زودتر معامله خود را انجام دهند. البته با وجود اینکه فایل‌های جدید راهی بازار مسکن شده، واسطه‌های ملکی معتقدند هنوز اغلب فعالان بازار مسکن نسبت به تغییرات ارز واکنش محسوسی نشان نداده‌اند و اغلب ترجیح می‌دهند نظاره‌گر وضعیت بازار باشند و از عجله پرهیز کنند.

Untitled-1 copy

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا