انواع بیمه نامه مسئولیت (ساختمانی-تولیدکنندگان)

انواع بیمه نامه مسئولیت (ساختمانی-تولیدکنندگان)

 

با توجه به افزایش ساخت و سازها در کشور و افزایش تقاضا برای مسکن،لزوم ورود صنعت بیمه به منظور تامین آسایش مصرف کنندگان امری ضروری است.امروزه خوشبختانه مقوله بیمه برای سازندگان اهمیت دوچندان یافته و این عزیزان با بیمه ساختمان آشنایی نسبی پیدا کرده اند. اما سازندگان معمولا دو نوع بیمه برای ساختمان خود تهیه می نمایند:

بیمه مسئولیت مدنی کارفرما در مقابل کارکنان

در این بیمه نامه کلیه حوادثی که در محل بیمه برای کارکنان اتفاق می افتد – از هزینه های پزشکی گرفته تا فوت و نقص عضو- تحت پوشش قرار می گیرد.

بیمه مسولیت مدنی در قبال اشخاص ثالث

در این بیمه نامه کلیه خسارت ها به اشخاص ثالث مانند ریزش ساختمان های مجاور، خسارات مالی به همسایگان، خسارت به اموال عمومی( خطوط انتقال گاز، آب، معابر) و همچنین عابران تحت پوشش قرار می گیرد.

انواع بیمه نامه مسئولیت

بیمه مهندسی عیوب اساسی و پنهان ساختمان( تضمین کیفیت ساختمان)

سومین بیمه که سازندگان با آن آشنایی کافی ندارند و مانند دو بیمه ذکر شده از اهمیت زیادی برخوردار است، بیمه مهندسی عیوب اساسی و پنهان ساختمان است.

این بیمه نامه هرگونه خسارت وارده به سازه های اصلی و جانبی ساختمان ناشی از طراحی غلط یا مواد و مصالح معیوب و اجرای ضعیف یا نادرست توسط پیمانکار یا مجری در بخش های ( استراکچال، مکانیکال یا الکتریکال) را پوشش می دهد. این بیمه نامه تضمینی برای فروش بهتر ساختمان است و مصرف کنندگان نیز با آسایش خاطر از اجرای اصولی و صحیح کار، اقدام به خرید خانه می کنند.

پوشش های این بیمه نامه عبارت اند از: سازه های ساختمان شامل پی، اسکلت، سقف و سفت کاری تا ۱۰ سال

عایق های رطوبتی ساختمان تا ۵ سال تجهیزات و تاسیسات مکانیکی تاسیسات تاسیسات برقی و آسانسورها تا ۳ سال

در ضمن مطابق بند ب ماده ۳۰ قانون برنامه چهارم توسعه و بند ب ماده ۱۶۸ قانون برنامه پنجم توسعه مراجع صدور پروانه ساختمان ملزم به اخذ بیمه نامه کیفیت ساختمان از سازندگان جهت اعطای پروانه ساخت و گواهی پایان کار می باشد.لازم است سازندگان هنگام تهیه بیمه نامه به دنبال کیفیت بیمه نامه باشند نه میزان حق بیمه چون در نهایت این بیمه باعث آسایش مصرف کنندگان و تداوم حسن شهرت و اعتبار سازنده می شوند.

بیمه مسئولیت کیفیت محصول

این بیمه نامه مربوط به تولیدکنندگان است و می تواند کیفیت محصول آنان را در مقابل مصرف کنندگان تضمین نماید و فروش بیشتری به همراه داشته باشد. خسارات وارده ناشی از استفاده محصول که در نتیجه عدم ایمنی و وجود عیب و نقص در کالای تولید و عرضه شده به وقوع پیوسته باشد، تحت پوشش این بیمه قرار می گیرد. این بیمه نامه شامل دو نوع پوشش می باشد.

  • خطرات تبعی ناشی از محصول
  • تضمین کیفیت محصول در برابر مصرف کنندگان و اشخاص ثالث

در این بیمه نامه چنانچه محصول کیفیت مورد انتظار در عرف مصرف را نداشته باشد، یا بهره برداری از محصول مشکلات جانی و مالی برای سایر افراد ایجاد نماید، شرکت بیمه ضرر و زیان وارده را جبران خواهد کرد. این بیمه تضمینی برای مصرف کننده بوده و تولید کنندگان نیز محصول خود را با تضمین وارد بازار می نمایند.

نویسنده: شریف حسینی

خوشحال میشیم دیدگاه شما رو بدونیم

دیدگاه شما

ثبت نام

فراموشی رمز عبور

ورود به حساب کاربری

Compare items
  • Total (0)
Compare
0