نتایج مذاکرات اصلاح مبحث دوم

نتایج مذاکرات اصلاح مبحث دوم

✅وزارت راه و شهرسازی پس از آسیب‌شناسی نظام فعلی ساخت‌وسازهای شهری سرانجام پیش‌نویس «اصلاح مبحث دوم مقررات ملی ساختمان» که در آن نوع رابطه بین مالک زمین، سازنده، مهندس‌ناظر، شهرداری و در نهایت برآیند این روابط با خریدار و مصرف‌کننده بنای نوساز بازتعریف شده است را تدوین و منتشر کرد.

در هیئت دولت صدور پروانه ساختمانی فقط برای پیمانکاران کل (مجری ذی‌صلاح) مجاز است و سازنده‌های فاقد پروانه اشتغال از وزارتخانه از ادامه ساخت‌وساز منع می‌شوند

✅سازنده مکلف است به ازای هر واحد مسکونی تازه‌ساز یک ضمانت‌نامه کیفی ۱۰ ساله ارائه کند که شرط صدور پایان‌کار خواهد بود.

✅فعالیت بساز‌و‌بفروش‌ها یا هر فرد فاقد پروانه اشتغال به کار از وزارت راه و شهرسازی در ساخت و ساز «ممنوع» می‌شود و شهرداری‌ها مکلف خواهند شد فقط برای مجریان ذی‌صلاح که عنوان «پیمانکار کل» برایشان در پیش‌نویس تعریف شده است پروانه ساختمانی صادر کنند.

✅تعیین محدوده مجاز برای به رسمیت شناختن متقاضیان دریافت پروانه ساخت به‌عنوان قدم اول اصلاحات مهندسی بازار ساخت و ساز مانع ادامه فعالیت سازنده‌های غیرمتخصص می‌شود.

✅سازنده موظف شده برای تضمین کیفیت و تعهداتی که در احداث بنای ساختمانی به انجام رسانده است تک‌تک واحدهای مسکونی یا غیرمسکونی ساختمان نوساز را به مدت ۱۰ سال برای خریدار «گارانتی» کند.

✅سازنده برای صدور ضمانت‌نامه بهره‌برداری و تضمین رفع اشکالات احتمالی حین مصرف ساختمان، می‌تواند از خدمات شرکت‌های بیمه کیفیت ساختمان استفاده کند.

✅شهرداری‌ها در این راستا، وظیفه دارند پیش از صدور پایان‌کار، برگه تعهد به ضمانت ۱۰ ساله ساختمان را از سازنده مطالبه کنند.

✅اصلاح رابطه مهندسان ناظر با مالک و سازنده نیز بخش مهم دیگر پیش‌نویس است که در قالب آن، نظام ارجاع کار به مهندسان، دگرگون می‌شود و به جای تعیین دستوری مهندس از جانب نظام مهندسی حق انتخاب مهندس به مالک واگذار می‌شود.

نتایج مذاکرات اصلاح مبحث دوم

☑️مهندسان ناظر وظیفه دارند «نظارت مستمر» بر روند ساخت و ساز داشته باشند نه اینکه بعضا از راه دور یا سرزده، کیفیت کار را امضا کنند.

✅شهرداری‌ها مکلف خواهند شد با استخدام شرکت‌های کنترل طراحی و بازرسی ساخت و تامین هزینه‌ بر کار مهندسان ناظر و صحت کار سازنده نظارت کنند.

✅سازنده‌ها نیز می‌توانند تشریفات و پروسه اخذ پروانه ساختمانی را به دفاتر کارگزاری پروانه ساختمانی که مجوز فعالیت آنها از سوی وزارت راه و شهرسازی صادر خواهد شد، واگذار کنند.

?برای اولین بار، اهالی محل، همسایگان و مالکان مجاور یک پروژه ساختمانی، می‌توانند از بابت تضییع حقوق فردی، اجتماعی و شهری خود به احداث پروژه اعتراض کنند.
?برای این منظور، مالک یا همان متقاضی ساخت باید نام و شماره تماس خود را بر تابلوی مشخصات پروژه، در همان ابتدای کار ثبت کند

✅سه پروانه برای ساخت و بهره‌برداری مسکن برای ساخت‌وساز سه پروانه صادر خواهد شد و برای پروژ‌ه‌هایی که نیازمند تخریب و گودبرداری بیش از ۷ متر هستند نیز باید مجوز ویژه فراتر از پروانه ساختمانی صادر شود.

☑️پروانه ساختمانی شامل:

✅پروانه ساخت
✅پروانه طرح
✅پروانه بهره‌برداری
سه مجوزی هستند که از این پس سازنده قبل از شروع عملیات ساخت تا اتمام آن مکلف به دریافت آن از مراجع صدور پروانه ساختمانی است.

☑️سازنده مکلف است قبل از شروع عملیات‌ ساختمانی نسبت به دریافت «پروانه‌ساختمانی» اقدام کند پروانه ساختمانی که تاکنون به‌صورت یک مرحله‌ای و به نام مالک یا سازنده متقاضی ساخت‌وساز از سوی شهرداری‌ها صادر می شود.

خوشحال میشیم دیدگاه شما رو بدونیم

دیدگاه شما

ثبت نام

فراموشی رمز عبور

ورود به حساب کاربری

Compare items
  • Total (0)
Compare
0