علت افزایش اجاره بهای مسکن

علت افزایش اجاره بهای مسکن 

رئیس گروه اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی گفت: کنترل اجاره بها راهکار کوتاه مدت ندارد و تنها با ثبات، امنیت اقتصادی، رونق ساخت و ساز و ایجاد تناسب بین درآمد مردم و تورم می‌توان کاری کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرگزاری میزان نرگس زربان درباره اجاره بها اظهار کرد: درباره اجاره بها نه مالک مقصر است و نه مشاوران املاک بلکه بی ثباتی اقتصادی و تورم عامل افزایش قیمت خانه و اجاره بها است.

رئیس گروه اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی گفت: به دلیل قانون مالکیت و دلایل شرعی نمی‌توان برای اجاره بها سقف گذاشت، ولی در قرارداد‌های ۲ ساله کار‌هایی انجام شده است.

وی، درباره عوامل موثر بر اجاره بها و قیمت مسکن گفت: تورم، میزان عرضه مسکن و تقاضا، نرخ سود بانکی و سود دهی دیگر بخش‌های بازار، قوانین مالیاتی و ثبات اقتصادی و فضای روانی حاکم بر جامعه بر قیمت مسکن و اجاره بها تاثیر دارد.

سید یعقوب زراعت کیش کارشناس مسائل اقتصادی نیز با اشاره به آمار متفاوت بانک مرکزی از تورم و اختلاف آن با تورم واقعی گفت: عوامل موثر بر اجاره بها و قیمت مسکن برخی درونی و مرتبط با حوزۀ مسکن است و برخی بیرونی و خارج از حوزۀ مسکن مثل بازار ارز و طلا و سود بانکی است.

این کارشناس مسائل بانکی یکی دیگر از عوامل افزایش بهای مسکن را علاقه مستاجران به ماندن در آپارتمانی که اجاره کرده‌اند و بی تمایلی آن‌ها به اجاره کردن خانه کوچکتر و ارزان‌تر است، زیرا دوست ندارند با توجه به کاهش درآمدشان، رفاه آن‌ها تغییر کند.

زراعت کیش گفت: باید بر کار مشاوران املاک بیشتر و سختگیرانه‌تر نظارت شود، زیرا در افزایش اجاره بها به هر حال تا حدودی نقش دارند و باید طبق قوانین و دلایل شرعی مالکان را ترغیب و مجبور کرد خانه‌های خالیشان را اجاره دهند.
این کارشناس گفت: ارز عامل دیگر ساخت و ساز است که اغلب مالکان در ایران خانه‌ها را برای فروش می‌سازند، اما در کشور‌های دیگر بخش عمده‌ای از خانه‌هایی که ساخته می‌شوند مختص اجاره ساخته می‌شوند و باید به این نکته هم توجه کرد.
همچنین قلی خسروی رئیس اتحادیه مشاوران و املاک هم در این باره گفت: توقف ۵ ساله ساخت و ساز از علل افزایش نرخ اجاره بها و مسکن بود.

خسروی با اشاره به اینکه اجاره بها تابع تورم و متاثر از قیمت طلا و ارز و سود بانکی است گفت: ساختمان سازی ما هنوز سنتی است و باید به سمت صنعتی سازی برویم.

رئیس اتحادیه مشاوران و املاک گفت: ما امانت دار فروشندگان هستیم، زیرا مالک تعیین کننده قیمت است و ما به او مشاوره می‌دهیم و ذات کار ما که دلالی است پایین آوردن قیمت است.

منبع: اقتصادنیوز

به این مطلب امتیاز دهید

فروشگاه عرضه کننده ساختمان آنلاین
- 19% متر لیزری مایلسی مدل D8-40m

متر لیزری مایلسی مدل D8-40m

فروشگاه عرضه کننده
600,000 تومان 485,000 تومان
- 10% دیستو سه بعدی لایکا مدل ۳D Disto

دیستو سه بعدی لایکا مدل ۳D Disto

فروشگاه عرضه کننده
195,000,000 تومان 175,000,000 تومان
خوشحال میشیم دیدگاه شما رو بدونیم

      دیدگاه خود را ثبت کنید