قیمت تمام شده مسکن ۴۲ درصد افزایش داشته است

قیمت تمام شده مسکن ۴۲ درصد افزایش داشته است

قیمت تمام شده مسکن ۴۲ درصد افزایش داشته است

ان اینکه افزایش ۴۲ درصدی قیمت تمام شده مسکن آینده بدی را برای مسکن رقم خواهد زد گفت: در شرایط رکود این عوامل برای عرضه و تولید مسکن بازدارنده هستند.

حسن محتشم در گفت و گو با فارس در پاسخ به این سئوال که افزایش هزینه های ساخت و ساز این روزها موجب گلایه بسیاری از سازندگان مسکن شده است گفت: قیمت‌های خدمات عوارض و صدور پروانه‌ و خدمات سازمان نظام مهندسی و سایر خدماتی که به ساختمان تعلق می‌گیرد قاعدتاً هر افزایشی که پیدا کند بر قیمت تمام‌شده مسکن تأثیرگذار است و در شرایط فعلی که رکود در بخش مسکن حاکم است این عوامل، عوامل بازدارنده‌ای برای عرضه و تولید مسکن است.

*نقطه آغازی بد برای آینده بازار مسکن

وی افزود: این رشد هزینه‌های ساخت و ساز نقطه آغازی بد برای آینده مسکن خواهد بود، به خاطر اینکه رکود مسکن داریم و رونق نیست و خرید و فروش صورت نمی‌گیرد عوامل بازدارنده‌ای مثل افزایش عوارض ساخت و ساز و خدمات و مالیات‌ها و یا برگه‌های اجرائیه و بیمه‌های نامتعارف که بیمه‌ها صادر می‌کنند، نه تنها به تولید مسکن کمک نمی‌کند بلکه موجب کاهش تولید مسکن می‌شود.

*ساخت ۶۰۰ هزار مسکن کمتر از نیاز

محتشم خاطر نشان کرد: کاهش تولید مسکن در شرایطی که سالانه نیاز به یک میلیون واحد مسکونی داریم و در حال حاضر حدود ۴۰۰ هزار مسکن است، موجب افزایش انباشت متقاضی مسکن می‌شود و زمانی که اقتصاد کلان کشور وارد رونق شود، نقدینگی وارد بخش مسکن شده و قیمت‌ها به صورت مضاعف افزایش می‌یابد.

وی ادامه داد: ما نسبت به این وضعیت هشدار می‌دهیم و مسئولان در این شرایط که بخش مسکن در رکود است اگر انبوه‌سازان را با مشوق‌های لازم تشویق به ساخت و ساز نمی‌کنند، حداقل عوامل بازدارنده تولید مسکن را افزایش ندهند.

محتشم گفت: عوامل بازدارنده تولید مسکن آینده بدی را برای قیمت مسکن رقم خواهد زد و عدم توازن قدرت خرید موجب می‌شود که واحدهای ساخته شده به فروش نرود.

رئیس انجمن صنفی کارفرمایی انبوه‌سازان مسکن و ساختمان استان تهران ادامه داد: کمبود مسکن و عدم خرید از سوی متقاضیان باعث خواهد شد واحدهای ساخته شده وارد بازار اجاره شود و اجاره بها نیز به دلیل افزایش تقاضا برای اجاره‌نشینی افزایش یابد. 

محتشم اضافه کرد: در دوره‌ای که دولت تصمیم گرفته است یک مقدار رونق وارد اقتصاد کند، اگر این رونق وارد بخش مسکن شود نمی‌توان جلوی افزایش قیمت مسکن را گرفت.

وی ادامه داد: درباره قیمت‌هایی که شهرداری‌ها در بیمه‌ها و صدور پروانه ساختمانی اخذ می‌کنند، حداقل تلاش کنند قیمت‌ها را افزایش ندهند و بهای صدور مجوز را بر مبنای شرایط پیشرفت مسکن اخذ کنند تا انبوه‌ساز در شرایط رکود و بی‌پولی تمام سرمایه خود را به دستگاه‌های خدمات‌رسان واریز نکند و وقتی مجوز ساخت را دریافت کرد هیچ سرمایه‌ای برای آغاز ساخت نداشته باشد.

*متوسط قیمت ساخت برای واحدهای لوکس ۳ میلیون تومان

محتشم در پاسخ به این سؤال که قیمت تمام شده ساخت در تهران چقدر است، گفت: متوسط قیمت ساخت برای واحدهای لوکس ۳ میلیون تومان و واحدهای معمولی بین یک تا ۲ میلیون تومان است.

وی در پاسخ به این سؤال که قیمت تمام‌شده نسبت به پارسال چقدر رشد داشته است، افزود: از پارسال تاکنون  دستمزدها ۱۷ درصد افزایش یافته است( ۳۰ درصد قیمت ساخت دستمزد است) و ۲۵ درصد نیز اوایل امسال نسبت به سال گذشته هزینه‌های شهرداری بالا رفته است، تا اینجا ۴۲ درصد افزایش قیمت ساخت داشته‌ایم و مصالح ساختمانی هم به همین نسبت افزایش یافته است، پس قیمت تمام شده ساخت بالا می‌رود.

خوشحال میشیم دیدگاه شما رو بدونیم

دیدگاه شما

ثبت نام

فراموشی رمز عبور

ورود به حساب کاربری

Compare items
  • Total (0)
Compare
0