امدادرسانی تهران در بن‌بست ترافیک

تاکید چمران بر برگزاری مانور زلزله در محلات/ امدادرسانی تهران در بن‌بست ترافیک

امدادرسانی تهران در بن‌بست ترافیک

رییس پیشین شورای اسلامی شهر تهران ضمن تاکید بر عملکرد مناسب ستاد مدیریت بحران شهر تهران به ویژه در سرعت عمل برای تشکیل جلسه و اطلاع رسانی گفت: باید در شهر تهران مقاوم سازی ساختمان ها را به عنوان پیشگیری در بحث زلزله به طور جدی مورد توجه قرار دهیم.

مهدی چمران در گفت‌وگو با ایسنا، در تشریح عملکرد ستاد مدیریت بحران شهر تهران در زلزله اخیر گفت:‌ آنچه که از مدیریت بحران شهر تهران دیدم آمادگی این ستاد در بحران زلزله اخیر بود که اتفاقا تماس گرفتم و خواستم که به آنها بپویندم اما بنابر ملاحظاتی نرفتم. البته ای کاش می‌رفتم که شاید بهتر هم می‌بود.

وی افزود: عملکرد ستاد مدیریت بحران تهران در تشکیل جلسه آنها درکمترین زمان ممکن بسیار خوب بود در حالی که مسئولیت ستاد بحران در شهر تهران بر عهده شهرداری قرار داد و رییس آن نیز شهردار تهران است اما حدود ۲۴ سازمان دیگر هم در آن عضو هستند و در شرایط بحرانی باید خود مسئولین این ستادها و ارگان‌ها در جلسات حضور پیدا کنند و در دسترس باشند.

رییس پیشین شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به تشکیل جلسه سریع ستاد بحران در این حادثه و اطلاع رسانی به موقع گفت:‌ این ستاد اطلاع رسانی خوبی داشت و زلزله اخیر به نوعی تمرینی برای این ستاد بود. من پیشنهادی داشتم که شاید به دلیل اینکه دیر به گوش مسئولین ستاد بحران رسید و انجام نشد مبنی براینکه باید استان‌های معین خبر شوند.

وی ادامه داد:‌ اگر در تهران زلزله ای رخ دهد فاجعه بزرگ تاریخ خواهد شد لذا باید استان‌های معین را برای این مواقع به کار بگیریم و از ظرفیت آنها استفاده کنیم به شکلی که در کمترین زمان ممکن امکانات تعیین شده برای بحران را به تهران برسانند. استان‌هایی همچون البرز، قزوین،‌ اصفهان،‌ گیلان و سمنان که باید در این حادثه درخواست می کردیم که به تهران بیایند.

به گفته چمران، این تمرین قبلا انجام شده به شکلی که نیمه شب به آنها اعلام کردیم که در تهران زلزله‌ای رخ داده و آنها با تجهیزات خود ظرف چند ساعت به تهران آمدند، در این راستا شهر تهران منطقه‌بندی و بین استان‌های مختلف تقسیم شده است. بهتر بود که در حادثه زلزله تهران گرچه نیاز نبود به تجهیزات ولی در قالب تمرین این درخواست باید به استان‌های معیین اعلام می‌شد.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با تاکید بر لزوم آمادگی شهرداران مناطق گفت: پارک‌ ها چه آماده باشند یا نه مردم در هنگام وقوع حوادثی همچون زلزله به داخل پارک ها می روند و از آنها استفاده می‌کنند. در پارک‌های اطراف تهران نیز سکوهای استقرار چادرهای اضطراری ساخته شده است.اما نیاز است که شهرداران مناطق در همه حوزه‌ها کاملا آماده باشند و امکانات را در محلات فراهم کنند تا امداد رسانی به صورت خودکفا انجام شود.

وی افزود:‌ مدیریت بحران در تهران تا میزانی که رصد کردم خوب بود؛ امیدواریم حادثه‌ای رخ ندهد اما همین حضور نیمه شب و فعال اعضای ستاد مدیریت بحران و تشکیل جلسه به موقوع و اطلاع‌رسانی دقیق آنها نشان داد که عملکرد مناسبی خواهند داشت.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر ایجاد ترافیک سنگین در سطح شهر تهران دقایقی پس از وقوع زلزله گفت: این مشکل باید از طریق مدیریت روانی کنترل می ‌شد البته راهنمایی و رانندگی چندین بار اعلام کرد مردم خیابان‌ها را تخلیه کنند و در فضاهای باز مستقر شوند. قطعا دور زدن مردم در خیابان‌ها با خودروی شخصی چیزی جز هدر دادن میلیون‌ها  لیتر بنزین در بر نداشت باید به مردم از قبل از وقوع حادثه آموزش‌های لازم داده شود تا در هنگام بروز زلزله تنها در فضاهای باز مستقر شوند.

لزوم برگزاری مانور زلزله در سطح محلات

امدادرسانی تهران در بن‌بست ترافیک

رییس پیشین شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد:‌ در همین حادثه مشاهده می‌کردیم که برخی از شهروندان زیر ساختمان‌های بلند خود خوابیده بودند این در حالی است که اگر زلزله‌ای روی دهد همین ساختمان بر روی سر آنها می‌ریزد و با داخل خانه فرقی نخواهد داشت.  باید روی این چنین مواردی کار فرهنگی بیشتری انجام شود و به مردم آموزش بیشتری ارائه کنیم. انجام مانور در مدارس کار خوبی است اما این مانورها در سطح محلات نیز انجام شود تا مردم در حوزه‌های مختلف آمادگی کامل را داشته باشند.

وی با تاکید بر لزوم پیشگیری و آموزش برای مواجهه با بحران‌ها در شهر تهران گفت: قطعا در هنگام بروز حادثه در شهر تهران امدادرسانی از داخل این شهر به بن‌بست می‌رسد و مشکلات فروانی همچون ترافیک و اختلال در ارتباطات ایجاد خواهد شد. البته ستاد بحران از ارتباطات  ماهواره‌ای و تحت عنوان شبکه ثریا استفاده می‌کرد که نمی‌دانم هنوز این شبکه فعال است یا خیر، در زمان تصدی ما همه اعضا بایستی این سیستم ارتباطی را در منزل می‌داشتند و همیشه این سیستم فعال می بود که در نیمه شب و هنگام بروز حادثه بلافاصله برنامه ریزی‌ها از طریق این شبکه انجام می شد.

وی تاکید کرد: باید در شهر تهران برنامه‌ای که تحت عنوان برنامه دوام چندین سال بر روی آن کار شد پیگیری شود تا در هر محله امکان امداد رسانی خودکفا توسط خود محلات بررسی شود. در هنگام بروز زلزله قطعا خیابان ها بسته خواهد شد و محله بتواند به صورت خودکفا امدادرسانی کند که لازمه این امر تجهیز محلات به امکانات پزشکی و برخی از تجهیزات مورد نیاز در هنگام بروز زلزله است.

چمران بااشاره به وجود ۱۱۰ سوله مدیریت بحران در شهر تهران گفت: این سوله‌ها باید به تعداد محلات افزایش پیدا کند و نیاز است که اعضای شورای اسلامی شهر تهران، شهردرای تهران، وزارت  راه وشهرسازی  وسازمان نظام مهندسی ساختمان‌های این شهر را طوری نظارت کنند که در مقابل زلزله مقاوم ساخته شوند. بی تردید از امروز مهمترین مسئله در زلزله پیشگیری خواهد بود.  در کشور ژاپن نیز زلزله‌هایی با  قدرت بسیار رخ می‌دهد اما هیچ بحرانی ایجاد نمی‌شود. قطعا اگر ساختمانهای شهر را مقاوم نسازیم هرچه ستادهای بحران قوی هم د اشته باشیم ره به جایی نخواهیم برد.

به این مطلب امتیاز دهید
افزودن به علاقه‌مندی‌هااز لیست مورد‌علاقه‌ها حذف شد. 0
افزودن به مقایسه

Sold By : ساختمان آنلاین
افزودن به علاقه‌مندی‌هااز لیست مورد‌علاقه‌ها حذف شد. 2
افزودن به مقایسه
- 19% متر لیزری مایلسی مدل D8-40m

متر لیزری مایلسی مدل D8-40m

Sold By : ساختمان آنلاین
600,000 تومان 485,000 تومان
افزودن به علاقه‌مندی‌هااز لیست مورد‌علاقه‌ها حذف شد. 3
افزودن به مقایسه
- 10% دیستو سه بعدی لایکا مدل ۳D Disto

دیستو سه بعدی لایکا مدل ۳D Disto

Sold By : ساختمان آنلاین
195,000,000 تومان 175,000,000 تومان
افزودن به علاقه‌مندی‌هااز لیست مورد‌علاقه‌ها حذف شد. 1
افزودن به مقایسه
- 3% کتاب پرسش ها و پاسخ های آپارتمان نشینی اثر محمدرضا فولادی
افزودن به علاقه‌مندی‌هااز لیست مورد‌علاقه‌ها حذف شد. 3
افزودن به مقایسه
- 4% کتاب راهنمای تنظیم قرارداد انتقال سرقفلی و حق کسب یا پیشه یا تجارت اثر محمدرضا فولادی
افزودن به علاقه‌مندی‌هااز لیست مورد‌علاقه‌ها حذف شد. 1
افزودن به مقایسه
- 5% کتاب راهنمای حقوقی و کاربردی دعاوی تخلیه فوری در ۷ روز اثر محمدرضا فولادی

خوشحال میشیم دیدگاه شما رو بدونیم

دیدگاه خود را ثبت کنید

مقایسه آیتم ها
  • جمع (0)
مقایسه کنید
0