اجتماعی

آخرین وضعیت احیای کمیسیون خاص امور کلان‌شهرها در دولت

به گزارش ساختمان آنلاین: احمد صادقی  با اشاره به اینکه کمیسیون ویژه کلان‌شهرها یکی از کمیسیون‌های خوب دولت بود که دست‌آوردهای خیلی خوبی نه فقط برای شهرداری تهران، بلکه برای کل شهرداری‌های کشور داشته و فرصت ویژه‌ای بود که می‌توانست به‌صورت مستقیم یک کمیسیون اصلی در دولت به حوزه مدیریت شهری و شورا بپردازد، گفت: «این کمیسیون در دولت قبل تعطیل شده بود و اوایل دولت آقای رئیسی با پیگیری‌هایی انجام شده توسط شهردار تهران، شورای عالی استان‌ها و مجمع شهرداران کلان‌شهرها، قرار بود دوباره احیا شود.»

وی ادامه داد: «برای از سرگیری دوباره این کمیسیون برخی مسائل و مشکلات حقوقی و قانونی مطرح است که باید برطرف شود و شهرداری تهران، شورای عالی استان‌ها و مجمع شهرداران کلان‌شهرها به‌شدت به‌دنبال این هستند که این کمیسیون فعال شود اما تاکنون این اتفاق نیفتاده است.»

صادقی درباره اینکه آیا حضور شهردار تهران می‌تواند خلاهای نبود کمیسیون ویژه کلان‌شهرها و تهران را پُر کند، گفت:‌ «حضور شهردار تهران در دولت جای کمیسیون کلان‌شهرها را نمی‌گیرد. در کمیسیون‌ها طرح‌ها و لوایح بررسی و نقد کارشناسی شده سپس با حضور نمایندگان دستگاه‌های مختلف یک طرح از تمام جوانب مورد بررسی قرار می‌گیرد. این بررسی‌ها می‌تواند در قبل از بررسی یک موضوع در هیات دولت میان دستگاه‌های مختلف دیدگاه مشترک ایجاد کند. آقای زاکانی به‌عنوان نماینده دولت می‌تواند یک رأی دهد اما در کمیسیون نمایندگان وزارتخانه‌های دیگر هستند و می‌توانند در اجماع مجموعه در هیات دولت موثر باشند.»

زمستان سال گذشته بود که اعلام شد، کمیسیون خاص تهران و کلان‌شهرها از کمیسیون‌های دولت حذف شده است. سال ۹۳ اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور وقت مصوبه هیات‌ دولت درباره تشکیل کمیسیون خاص امور کلان‌شهر تهران، وظایف و ماموریت‌های این کمیسیون را ابلاغ کرد.

کمیسیون خاص امور کلان‌شهرها، نهادی بود که از سوی برخی اعضای کابینه یازدهم پیشنهاد شد تا در کنار کمیسیون امور زیربنایی، تشکیل شود و به‌صورت تخصصی و ویژه به مشکلات و نارسایی‌هایی شهری کلانشهرها به‌ویژه پایتخت بپردازد.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا