اجتماعی

احیای بزرگترین مجموعه تکثیر و پرورش ماهی قزل‌آلا کشور

دادستان همدان: در صورت تخصیص اعتبارات لازم برای شرکت قزل دانش سالانه از خروج پنج میلیون دلار ارز جلوگیری خواهد شد.

به گزارش ساختمان آنلاین، حسن خانجانی موقر دادستان همدان گفت: اگر اعتبار تخصیص داده شده در سفر رئیس جمهور به استان برای شرکت قزل دانش جذب شود، این مجموعه به طور کامل احیا شده و علاوه بر فراهم ساختن فرصت اشتغال برای ۱۰۰ نفر تا حدود قابل توجهی نیاز کشور به تخم چشم زده ماهی قزل‌آلا را مرتفع و سالانه از خروج پنج میلیون دلار ارز جلوگیری می‌کند.

حسن خانجانی موقر در حاشیه بازدید از مزرعه نیمه تعطیل قزل دانش در نهاوند، گفت: این مزرعه مرکز تولید و تکثیر ماهی قزل آلا در کشور و “تکثیر تخم چشم زده قزل آلا” است که سال ۱۳۹۳ به علت آلودگی ناشی از آب مورد استفاده در سایت گردشگری در سراب گاماسیاب، علاوه بر تحمل خسارت ۲۰ میلیارد تومانی، تمامی لاروماهی زنده در مزرعه نیز نابود شد.

وی اظهار کرد: به گفته مدیر شرکت قزل دانش، در حدود ۳۰ درصد از نیاز کشور به “تخم چشم زده ماهی قزل آلا” در این مزرعه تولید می‌شود که با توجه به دمای مناسب طبیعی آب، خارج از فصل امکان پرورش ماهی هم دارند.

دادستان همدان عدم تخصیص به موقع اعتبارات را مشکل نخست این مرکز عنوان کرد و افزود: در سفر رئيس محترم جمهور در مردادماه سال جاری به استان، با پیگیری‌های انجام شده اعتبار مورد نیاز تخصیص داده شده، اما تاکنون جذب نشده که تحقق آن نیاز به همراهی فرماندار و استاندار دارد.

خانجانی موقر تصریح کرد: در صورت جذب اعتبار تخصیص داده شده، لوله‌کشی از سرچشمه تا مزرعه به منظور راه‌اندازی امن چرخه تولید یا همان پوشش کانال آب ورودی از سرچشمه تا سرریز نیروگاه و نیز بازسازی کمی و کیفی بخش‌هایی از مزرعه انجام می‌شود.

وی قول مساعد داد تا برای جذب اعتبار مصوب شده، مطابق با قانون و به منظور حمایت از تولید و ایجاد فرصت‌های شغلی، پیگیر خواسته صاحبان شرکت “قزل دانش” باشد.

دادستان همدان ادامه داد: اگر اعتبار مطرح شده تماماً جذب شود این مجموعه به طور کامل احیا شده و علاوه بر فراهم ساختن فرصت اشتغال برای ۱۰۰ نفر تا حدود قابل توجهی نیاز کشور به تخم چشم زده ماهی قزل آلا را مرتفع و سالانه از خروج پنج میلیون دلار ارز هم جلوگیری می‌کند.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا